Biraz eksik, biraz fazla – Bölüm 13

Büyük taş avluya girdiklerinde, “Ablam burada mı yaşıyor?” diye sordu annesine Gürhan. Tıpkı İsmail beylerin daha önce geldikleri gibi bir masa hazırlanmıştı hepsi için, Hamza bey ve Beyza hanım da dünürleri ile ilk kez karşılaşacakları için çok heyecanlıydılar. İsmail bey, tek tek tanıştırdı hepsini.

“Gamze gibi bir evlat yetiştirdiğiniz için size ne kadar teşekkür etesek azdır.” dedi Beyza hanım hemen.

Bu ailenin desteği ile bütün sorunlarının üstesinden gelmiş olan Mustafa bey, mahcubiyetle karışık bir gururla, “Sizden de Allah razı olsun, hepimizin derdine deva oldunuz, kızımız da mutlu bir yuva buldu.” dedi. Gamze’nin annesi göz yaşlarını tutamayınca, Gürhan sarıldı annesine.

Hep birlikte yine önce sedirlere geçtiler. Misafirlerin gözlerinin Kemal ve Gamze’yi aradığını görünce, “Çocuklar birazdan burada olacaklar, merak etmeyin. Çok heyecanlandılar sizin geleceğinizi duyunca.” dedi Hamza bey.

İlk defa yüzyüze gelen insanların konuşmakta zorlandıklarını farkedince, İsmail bey hemen bir konu attı ortaya ve bir süre sonra hepsi memleketin halini, insanların ne kadar değiştiğini konuşurken buldular kendilerini. Ülkenin neresinden olursa olsun, herkesin ortak bir dili, ortak bir yüreği vardı. Elbette ortak şikayetleri ve dilekleri de.

İlk Gamze girdi avlunun kapısından, Gürhan’ın heyecanla ayağa kalkıp “Ablam geldi!” diye bağırmasıyla döndüler hepsi. Gamze’nin üzerinde özenle işlenmiş mor bir bindallı vardı, arkasından Kemal ve onların girmesiyle coşkulu bir müzik avluyu doldurdu. Davul, zurna hemen arkalarında çalmaya başlamıştı. Mustafa bey ve ailesi şaşkın bakışlarla hasret kaldıkları kızlarına ve arkalarından giren büyük kalabalığa bakıyorlardı şimdi. Gamze hemen koşup sarıldı ailesine. Gürhan ablasına sarıldıktan sonra, hemen Kemal’in yanına gidip, uzun saçlarına ve yüzünde alevlerin bıraktığı ize baktı bir süre konuşmadan. Kemal çocuğun ne düşündüğünü anlayamadığı için bekledi bir  süre, gülümsese mi, endişelense mi bilemedi. Gürhan elini Kemal’in yanağına uzattı büyük bir ciddiyetle. Bekledi yine Kemal.

“Biliyor musun Kemal abi, sen düşündüğümden de harikasın, tıpkı masallardaki prensler gibi uzun saçların, seni çok özel yapan harika bir yüzün var. Ne eksik, ne fazla tam olarak hayal ettiğim gibi.” dedi gözlerini hayranlıkla açarak.

Kemal, Gamze’den dinlemişti Gürhan’ı daha önce, ama şimdi onu karşısında görüp, söylediklerini duyunca, onun  ne kadar özel bir delikanlı olduğunu anlamıştı.

“Biliyor musun?” dedi o da Gürhan’ın yaptığı gibi elini onun yanağına koyarak, “Ablan hayatımdaki bütün eksikleri tamamladı sanıyordum ama seni tanıyınca, asıl şimdi tamamlandığımızı anladım.”

Gürhan o kadar sevinmişti ki bu söze, Kemal’e sarılıverdi sımsıkı. Mustafa bey ve karısı, mutlulukla izlediler bu sahneyi. Damatları ile tanışmak için Gürhan’ın onu bırakmasını bekliyorlardı. Bu arada tüm misafirler avluya doluşmuş, içeride hazır bekletilen masalar, dışarıya taşınmış. Mutfaktan kazan kazan getirilen yemekler, dağıtılmak üzere özel bir köşeye dizilmişti.

Kemal, Gürhan’dan ayrılınca gidip ellerini öptü yeni anne ve babasının, “Kızımızın alev yanaklı prensi sensin demek” dedi Mustafa bey. Kemal gülümsedi kibarca, “Gamze bize öyle tarif etmişti seni.” diye açıkladı Mustafa bey hemen, delikanlı alınmasın diye. Kemal karısına baktı gülümseyerek, hayatındaki her şeyi, en çokta yıllarca sakladığı yüzünü normalleştiren, hatta ona çok hoşuna giden bu ismi takan bu kadından fazla ne isteyebilirdi ki  başka?

“Bütün aile bir araya gelmişken, eksik kaldığımız, kınamızı, düğünümüzü bir arada yaparız diye düşündük, beğendiniz inşallah?” dedi oğlu ve dünürünün yanına gelerek.

“Bizi çok mahcup ettiniz gerçekten” dedi Gamze’nin annesi, “Biz hazırlıksız geldik, bilemedik kusura bakmayın.”

“Olur mu, zaten hepimizin bir arada olması yeterli değil mi kutlama için, çocuklarımız çok mutlular, daha da mutlu olsunlar inşallah!” diye sarıldı Beyza hanım dünürüne.

Derken avlunun ortasına iki tabure getirilip konuldu, geline ve damada birlikte kına yakılacaktı. Kemal ve Gamze oturdular yan yana, önce dualar edilip kınalar yakıldı, sonra yemeğe geçtiler hep birlikte. Gece davul zurna eşliğinde sabaha kadar devam etti.

Herkesin elinden geleni, diğerinden esirgememesi ile kuruldu bu yuva böylece, sevginin, paranın, güzel yüreklerin, iyi niyetlerin paylaşılabildiği, her insanın eksiğinin, bir diğerinin fazlası ile tamamlanabileceği güzel bir dünyaya umudu arttı hepsinin.

“Biraz eksik, biraz fazlaydık hepimiz zaten, bir yap-bozun parçaları gibi yanyana geldiğimizde bütün olduğumuzu anladık o düğünün ardından. Bizi bir araya getirip birleştiren iyi niyetimizdi sadece. İşte siz sevgili çocuklar onu hiç kaybetmeyin. Sizi bu dünyada tek başına bırakmayacak yegane şey niyetlerinizdir. Her güzel niyet bir sihirli balıktır. Siz niyetinizi edin, sihirli balık gelip sizi bulur. Tıpkı beni, Alev yanaklı  dedenizi ve Şimdi kendi teknesiyle denize açılan Gürhan dayınız gibi.

Biz başka şehirlerin ama, aynı Tanrı’nın yarattıklarıydık. Ayrı dertler düşmüştü nasibimize, her şey bitti dediğimiz anda, bulduk birbirimizi, kilitli yürekleri sevginin anahtarı ile açtık ve şimdi siz güzel torunlarımızla birlikteyiz.

Unutmayın başınıza ne  gelirse gelsin, niyetinizi güzel tutun, gerisi kendiliğinden gelecektir.

Hadi bakalım şimdi güzelce uyuyun, sihirli balıkları saymayı unutmayın uyumadan önce.” diyerek kapıyı kapattı Gamze, iki güzel torunları vardı, bir kız evlatlarından. Yaz gelince onların yayladaki evlerinde kalıyorlar, her gece yatmadan önce büyükannelerinden hikayeler dinliyorlardı. Tıpkı Gürhan’ın dinlediği hikayeler gibi, sihirli balıklar hayal ediyorlardı.

IMG-2746unnamed (2)

Biraz eksik, biraz fazla olmamız farketmez, “ben” değil “biz” olduğumuz sürece varız hepimiz.

Oğum Ceren Metin Kılınç’a teşekkürlerimle

SON

Bölüm 1

https://gulserenkilincyazar.com/2018/06/23/biraz-eksik-biraz-fazla-bolum-1/

Bölüm 2

https://gulserenkilincyazar.com/2018/06/24/biraz-eksik-biraz-fazla-bolum-2/

Bölüm 3

https://gulserenkilincyazar.com/2018/06/25/biraz-eksik-biraz-fazla-bolum-3/

Bölüm 4

https://gulserenkilincyazar.com/2018/06/26/biraz-eksik-biraz-fazla-bolum-4/

Bölüm 5

https://gulserenkilincyazar.com/2018/06/27/biraz-eksik-biraz-fazla-bolum-5/

Bölüm 6

https://gulserenkilincyazar.com/2018/06/28/biraz-eksik-biraz-fazla-bolum-6/

Bölüm 7

https://gulserenkilincyazar.com/2018/06/29/biraz-eksik-biraz-fazla-bolum-7/

Bölüm 8

https://gulserenkilincyazar.com/2018/06/30/bir-eksik-bir-fazla-bolum-8/

Bölüm 9

https://gulserenkilincyazar.com/2018/07/01/biraz-eksik-biraz-fazla-bolum-9/

Bölüm 10

https://gulserenkilincyazar.com/2018/07/02/biraz-eksik-biraz-fazla-bolum-10/

Bölüm 11

https://gulserenkilincyazar.com/2018/07/03/biraz-eksik-biraz-fazla-bolum-11/

Bölüm 12

https://gulserenkilincyazar.com/2018/07/04/biraz-eksik-biraz-fazla-bolum-12/

 

 

Biraz eksik, biraz fazla – Bölüm 13’ için 9 yanıt

  1. Ayy çok güzel bir son hersey güzellik veya yakışıklı olmak değil yüreği güzel olmak. Teşekkürler çok teşekkürer sanki hiç bitmeyecek bir roman gibi idi olsun kısa ve öz 👏👍😐😯

    Beğen

  2. Keşke gerçej hayatta böyle olsa insanlar birbirlerinin eksikleriyle alay etmese tamamlasa çok güzeldi elinize yüreğinize sağlık

    Beğen

  3. Her okuduğumu roman gibi başlıyorum peş peşe okuyup bitirince arkası yarın olduğunu anlıyorum. Bütün hikayeleriniz beni benden alıyor. Oğlunuzun ve sizin kalemlerinize ve gönüllerinize sağlık. Selam, sevgi ve saygılarımla…

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s