Ben varım – Bölüm 2

Füsun’un Nehir yüzünden giderek artan sıkıntıları artık Talip için de sıkıntı olmaya başlamıştı. İkisi bir araya geldiklerinde Füsun sürekli Nehir ve babası ile yaşadıklarından bahsediyor, okul bittikten sonra evden uzaklaşmayı ne kadar istediğini anlatıyordu.

Henüz ikisi de öğrenciydiler. Talip tıpkı çocukluğunda olduğu gibi Füsun ile evlenmek istiyordu ama şimdi bir hayat kurmak için yeterli durumda olmadıklarını biliyordu. Bu yüzden ondan sevgisi ve dostluğunu esirgemeden yanında olmaktan büyük bir  mutluluk duyuyordu.

“Baksana Talip, senin gözlerinde bir problem olabilir mi diye düşünüyorum bazen” diyordu Füsun ona. Çevresinde onca güzel genç kız varken, hatta Nehir bile fiziken Füsun’dan  onca güzelken, kilolu, başına buyruk, kendisi olmaya takmış bir kızla evlenip ne yapacaktı ki? Genç kız olduğundan beri neredeyse kimseden çıkma teklif almamıştı. Bu durum güldürüyordu Füsun’u çünkü erkekler içeride ne olduğu ile asla ilgilenmiyorlardı. Dış görünüş bir kartvizit gibiydi bunu anlıyordu  ama sırf gösterişli diye  bir kartvizite kim aşık olmak isterdi ki. Hayat böyle bir şey değildi bir kere. Örneğin Kemal bey şimdi yaşlanmış olsa da oldukça yakışıklı bir adamdı. Uzun boyluydu, geniş omuzları vardı. Yüz hatları çok düzgündü, gözleri elaydı. İnsanın baktıkça bakası gelecek bir sanat eserine benziyordu gençliği. Talip’te oldukça yakışıklı bir çocuktu, bir türlü kestirmekten hoşlanmadığı saçları yüzüne dökülüyordu sürekli. Onları yüzünden çekmek için geliştirdiği baş hareketi bir tik gibi olmuştu artık. Bir gözünün yarısı ve kaşının biri sürekli yüzüne dökülen saçların altında saklı duruyordu.. Böyle hayatı yarım görüyordu belki. Hatta belki bu yüzden  Füsun’un da yarısını görüyor olabilir miydi? Füsun kendi kendine uzun uzun sorguladıktan sonra bir kahkaha atıyordu her seferinde.

“Ben senin dış görünüşünle ilgilenmiyorum işte daha ne istiyorsun?” diyordu Talip. “Çocukluk arkadaşıyız unuttun mu, her tür rezilliğini, sırlarını biliyorum ben senin. Kim aşık olduğu biriyle burnundaki sümükleri bir kavanozda biriktir sence? Aslında söylediklerinle beni haklı çıkarıyorsun ve bence benim saçım yüzünden görüşüm değil, senin aklında bir yarımlık var gerçekten.”

Füsun seviyordu Talip’in hayata ve ona bakışını. Talip’i de seviyordu ama insanları az çok öğrenmişti. Güzellik bir gün mutlaka önemli oluyordu. Şimdi içinde kaldığı için vazgeçemiyordu ondan. Tıpkı çocukluğumuzdan beri isteyip bir türlü sahip olamadığımız şeyler gibi. Ona sahip olduğunda mutlu olacağını sanıyordu büyük ihtimalle. Oysa bir süre sonra bunun keyfi sona erecekti. Ona sahip olduğuna inandığı anda bu sefer başka  mutluluklar arayacaktı içindeki çocuk. Oyuncak eve girdiği andan itibaren sıkacaktı onu. Bu filmlerde, dizilerde, hikayelerde bile böyle oluyordu. Aslında insanlar farkında değildi ama iyiler değil, güzeller kazanıyordu daima. Çirkinlik kötülükle, iyilik güzellikle birleştiriliyordu daima zihinlerde. Masallarda bile cadılar çirkin, prensesler güzeldi. Neden cadılar güzel, prensesler çirkin ve iyiyken kazanamıyorlardı. Çünkü güzel olmadıkları zaman prensler onlara aşık olmazdı. Farkında olmadan işleniyordu bunlar zihinlerimize. Duvarlar boyu büyütülmüş, reklam panolarından, televizyon dizileri, sinema filmleri, yazılı metinlerdeki betimlemeler.

İlginç olan mitolojik karakterlerde güzellik ön plana çıkmıyordu çoğu zaman. Aşk tanrıçası olduğu söylenen Afrodit bildiğin göbekli, tombiş bir ablaydı mesela. Aslında bunun altında  yatan mesajı almıyordu belkide insanlar. Aşk için güzel olmak gerekmiyordu, aşk güzelleştiriyordu insanı.

“Beni caydırmak için uğraştıkça bastıyorsunuz sevgili tombiş Füsunodit. Benim gözümde sen dünyanın en değerli insanısın ve ben seni her halinle, her  şeyinle seviyorum. Bir gün bana evet demek zorunda kalacağın günü beklemekten asla vazgeçmeyeceğim.”

Talip’in Füsun’a duyduğu ilginin nedenini çözemeyen bir diğer kişi de Nehir’di.

Olabileceği en iyi şekilde dikkat ediyordu dış görünüşüne. Fiziği neredeyse mükemmeldi. Harika sarı bukleli saçları ve renkli gözleri vardı. Yürürken insanların onu farkettiğini biliyordu. Bedenine en uygun kıyafetleri seçiyor, parlak olmasalarda onların içinde parladığını hissettiği şeyleri satın alıyordu. Kalite önemliydi. Çevresinde giderek büyüyen hayran kitlesi onun doğru bir yolda olduğunu gösteriyordu. Oysa şu Talip denen ahmak nasıl oluyorsa, Füsun’dan başkasını göremiyordu. Bazen Füsun çocukken şimdikinden daha mı güzeldi diye düşünüyordu kendi kendine. Hatırladığı hiç bir dönemde Füsun ne zayıf ne de güzeldi. Saçlarını tepesine öylesine dolayıp siyah tel bir tokayla tuttururdu. Etek bile giymezdi ki bir kadına benzesin. Odasındaki makyaj malzemeleri bir göz kalemi, bir rimel, ruj ve kremden ibaretti. Kilolu olduğu için yüzü ve cildi daha gergin görünüyordu sadece. Gözleri oldukça sıradan, kahverengiydi. Talip’in onda ne bulduğunu anlamak mümkün  bile değildi Nehir için.

“Baksana,” dedi Talip bir gün sohbet ederlerken Füsun’a, “seninle evleneceğim diyorum ama sanırım hiç teklifte bulunmadım. Madem evden uzaklaşmaya bu kadar meraklısın biz neden evlenmiyoruz ki. Benimle hiç sıkılmazsın. Nasılsa okulun bitmesine bir yıl kaldı. En çok bir yıl daha nişanlı kalırız, sonrada kendi evimize geçeriz sen de rahat edersin.”

“Sen şimdi buna evlenme teklifi mi diyorsun?” diye güldü Füsun.

“Evet öyle diyorum elbette, en yakın arkadaşıma başka nasıl evlenme teklif edeceğim ki?”

Ona bakıp gülümsedi Füsun. Gerçekten doğru söylüyordu aslında Talip. Önünde diz çöküp, yollarına gül yaprakları sererken hayal etti onu. Bir kez daha güldü. İkisinin arasındaki bu derin dostlukğa en uygunu ancak böyle dostça bir evlilik teklifi olabilirdi.

“Sabahları ilk uyandığımda beni görmek istediğinden emin misin?” dedi ona bakıp.

“Kabakulak olduğundan daha çirkin olamazsın herhalde” dedi Talip’de gülerek.

Gerçekten de Füsun bütün çocuk hastalıklarını en berbat halleri ile geçirmişti. Herkes kabakulak olup tek tarafı şişmesine rağmen, onun boynunun iki yanı birden şişmişti, zaten yuvarlak ve tombiş olan yüzünün altında bir de kapkalın ve iki tarafa doğru genişlemiş boynu da eklenince korkunç bir görüntü ortaya çıkmıştı.

“Çok iğrençsin, bu hiç romantik değil bi kere” dedi bu sefer onun iterek.

“Tam aksine, düşünürsen çok romantik” dedi bu sefer Talip onu elini tutarak, “Başka kim seni böyle sevebilir ki?”

Doğru söylüyordu, başka kim onu böyle sevebilirdi ki. Babasının Nehir yüzünden çıkardığı olayların sonucunda ağlayarak hep Talip’e gelmişti yıllarca. Olabilecek en berbat hallerini görmüştü Talip. İlk kez birlikte sarhoş olmaya karar  verdiklerinde, üzerine kusmuştu onun. Şimdi onu çekip kurtarmak istiyordu bütün dertlerinden, buna ezelden beri gönüllüydü. İnsan kendini başka kime emanet edebilirdi ki böyle.

“Tamam” dedi kabul ediyorum, “Ne yapacağız şimdi tokalaşacak mıyız?”

“Hayır” dedi Talip ona doğru eğilerek, “Yıllardır beklediğim öpücüğü vereceksin bana”

Zaten beraber büyüyen çocukların evlilik kararı iki aileyi de şaşırtmadı elbette ve çok mutlu oldular. Yine mutlu olmayan tek kişi Nehir’di. Hayatı boyu yenmişti her konuda Füsun’u. Onun babasını bile almıştı elinden, bir tek Talip’te işe yaramamıştı nedense planları.

(devam edecek)

Bölüm 1

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/20/ben-varim-bolum-1/

Bölüm 2

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/21/ben-varim-bolum-2/

Bölüm 3

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/22/ben-varim-bolum-3/

Bölüm 4

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/23/ben-varim-bolum-4/

Bölüm 5

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/24/ben-varim-bolum-5/

Bölüm 6

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/25/ben-varim-bolum-6/

Bölüm 7

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/26/ben-varim-bolum-7/

Bölüm 8

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/27/ben-varim-bolum-8/

Bölüm 9

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/28/ben-varim-bolum-9/

Bölüm 10

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/29/ben-varim-bolum-10/

 

Ben varım – Bölüm 2’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s