Ben varım – Bölüm 1

“Füsun lütfen söyleme amcama,” dedi Nehir gözlerinden yaşlar süzülerek, “inan benimde senin sahip olduğun gibi bir babam olmasını çok isterdim ama yok işte. Eğer bunları benim aldığımı ona söylersen, kendi babamdan sora sahip olduğum tek insanın güvenini kaybedeceğim. O sana güvenini asla kaybetmez çünkü sen onun kızısın. Bana olan güvenini kaybederse ikinci kez babasız kalmış olurum.”

“İyi ama Nehir, bunu kaçıncı kezdir yapıyorsun. Babam bütün bu şeyleri benim aldığımı, harcamalarımı kontrol edemediğimi sanıyor.”

“Biliyorum, çok haklısın, sana söz veriyorum daha dikkatli olacağım. Ancak ben bu evde yaşıyorum, seninle aynı okula gidiyorum. Bütün o insanların içinde babasız, fakir bir kız gibi görünürsem bu sadece bana değil size de zarar verir. Ben insanların bana babam ve param olmadığı için acımasını istemiyorum anlıyor musun. Onların bana acıdığını görmektense ölürüm daha iyi!”

“Seni anlamakta zorluk çekiyorum gerçekten. Bunların ne önemi var? Sen Nehir olarak pek çok insan için değerli olabilirsin. Sana değer katanların baban veya paran olduğu soucuna nereden varıyorsun?”

“Sen ikisine de sahip olduğun için beni anlayamıyorsun.”

“Peki tamam, babama bunları benim aldığımı söyleyeceğim.”

Kuzen olan Füsun ve Nehir’in birlikte büyüdükleri yıllar boyunca aralarında sıklıkla geçen konuların bir örneğiydi sadece bu durum.

Nehir’in babası bir trafik kazasında ölmüştü. Nusret hanım eşi öldükten sonra zor durumda kaldığı için ağabeyi onu ve tek kızı olan Nehir’i kendi yanlarına almış ve onları eşinden ve kızı Füsun’dan hiç ayırt etmemişti. Kemal beyin mali durumu oldukça iyiydi bu nedenle Nehir daha önce gittiği mahalle okulları yerine, Füsun ile birlikte koleje yazıdırılmıştı. İlkokul üçüncü sınıftan sonra iki kuzen birbirlerinden hiç ayrılmamışlardı böylece.

Kemal bey iki kızın kardeş gibi büyümesine çok seviniyordu ancak Füsun, Nehir gibi hayatı boyu hiç yokluk ve yoksunluk görmemişti. Bu yüzden sahip olduklarının kıymetini Nehir gibi bilmiyordu. Artık bir genç kız olmasına rağmen kilosuna dikkat etmiyor, sürekli alışveriş yapıyor, derslerine Nehir gibi asılmıyordu. Oysa Nehir tam Kemal beyin istediği gibi bir evlattı. Son derece terbiyeli, düşünceli, tedbirli, tutumlu ve başarılı. Ayrıca zayıf, bakımlı ve zarif bir genç  kızdı. Bir kalabalığa girdiklerinde Nehir’i Kemal beyin kızı sanıyorlardı çoğu zaman.

Kemal bey kızıyla defalarca konuşmasına rağmen Füsun’da bir değişiklik olmuyordu. Yemesine ve harcamalarına aynen devam ediyor, babasına yaraşır bir evlat olmakla ilgili herhangi bri çaba sarfetmiyordu. Füsun’un annesi Hamiyet hanım sessiz bir kadındı. Kemal beyin evdeki baskın tutumuna karşılık olaylara müdahale etmezdi. Zaten etse de Kemal beyin nasıl öfkeleneceğini öğreneli çok olmuştu.

Nusret hanım da ağabeyinin huyunu bildiğinden ve bu evde kendisini her zaman misafir gibi hissettiğinden çoğunlukla ortalarda bile gözükmezdi.

Êvin tüm işlerini yapan iki yardımcı vardı zaten. Hamiyet hanım kendi arkadaş gruplarıyla birlikte hayır işleri yapan derneklere gidiyordu. Nusret hanım eski oturdukları yerden bir kaç komşusu dışında yeni bir çevre edinmemişti. Kocasını kaybettiğinden beri biraz da Kemal beyin baskıcı tutumu yüzünden münzevi gibi yaşıyordu daha çok.

Bu yüzden kızların üzerindeki en etkili kişi Kemal beydi evde. İkisi de yapacakları her şeyin onun onayı ve iznine bağlı olduğunu biliyorlardı. Nehir’in rahmetli babası çok sakin ve sevecen bir insandı. Böyle bir babanın ardınan Kemal bey gibi sert bir adamı baba olarak görüp bu kadar önemsemesini anlayamıyordu Füsun.

Yine de söylediği gibi onu anlaması belki de mümkün değildi gerçekten. O babasının da söylediği gibi hayatı boyu bir yoksunluk yaşamamıştı. Bu yüzden Nehir’in yaptıklarına göz yumuyor ne olursa olsun babasına karşı kuzeninin arkasında durmayı tercih ediyordu. Aksi durumda babasının onu daha çok seveceğine dair bir umudu da yoktu zaten. Kemal bey herkesi kendi kafasındaki kalıplara yerleştirip yaşamayı severdi. Füsun hiç bir zaman babası gibi olmamıştı ve olmakta istemiyordu. Bu yüzden tam onun kalıbunda yaşamaya uygun olan Nehir’i korumak istiyordu. Böylece hem babası görmek istediği türde bir kız evlat görmüş oluyor, hem de Nehir kaybettiği babasından sonra duygusal olarak aşırı bağlandığı Kemal beyin gözünde giderek yüceliyor ve incinmiyordu.

Tüm bu dengenin içinde Kemal beyin Füsun’a söylediklerinin bir önemi yoktu. O bu evdeki kimseye benzemiyordu. O Füsun’du ve öyle kalacaktı.

Hep birlikte yaşadıkları büyük villanın hemen yanında kendilerininkine benzeyen bir villa daha vardı. Talip o evin tek oğluydu ve kızlarla hemen hemen aynı yaştaydı. Nehir’inde eklenmesiyle birlikte komşu bahçenin çocukları olarak daima birlikte oynamışlardı.

Grupta iki kız olduğu için oyunlar eninde sonunda kız oyunları veya evciliğe dönüyor, Talip’te bu oyunların hepsinde Füsun’un anne, kendisinin de baba olmasından hoşlandığından itiraz etmiyordu. Nehir anne rolünü üstlenmek istediği zaman ise kıyameti koparıyordu.

“Ben büyüyünce Füsun ile evlenceğim, sen anne olamazsın” diyerek küsüp gidiyordu.

Yıllar geçtikte Talip’in Füsun’a olan ilgisi hiç eksilmedi. Füsun onu kendine çok yakın buluyordu. Evden bunaldığında ağaçların altında onunla buluşuyor. Babası, Nehir ve olanlar hakkında her şeyi bir tek onunla paylaşıyordu. Evin dışında birine bunları anlatması zaten söz konusu olamazdı. Talip’e güveniyordu. Onun evcilik oyunlarındaki anne ve baba olma ısrarının altında yatan duyguları büyüdükçe daha iyi anlamasına rağmen, dostluğunu daima ayrı bir yerde tutuyordu.

O sabah Kemal bey kahvaltıda kredi kartı ekstresindeki yüksek meblağlı harcama yüzünden kıyameti koparmıştı. Cimri bir adam değildi ama Füsun’un bu aşırı harcamaları onu çok öfkelendiriyordu. Onun sahip olduğuna sahip olmak için dualar eden bir sürü insan vardı. O ise hiç bir şeyin kıymetini bilmiyordu. Nehir gibi asla olamamıştı ve Kemal beyinde bundan sonra öyle olacağına dair bir umudu kalmamıştı.

“Ona yine söylemedin değil mi tüm bunları Nehir’in aldığını” dedi Talip hayatta en değer verdiği kızın elini tutarak. .

“Hayır söylemedim tabi ki” dedi Füsun.

“Belki de artık babanla konuşmanın zamanı gelmiştir.”

“Bunca yıldan sonra ona bir şeyler söylemeye çalışsam bile bana asla inanmaz ki. Umurumda değil o beni hiç bir zaman olduğum gibi kabul edemedi ki. Varsa yoksa Nehir onun için biliyorsun. İkisi de böyle mutluyken şimdi neden çıkıpta gerçekleri anlatayım. Babam Nehir’i kıskandığımı düşünecektir ayrıca emin ol”

“Haklısın,” diyerek güldü Talip, “Kemal amcanın böyle söyleyeceğinden hiç şüphem yok.”

Güldüler ikisi birden.

“Ama biliyor musun, artık ağırıma gidiyor bazı şeyler. Bu evde istediğim anlamda bir mutluluk olmadığını düşündüm geçen gün. Acaba bir gün sırt çantamı alıp uzaklara gitsem ne düşünürler?”

“Ciddi değilsin herhalde?” dedi Talip şaşkınlıkla.

“Bence memnun bile olabilirler” dedi Füsun acı acı gülerek.

“İyi ama annen ve halan da var unutma”

“Evet babamın gölgesinde iki hayalet onlar. Gerçekte kim olduklarını bile hatırladıklarını sanmıyorum.”

(devam edecek)

Yine oğlum Ceren Metin Kılınç ve benim ortak kurgum olan bir hikaye ❤️

Bölüm 1

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/20/ben-varim-bolum-1/

Bölüm 2

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/21/ben-varim-bolum-2/

Bölüm 3

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/22/ben-varim-bolum-3/

Bölüm 4

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/23/ben-varim-bolum-4/

Bölüm 5

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/24/ben-varim-bolum-5/

Bölüm 6

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/25/ben-varim-bolum-6/

Bölüm 7

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/26/ben-varim-bolum-7/

Bölüm 8

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/27/ben-varim-bolum-8/

Bölüm 9

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/28/ben-varim-bolum-9/

Bölüm 10

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/29/ben-varim-bolum-10/

 

Ben varım – Bölüm 1’ için 3 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s