Ben varım – Bölüm 10

Birlikte Füsun’un evine gittiler. Füsun bir yandan yol boyunca ağlamayı sürdürürken bir yandan bir sosyopat (*) olduğunu düşündüğü Vedat’ın içinde bir yürek taşıyor olma ihtimalini düşündü. Üstelik bir sosyopat olmasına rağmen de, ikisinin benzediklerini söylüyordu garip bir şekilde. Benziyorlar mıydı sahiden? Ailesine, Talip’e ve çevresine nasıl davrandığını düşündü tek tek. Aslında en büyük fedakarlığı Nehir için yapmıştı her zaman. Bunu neden yaptığını kendisi de bilmiyordu.

Eve vardıklarında Vedat yine kendinden beklenmeyen bir davranış göstererek, onu oturttu ve gidip bir çay demledi ikisi için. Gerçi mutfaktan gelen seslere bakılırsa, biraz toplanması gerekecekti ama sıcak bir şeyler içmek Füsun’a iyi gelecekti  şimdi. Sabah çok erken uyanmıştı ve çok yoğun yaşamıştı şu ana kadar.

“Anlat bakalım” dedi Vedat ona çayını verirken.

“Neyi anlatayım?”

“Her şeyi!”

Her şey Nehir’in onların evine gelmesi ile başlıyordu aslında. Onların evlerine gelişinden başlayarak her şeyi tek tek anlattı Vedat’a. Babasını, annesinin ve halasının halini her şeyi anlattı gerçekten. Hatta anlatırken Vedat’ın varlığını bile unutmuştu neredeyse. Kendine hayatı ile ilgili bir özet geçiyordu daha çok. Yüksek sesle düşünüyor gibiydi.

Anlatmayı bitirdiğinde düşüncelere daldı yeniden, Vedat’ın ne yaptığına dönüp bakmadı bile.

“Nehir bir kahraman gibi hissetmeni sağlamış” dedi Vedat kendine söz verilmeden.

“Kahraman mı?” dedi Füsun alaycı bir şekilde gülerek. Sanki odanın içinden gelen bedensiz bir sese cevap veriyor gibiydi. Sanki konuşan Vedat değil de, zihninin içinde biriydi.

“Evet, onu kurtarabilecek bir kahraman olduğuna inandırmış seni. Bir koruyucu. Sen de buna gönüllü olmuşsun. Bir kahraman olmayı istemen içindeki iyilik ve yüksek ego ile olmuş olmalı. Onu kurtardığında aynı zamanda sana davranışlarını onaylamadığın babanı da cezalandırmış olmuşsun  bir şekilde.”

“Nasıl bir ceza bu?”

“Ona sahip olmayı istediği evladı vermeyerek tabi.”

Füsun şaşkın bir şekilde dönüp Vedat’ın yüzüne baktı. Ne kadar basitti gerçekten aslında. Hiç böyle düşünmemişti nedense.

“Evet böyle yaptım” dedi gözlerini kısarak.

“Ama yoruldun, çünkü bir kahraman olmak yorucudur. Artık kendin olmaya  ihtiyacın var, çünkü bu şartlar altında aslında hiç olamadın. Sadece birinin kahramanı, diğerinin olmanı istemediği kişi olmakla meşguldün.”

“Evet kendim olamadım hiç bir zaman. Peki ya Talip”

“Talip için de bir kahramandın aslında, senin Nehir hakkında anlattıklarını hayranlıkla dinliyordu. O sana hayrandı, çocukluğunda da hayrandı çünkü sen onun yapamadığı her  şeyi yapabiliyordun. O senin kadar güçlü biri değildi. Olsaydı zaten tüm bu yaşadıkların sırasında yanında benim değil onun olması gerekirdi. Senin kahramanca kurtulup ona gelmeni beklemeyi seçti.”

“Şimdi de kendine başka bir kahraman mı buldu o zaman?”

“Hayır sanmıyorum.”

“Onları gördüm”

“Gördüğün şey her zaman gerçek olan değildir”

“Sen bütün bunları nasıl bilebiliyorsun?”

“Söyledim ya biz benziyoruz”

Başını koltuğun kenarına dayadı Füsun. Vedat’ın söylediklerini düşünmeye ihtiyacı vardı. İlk anda doğru geliyordu kulağına ama yine de onun kendi sonuçlarına varması gerekiyordu. Vedat’ın teşhisleri ile kararlar alamazdı. Onu tanıyalı henüz çok az bir zaman olmuştu ama aslında hayatında kimsenin yapamadığı bir şeyi yapmıştı az önce. Onu çözmüştü. Bunu o istemeden ve gönüllü olarak yapmıştı hem de.

Vedat sessizce kalktı yerinden ve bir şey söylemeden gitti.

Vedat haklıydı, Nehir ve Talip için bir kahraman olmuştu o hayatı boyunca ve bunu isteyerek yapmıştı. Çünkü bu kendini güçlü hissettirmişti ona. Babasına karşı da güçlü kalabilmişti böylece. Kendi gibi kaldığını sanarak direnmişti yıllarca ama aslında kendi olamamıştı bir türlü. hayatı boyu bir mücadele yaşamayı kim isterdi ki. Herkesin kahramanlara ihtiyacı vardı ayrıca, şimdi onunda vardı ve yanında  bir tek Vedat vardı.

Gülümsedi. Muhtemelen bir kahraman olmayı kendisi kadar sevdiği için yapıyordu bunu. Haklıydı benziyorlardı. O da ailesine karşı bir kahraman olmuştu. Bir satranç şampiyonuydu. Onların istediği hiç bir şeyi yapmayarak direnmişti. Tıpkı kendi yaptığı  gibi. Belki de daha fazla mücadele etmek istemediği için seçmişti o da Talip’i. Talip onunla savaşmıyordu. Yanında duruyordu sadece ama bir kahraman değildi. Sadık bir yandaştı belki sadece. Bu sabah o sadakatinde bittiğini gözleriyle görmüştü.

Nehir hayatı boyu sahip olduğu her şeyi elinden almaya çalışmıştı. Geriye bir tek Talip kalmıştı ve onu  da almıştı nihayet. O zaman Nehir’in elinden alamayacağı bir şeye sahip olması gerekiyordu şimdi. O da Vedat’tı. Vedat gibi zengin ve iyi bir aileden gelmiş bir satranç şampiyonu ile evlendiğini duymak Nehir’i çıldırtırdı muhtemelen. Babasına iyi seçimler yapabildiğini ve başkaları tarafından değerli olduğunu gösterebilirdi böylece. Sadece Vedat ile evlenmesi yeterliydi. Vedat onu kurtarmış olacak ve bir kahraman gibi hissedecekti.

Heyecanla Vedat’ı arayıp, nefes almadan söyledi bir bir hepsini. Sonra durdu birden.

“Sen aileni yenmiş olmayacaksın ama tam olarak istediklerini yapmış olacaksın” dedi konuşmanın sonunda.

“Evet”

“Bunu sırf kahraman  olmak için mi yapacaksın yani?”

“Hayır”

“Neden yapacaksın o zaman?”

“Savaşmaktan yorulduğum için. Tıpkı senin gibi. Senin kendini bulmana yardım ederken, kendimi de bulabileceğimi umduğum için.”

“Ya başaramazsak”

Cevap vermedi Vedat bir süre sustu.

“Belki de hep kazanmak zorunda olmadığımızı öğrenmekle başlamamız gerek” dedi sonra.

Doğru söylüyordu. Savaşmaya öyle alışmışlardı ki ikisi de, kaybetmenin, hatta birlikte kaybetmenin de güzel bir şey olabileceğini hiç düşünmüyorlardı. Telefonun kucağına bıraktı yeniden. Talip sabahtan beri yüzlerce mesaj atmıştı. Açıp onları okudu tek tek.

Her şey bir yanlış anlaşılmaydı. O nasıl olduğunu bilmiyordu, çok içmişti. Nehir  ile aralarında hiç  bir şey yoktu.

Vedat ile konuştuktan sonra ona olan öfkesi dinmişti. Aslında babası ve Nehir’den intikam alırken onu üzmüş olacaktı. Yine de vedat haklıysa, eğer onun sadece kahramanı gibi hissetmek için onunla evlenmeyi kabul ettiyse. O zaman onu da kendisinden kurtarmış olacaktı bir şekilde. Kendisini biliyordu. Talip ile evlenip Nehir ve babasından uzaklaştıkaları zaman, onunla konuşacak ve dertleşecek bir konuları kalmayacaktı. Yıllar boyunca ona sadece evi anlatmıştı ve Talip’te dinlemiş onu teselli etmişti. Bahçe ve aile sıkıntıları dışında pek bir şey paylaşmamışlardı aslında onlar. O sınırlar içinde güvenilir tek adres olduğu için farklı hissettiğini sanmıştı Füsun. Tüm olacakların bu sabah nedeniyle olacağını sanacaktı büyük ihtimalle şimdi. Kendini suçlayacaktı yıllarca.

Ona ne söyleyeceğini bilmiyordu gerçekten şimdi. Kızgın değildi. Üzmek istemiyordu. Sadece bir şeyleri yeni farketmişti ama bunu onu kırmadan nasıl açıklayacağına dair bir fikri yoktu henüz.

Belki Vedat’ın bu konuda da bir fikri olabilirdi. Ona soracaktı.

(devam edecek)

(*) Sosyopat, antisosyal kişilik bozukluğu olarak tanımlanan durumun sosyal ortamda görülen halidir. Kişiler kurallara uymakta zorluk çeker, kanunları çiğner, diğer kişilerin haklarına saygı duymazlar.

Bölüm 1

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/20/ben-varim-bolum-1/

Bölüm 2

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/21/ben-varim-bolum-2/

Bölüm 3

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/22/ben-varim-bolum-3/

Bölüm 4

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/23/ben-varim-bolum-4/

Bölüm 5

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/24/ben-varim-bolum-5/

Bölüm 6

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/25/ben-varim-bolum-6/

Bölüm 7

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/26/ben-varim-bolum-7/

Bölüm 8

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/27/ben-varim-bolum-8/

Bölüm 9

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/28/ben-varim-bolum-9/

Bölüm 10

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/29/ben-varim-bolum-10/

 

Ben varım – Bölüm 10’ için 5 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s