Didar’ın Kısmeti – Bölüm 8

Sema hanım nihayet oğluyla konuşma fırsatı bulduğuna seviniyordu.

“Oğlum nedir gelir gelmez ortadan kayboldun, bak seni tanıştırmak istediğimiz insanlar var.”

“Geldim işte anneciğim, benimde sana söyleyeceklerim var.”

“Tamam sen söylersin, bak biz babanla konuştuk, artık senin bir ev bark kurma zamanın geldi de geçiyor, yarın bir gün bu oteli sen yöneteceksin, artık sorumluluk almaya  başlamanın zamanı gelmedi mi?”

“Geldi anneciğim, bende onu konuşacaktım.”

“Dur sözümü kesme Levent, Ethem beyler çok ile bir aile, bu gün öğleden sonra onlarla bir tekne gezisine gideceğiz ve sen de bizimle geleceksin. Kızları Songül, yurt dışında tahsilini yapmış, ekmeği elinde, çok cici bir kız. Bir de abisi var Bülent, onunla da iyi anlaşacağına şüphemiz yok, çünkü tam senin kalemin. Git duşunu al, hazırlan, saat iki de resepsiyonda olacaksın anlaşıldı mı?”

Levent ailesinin bulduğu kızın Didar olmadığına biraz bozulmuştu ama, farketmezdi o nasılsa kafasına Didar’ı takmıştı. Eğer şimdi söylemesse annesinin fırsat vermeden, apar topar onu baş göz etmeye kararlı olduğunu anladığından, annesinin gözlerinin içine bakıp bekledi biraz.

“Ne oldu niye bakıyorsun öyle? Sakın işim var deme!”

“Yok işim olduğundan değil ama, benim de söyleyeceklerim olduğunu vurgulamıştım hatırladın mı?” dedi en masum yüz ifadesini takınarak.

“Leventciğim lütfen kafeydi, özgür hayattı hikayeleri dinlemek istemiyorum, Songül çok iyi bir kız, tanış bir bu gün sonra konuşalım.”

“Anne konu o değil, ben birine aşığım ve onunla evlenmek istiyorum.”

“Ne? Kime aşıksın?”

“Adı Didar, Bizim otelimizde kalıyor ailesi, biz onunla burada tanışmadık ama, yani o bir veteriner Ares’in hayatını kurtardı.”

Sema hanım oğlunun ağzından ilk kez evleneceğim lafını duyduğuna şaşırmış, bir yandan da kendi beğendiği dışında oğlunu evliliğe ikna edebilen bu kızın kim olduğunu merak etmişti. Sakince koltuğa oturdu ve söylediklerini anlamaya çalıştı.

“Bir dakika ailesi bizim otelde kalıyor dedin ama, ben Didar diye birini hiç hatırlamıyorum.”

“Oğuz bey ve Sultan hanımın kızı.”

Sema hanımın yüzünden bir gölge geldi geçti ama, önce oğlunun söylediklerini dinlemek istiyordu.

“Onların kızı Özge değil mi?” dedi yüzünü buruşturarak.

“Hayır o, Didar’ın üvey kardeşi, Oğuz bey ve Sultan hanım sonradan evlenmişler, Özge Sultan hanımın kızı.”

“Ne kadardır görüşüyorsun sen bu kızla?”

“Bir süredir.” dedi Levent, bir haftadır dese annesinin hemen itiraz edeceğine emindi.

Sema hanım son bir kaç gündür Sultan hanımların yanında bir kız daha görüyordu ama, Ethem beylerle ilgilendikleri için yanlarına gitmeye fırsat olmamıştı. Hoş olmamasına da seviniyordu çünkü Sultan hanım gerçekten çok yorucu bir kadındı, Özge’ye ise hiç içi ısınmamıştı.

“Her neyse!” dedi büyük bir ciddiyetle, “Sen bu gün bizimle tekne gezisine geliyorsun ve Songül ile tanışıyorsun. Ben de bahsettiğin kızı inceleyeceğim, ayrıca babanla da bunu konuşman gerek biliyorsun, çünkü o da Songül’ü çok beğendi.”

Annesinin en azından kestirip atmamasına sevindi Levent. Onun daha önceki kız arkadaşları düşünülecek olursa, kadıncağızın Didar hakkında da önyargılı olması normaldi elbette. O  yüzden bugün onun dediği gibi yapacak, sonra da Didar ile annesini tanıştırıp vakit geçirmelerini sağlayacaktı.

Didar’a öğleden sonra ailesi ile bir yere gitmek zorunda olduğunu bildiren bir mesaj yolladı. En azından bu gün annesinin gözünün önünden ayrılmayıp, iyi niyetini göstermek istiyordu.

Özge otelin içinde, bahçesinde dolanmış ama ne Levent’e, ne de Bülent’e rastlayabilmişti. Bütün geceyi birlikte geçirmelerine rağmen, Bülent’in onu hiç arayıp sormuyor olmasına da bozulmaya başlamıştı.  “Neredesin tatlım?” yazan bir mesaj gönderdi Bülent’e ve havuzun başına döndü yeniden.

Sultan hanım iyice gerilmiş sürekli şikayet ediyordu, onun şikayetlerinden bunalan Oğuz bey sonunda, “Buranın tadı kaçtı galiba, yarın otelle ilişiği kesip, dönelim isterseniz” dedi. Didar için farketmezdi aslında ama, burada Levent ile bir kaç gün geçirmek isterdi doğrusu. Sultan hanım ve Özge bu fikirden hiç hoşlanmadıklarını belirten yüz ifadeleri takındılar.

“Canım başka yere gideriz, eve dönmek şart değil” dedi Oğuz bey kimseden ses çıkmayınca. Sultan hanımın başladığı işi bitirmeden dönmek gibi bir niyeti yoktu. Son günlerde kafasını sadece bu işin olmasına vermişti, en azından neler olup bittiğini anlamadan, hâlâ bir fırsatları olup olmayacağını görmeden şuradan şuraya gitmeye niyeti yoktu.

“Ay Oğuz, sen de tatili bitirmeye bahane arıyorsun, oluyor işte bazen insanın canı da sıkılabiliyor” dedi ters ters.

Oğuz bey bir şey söylemeden, derin bir iç geçirdi. Neyse ki Didar yanındaydı, Sultan hanımın kaprisleri artık yoruyordu onu gerçekten ama, şimdi tatlin ortasında evliliği ile ilgili böyle kararlar vermek doğru değildi. Kendi kendini gaza getirip, yanlış kararlar vermemek için dönüp Didar ile sohbet etmeye başladı o da. Onların konuşmaya dalmasını fırsat bilen Sultan hanım, Özge’yi sorguladı hemen. İki delikanlıdan da hiç iz yoktu, otelin içinde buhar olup uçmuş gibiydiler. Aslında dinleselerdi Didar’ın babasına Levent’in öğleden sonra olmayacağını bildirdiği mesajından bahsettiğini öğrenebilirlerdi.

Levent öğleden sonra tıpkı annesinin söylediği gibi, resepsiyonda hazırdı. Aslında gitmeden bir kez daha Didar’ı görmek istiyordu ama, Sema hanım ondan önce geldiği için bir şey söylemedi. Babası da gelince, hep birlikte yat limanına gittiler. Yol boyu Sema hanım, Levent’i yapması ve yapmaması gerekenler konusunda uyardı.

Songül, Bülent ve ailesi onları teknelerinde bekliyorlardı. Otelde kalmak yerine kendi tekneleri ile açılmayı ve teknede kalmayı tercih ediyorlardı. Sadece Badeser hanımın doğum günü için otelde bir gece ayarlamışlar ve Sema hanımlar ile de o gece tanışmışlardı. İki aile iyi anlaşınca, açılmadıkları günler otele gelmişler, Sema hanım ve eşi de çok beğendikleri bu aileyi en iyi şekilde ağırlamak için ellerinden geleni yapmışlardı. Aslında Sema hanım oğlunu zorla biriyle evlendirecek kadar despot bir kadın değildi ama, Levent’in yıllardır otelden ve onlardan uzak durmasına canı sıkılıyordu. Evet oğlan kendine oldukça da iyi giden bir başka iş kurmuştu ama, artık işi bahane edip, onlardan iyice uzak duruyordu. Songül gibi evcimen ve uysal bir kızla evlenirse, aileye bağı daha güçlenecek ve belki o zaman otelin başına geçmek için direnmeyi de bırakacak diye umuyordu.Çünkü Songül ile Sema hanımda çok iyi anlaşmışlardı. Onu kendi gençliğine benzetiyordu. Levent’in babası da gençliğinde böyle sorumluluk sahibi bir adam değildi elbette, Sema hanımın çabaları ile sonunda durulmuş iyi bir aile babası olmuştu. Yoksa böyle bir otelde bir erkeğin aklını çelecek gerçekten çok fazla şey vardı. Yine de Levent’in ilk kez evlenmek istediğini söylemesi aklını kurcalıyordu. Tabi uyanık oğlan annesinin niyetini sezdiği için de böyle bir şey uydurmuş olabilirdi ama madem ki seçtiğim kız otelde diyordu, onunla da tanışıp Levent’e de adil olduğunu gösterecekti. Oğuz bey iyi bir adamdı ama, eğer kızları  Sultan hanım yetiştirdiyse, Didar’ın da Özge’den farklı olacağını sanmıyordu. Geçen akşam Özge’yi Bülent’in yanında gördüğünde Badeser hanımı uyarmak istemişti ama, müşterileri hakkında olumsuz yorum yapmak olmayacağından sesini çıkarmamıştı. Bülent’de zaten aptal bir çocuğa benzemiyordu, ne yaptığının farkındaydı herhalde. Yanlarından hiç ayrılmazken, kızın iki arada, bir derede Bülent ile samimiyeti nasıl ilerlettiğine de aklı ermemişti zaten. Didar da, Levent’e aynı şeyi yapmış olabilirdi bal gibi. Madem oğlu da evlenmek istiyordu, o halde Songül’ü de tanıyıp, hangisinin daha iyi seçenek olduğunu kendisi de görecekti elbette bu gün.

(devam edecek)

Bölüm 1

https://gulserenkilincyazar.com/2018/06/13/didar/

Bölüm 2

https://gulserenkilincyazar.com/2018/06/14/didarin-kismeti-bolum-2/

Bölüm 3

https://gulserenkilincyazar.com/2018/06/15/didarin-kismeti-bolum-3/

Bölüm 4

https://gulserenkilincyazar.com/2018/06/16/didarin-kismeti-bolum-4/

Bölüm 5

https://gulserenkilincyazar.com/2018/06/17/didarin-kismeti-bolum-5/

Bölüm 6

https://gulserenkilincyazar.com/2018/06/18/didarin-kismeti-bolum-6/

Bölüm 7

https://gulserenkilincyazar.com/2018/06/19/didarin-kismeti-bolum-7/

Didar’ın Kısmeti – Bölüm 8” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s