Hayat istediğini verecek – Bölüm 7

Gonca gerçekten kendini kötü hissediyordu. Buraya gelip ona dürüst davranarak doğum gününü kutlama fikrinin tüm sihiri kaybolmuştu içinde. Alparslan’a rağmen ona yaklaşmaya çalıştığını mı düşünmüştü, yoksa onu dokunmak istemeyecek kadar itici mi buluyordu emin olamadı. Evet bırada uzun zamandır onunla çok şey paylaşmıştı ama anlatan hep oydu. Belki de mahremine onun isteği dışında gelen bu ziyaretçiyi kovamadığı için katlanıyordu sadece. Sadece nazik bir dinleyici olmuştu belki ve Gonca bunun bir paylaşım  olduğunu düşünme saflığını göstermişti.

Gonca’nın yüzünde sürekli yer değiştiren öfke ve hayal kırıklığı canını acıttı Semih’in. Buraya onun doğum gününü kutlamaya gelmişlerdi. Semih’in doğum gününde gerçekleşen ilk randevusuydu bu ayrıca. Üstelik onun gibi kendine bu kadar yakın bulduğu bir kızla ama şimdi ona bunları söyleyemezdi. Ona dokunmamasını isteğinin altında yatan gerçeği de. Kimseye söylememişti ki zaten.

“İstersen başka bir zaman kutlayalım,” dedi mahçup bir sesle, “sanırım günü baştan mahvettim zaten.”

Dürüst davranmanın bir önemi kalmadığını düşününce doğum günü sürprizi de kalmamıştı Gonca’nın.

“Evet belki elini revire göstermelisin önce gidip” dedi gözlerini yerden ayırmadan. O da şimdi burada kalmak istemiyordu. Hatta belki bir daha dokuzuncu kata gelmeyi bile düşünmüyordu.

Sessizce indiler aşağı beraber.

“Tekrar özür dilerim” dedi Semih ayrılırken. Söyleyecek başka bir şey bulamıyordu.

Yapmacık bir gülümseme ile karşılık verdi Gonca ve yürüdü koridora doğru.

O günden sonra dönemin sonuna kadar ikisi de mümkün olduğunca yanyana gelmemeye ve sohbet edecek bir durumda kalmamaya özen gösterdiler. Semih zaten sessiz biri olduğu için bu halleri göze batmıyordu. Gonca bir daha dokuzuncu kata çıkmadı karar verdiği gibi.

Semih için manzaranın bir parçası eksilmişti terastan. Artık hem evde, hem okulda eskisinden daha sessizdi. Hatta Kartallar’la bile daha az beraber oluyordu.

Alparslan evden döndükten sonra eskisinden daha durgun görünüyordu. Artık Gonca ile girdikleri ortamlarda şov yapmayı bırakmıştı. Yine yakın davranıyor sohbetler ediyorlardı ama daha çok iki dost gibiydiler. Sarılmalar ve el ele tutuşmalar çok nadir anlarda gerçekleşiyordu. Daha çok herkesin onlara baktığı zamanlarda. Oyun bir görev gibi ilerlemeye başlamıştı.

Gonca ona duyduğu hislerin güçlendiğini daha çok anlamaya başlamıştı bu uzaklaşmanın ardından. Neyin değiştiğini sormaya cesaret edemiyordu çünkü zaten sürekli rol yaptıklarını vurguluyorlardı hâlâ. Bu öyle bir hale gelmişti ki, sanki çevrelerinden çok kendilerini ikna etmeye çalışıyor gibiydiler bunu söylerken. Ya da birbirilerini belki

İkisi de birbirlerine bağlanmışlardı rol yapalım derken. İkisinin de beraberken bile canı yanıyordu bu yüzden. İtiraf edemedikleri yüzünden gülen yüzlerine, hüzünlü gözler ekliyorlardı bazen.

Hem Semih’ten, hem de Alparslan’dan  ruhen uzaklaşmak canını yakıyordu Gonca’nın da. Aslında Kartallar’ın içine gönüllü dahil olmamıştı ama yine de onları tanıdıkça sevmişti.  Okan ve Serhat’la o kadar yakın değildi ama onlar da iyi çocuklardı.

Üçüncü sınıfın dönem tatili yaklaşırken Alparslan o yaz görüşemeyeceklerini çünkü ailesi ile yurt dışına gideceklerini söyledi Gonca’ya. Beraberliklerinin başından beri okul kapalı da olsa aynı şehirde yaşadıkları için birbirlerini görüyorlardı.

“Bütün yaz mı?” dedi Gonca hayal kırıklığını belli ederek.

Bu  uzun bir seyahat olacaktı, babası planlamıştı ve Alparslan’ın katılmıyorum deme şansı yoktu ne yazık ki. Okul açıldığından yeniden birlikte olacaklardı nasılsa.

Gonca zaten ruhen uzaklaştığını hissettiği Alparslan’ın artık bu ilişkiyi sona erdirmek için attığı bir adım olduğunu düşündü bu sözlerin. Ne olursa olsun onlar birbirleri ile görüşmek için bir yol bulurlardı. Sevgili rolü yapıyor olsalar da geçen  zaman için birbirlerini tanımışlardı. Söylenmemiş sözleri de duyabilecek kadar vakit geçirmişlerdi beraber.

“Tamam” dedi hüzünle.

Zaten  söyleyecek başka söz de yoktu.

Gonca yine okul birincisi olmuştu kendi döneminde, halası onunla gurur duyuyordu.

“İşte babasının kızı! Onu hayal kırıklığına uğratmayacağını biliyordum. Bir de şu annen olmaktan vazgeçsen nasıl olur küçük hanım? Belki de Yunan tanrısını elinden uçuruvermenin eşiğinde olmanın nedeni bu gereksiz inadındır. ”

Cevap vermedi Gonca, eskiden olsa Semih ile uzun uzun konuşurdu bu konuyu da. Eğer o gün  dürüstlüğünü hediye edebilmiş olsaydı, bu konu çoktan gündeme gelmiş olurdu belkide.

Bunca zaman dış görünüşüne bir önem vermeden onunla gezip dolaşan Alparslan’ın birden bire bundan neden vazgeçmiş olabileceğini aklı almıyordu bir türlü.

“Gonca’cığım aşkın ömrü üç yıl diyor bilim adamları. Aşk dediğin vücudunda salgılanan bir hormon sadece ve bir erkeğin bunu tetikleyebilmesi Yunan tanrısı da olsa üç yıldan çok değil. Ondan sonrasını tamamlayan sevgi ve alışkanlık. Demek ki senin tanrının hormonları buraya kadarmış.”

Halasının Alparslan hakkındaki bu acımasız yorumları kızdırıyordu onu. O öyle biri değildi. Halasının yanıldığını ispatlamayı çok isterdi ama ne yazık ki Alparslan bu konuda  hiç yardımcı olmuyordu.

Dördüncü sınıf başladığında Gonca artık sadece Kartallar’ın beşinci elemanı gibiydi. Hatta ortalarda daha az görünen Semih’in yerine dördüncü olduğu bile söylenebilirdi. Grubun  tüm üyeleri onun varlığına alıştıkları için sanki yanlarında bir kız değil de erkek arkadaşları varmış gibi rahat davranıyorlar. Hatta okuldaki kızlar hakkında bile çekinmeden konuşuyorlardı. Bu defa Gonca grubun sessiz elemanı rolünü üstlenmişti. Alparslan’da ona eskisi kadar şakalar yapıp takılmıyordu.

Böyle tatsız sona eren ilk dönemin ardından açılan okulun ilk günü Alparslan yanında dergilerden  fırlamış kadar bakımlı ve güzel bir kızla indi arabasından. Onu yıllardır ufak tefek gözlüklü ve dişlerinden bir türlü çıkmayan tellerle dolaşan Gonca ile görmeye alışkın hayranları gözlerini alamadılar bu yeni arkadaştan. Selamlaşmak için yanına gidenler onun Alparslan’ın nişanlısını olduğunu öğrenebildiler ve bu haber bir anda tüm okula yayıldı. Elbette Gonca’ya da ulaştı.

Bu olaydan sonra Kartallar’ın ağzını bıçak açmaz olmuştu Gonca’yı gördüklerinde. Alparslan onu gördüğü anda yolunu değiştiriyordu.

Canı o kadar yanıyordu ki bu olanlardan, bir açıklamayı bile hakketmemiş olmasına çok içerlemişti. Tek başına dolaştığı koridorlarda insanlar ona acıyarak bakmaya başlamışlardı. Yunan tanrısı sonunda çirkin ördek yavrusunu bırakıp, kendine uygun bir Tanrıça ile eşleşmeyi tercih etmişti. Yıllardır onun bulunduğu yerde olmak çin can atan ve kıskançlıklarını içine gömen hayran kitlesi bir anda uzaklaşmıştı Gonca’nın  etrafından.

Okul hayatı boyunca hiç olmadığı kadar çok çıkmak istiyordu dokuzuncu kata böyle zamanlarda. Üç yıldır her yıl döneminin birincisi oluyordu. Son sınıfın son döneminde okulu bırakması mümkün değildi. Ayrıca babasının tek hayalinin bu olduğunu bildiği için bu okula girmişti zaten. Bulunmak zorunda kaldığı okul sınırları içinde kaçıp saklanabileceği tek yer terastı ve orada da Semih vardı.

O gün okul çıkışında Alparslan   uzun zamandır ortada görünmeyen Semih’in karşısına dikilip, gözlerinden alevler fışkırarak yüzüne bakmasının nedenini anlamaya çalışıyordu.

Semih hiç bir şey söylemeden öylece gözlerini dikip baktı önce, sonra yine kendinden beklenmedik bir hareketle onun tişörtünün yakasına yapışıp dişlerinin arasından hırladı.

“Sen ne yaptığını sanıyorsun ahmak herif?”

“Semih delirdin mi, ne diyorsun anlamadım bile?”

“Gonca diyorum.”

Alparslan her zaman sessizce yanlarında duran Semih’in Gonca söz konusu olduğundaki öfkesini yaşamanın şaşkınlığını duydu bir süre.

“Sana ne oğlum Gonca’dan? Bitti o iş.” dedi  yakasını ondan kurtarıp.

“O zaman bir daha yoluma çıkma!” diye hırladı  Semih.

(devam edecek)

Bölüm 1

https://gulserenkilincyazar.com/2018/08/23/hayat-istedigini-verecek-bolum-1/

Bölüm 2

https://gulserenkilincyazar.com/2018/08/24/hayat-istedigini-verecek-bolum-2/

Bölüm 3

https://gulserenkilincyazar.com/2018/08/25/hayat-istedigini-verecek-bolum-3/

Bölüm 4

https://gulserenkilincyazar.com/2018/08/26/hayat-istedigini-verecek-bolum-4/

Bölüm 5

https://gulserenkilincyazar.com/2018/08/27/hayat-istedigini-verecek-bolum-5/

Bölüm 6

https://gulserenkilincyazar.com/2018/08/28/hayat-istedigini-verecek-bolum-6/

Bölüm 7

https://gulserenkilincyazar.com/2018/08/29/hayat-istedigini-verecek-bolum-7/

Bölüm 8

https://gulserenkilincyazar.com/2018/08/30/hayat-istedigini-verecek-bolum-8/

Bölüm 9

https://gulserenkilincyazar.com/2018/08/31/hayat-istedigini-verecek-bolum-9/

Bölüm 10

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/01/hayat-istedigini-verecek-bolum-10/

Hayat istediğini verecek – Bölüm 7’ için 5 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s