Hayat istediğini verecek – Bölüm 6

Gonca’nın annesinin yolunda gitme kararındaki ilk adımı böylece atılmış oluyordu tesadüfler eseri. Aslında okul içinde Alparslan’a gerçekten sinir olurken, Tuğrul  beyin projesi sayesinde aralarında şimdilik oyun da olsa bir bağ kurulmuştu.

Alparslan içinde hissettiği boşlukta kıpırdanmalar olduğunu hissetmişti Gonca ile. Başlattıkları oyunun sonu gelmedi bu yüzden uzunca bir süre. Tüm okulun her rastladıklarında ilk defa görmüşler gibi dönüp dönüp baktığı bu ilginç ikili Kartallar eşliğinde gençliklerinin tadını çıkardılar doyasıya.

Neredeyse iki yıl olmuştu Alparslan ve Gonca çıkmaya başlayalı. Bu iki  yıl boyunca bunun sadece bir oyun olduğunu sürekli birbirlerine hatırlayarak ayrılmamışlar. Sıradan sevgililer gibi başkaları yanlarında değilken bile birbirlerine dokunmamışlardı. Sadece okulda el ele dolaşıyor ve sarılıyorlardı. Hepsi buydu. Birlikte ama  dokunmadan, yürekleri ile birbirlerini sevmeye başladıklarını bilen sadece ikisiydi.

Gonca’nın  halası hayretle izliyordu yeğeninin anlattıklarını. Ona hâlâ aslında zengin bir aileden gelen ve bir zamanlar saçları beline kadar uzanıp, tel ve gözlük kullanmayan güzeller güzeli bir  kız olduğunu  söylememiş olduğuna inanamıyordu.

“Bu dürüstlük mü sence?” diye soruyordu sürekli.

“Zaten oynadığımız bir oyun, dürüstlük bunun neresinde var olabilir ki?” diyordu o da cevap olarak.

“İki yıldır birliktesiniz ve sen hâlâ oyun oynadığınızı mı düşünüyorsun Gonca?”

“Evet, elbette!”

“Peki bir gün oyun sona erdiğinde veya o başkası ile oynamaya karar verdiğinde mutlu kalabilecek misin?”

Halasının son sözleri düşündürmüştü Gonca’yı. Her günü birlikte tükettiği ve aslında görünüşünün ardında gizlenen ince bir ruhu daha yeni keşfetmeye başladığı bu Yunan tanrısı bir gün çıkıp giderse hayatından “Oyun sonu” diyerek devam edebilirmiydi yaşamaya sahiden?

Yüreğini Alparslan’la paylaşıyor olmasına rağmen, dokuzuncu katta Semih’le paylaşıyordu bütün düşüncelerini aslında. Kilitli kaldıkları o gecenin ardından bir kaç kez daha tek başına terasa çıktığında rastlamıştı ona. Semih’in gizli mekanıydı burası o keşfedene kadar. Ne zaman yalnız kalmak ya da kafasındaki sorulara cevap arama ihtiyacı hissetse onu bulacağı yeri biliyordu artık.

Bazen ikisi saatlerce konuşuyorlardı burada. Çoğunlukla Gonca anlatıyordu aslında ama Semih’in hayata hepsinden farklı bakabildiğini keşfediyordu bu sohbetler sırasında.

Halasının sözlerinden sonra yine onunla konuşma ihtiyacı hissettiği için çıkmıştı terasa. Semih her zamanki yerinde sessizce oturuyordu tek başına. Gonca’yı görünce sanki manzaranın bir parçası daha yerini bulmuş gibi tepkisiz davrandı. O da sessizce oturdu yanına.

“Sence aşık mıyım ben?” dedi kendiyle konuşur gibi.

“Buna cevap verecek olan kişi ben miyim?”

“Kendimde bir cevap bulamadığım için sana soruyorum zaten.”

“Zamana bırak o zaman, neden bilmek istiyorsun ki?”

“Bilmem merak ettim sadece.”

“Bu gün benim doğum günüm biliyor musun?”

Beklemediği bu cevap heyecanlandırmıştı Gonca’yı. Semih hakkında o kadar az şey biliyordu ki aslında, onun da bir doğum  günü olabileceğini düşünemediğini farketti. İçini gerçekten dökebildiği tek arkadaşının doğum günü bile bilmeyecek kadar yabancıydı demek aslında.

Semih Gonca’nın yüzündeki karmaşayı görünce gülümsedi.

“Bak ne diyeceğim? Alparslan yarın ailesinin yanına gidecek bir kaç günlüğüne, neden biz de seninle kutlamıyoruz burada doğum gününü?”

Semih yine gülümsedi bir şey söylemeden.

“Yarın öğlen burada buluşalım” diyerek heyecanla kalkıp gitti Gonca.

Aslında onun kadar içe dönük biri için doğum gününde ne yapılırdı kendisi de bilmiyordu. Diğerlerine söyleyip terasa toplasa hem Semih’i hem de onunla burada yaptığı sohbetleri açık etmiş olacaktı bir şekilde. Bir hediye almaya kalksa bu da çok sıradan ve sığ olurdu onun için.

İçini bunca rahat dökebildiği bir insana daha özel bir şey yapmak istiyordu. Halasına danıştı eve gidince.

“Dürüst ol!” dedi o da sadece, “Bir insana bundan daha  değerli hissettirebilecek  ne olabilir ki?”

“Yani ona gerçekte nasıl yaşadığımı mı itiraf edeyim.”

“Evet neden olmasın bu güne değin söylediğin her şeyi tuttu o, güvenilir olduğunu ispatladı.”

Semih’in günden güne içine daha da fazla dönmesi canını sıkıyordu anneannesinin. Çocuğun yıllardır yaşadığı şeyleri bilse de artık bu kabuğu kırması gerektiğini düşünüyordu.

O sabah “Bu gün bir arkadaşımla doğum günümü kutlayacağız!” dediğinde bunun bir kız olduğunu hissetti Semih’in sesindeki tınıdan ama bir şey söylemedi. Belki de artık dokunulmaz olmaktan vazgeçiyordu nihayet.

“Hayat istediğini verecek!” dedi her zaman söylediği gibi. Bu kez parmağını onun göğsüne vurarak söylemişti bunu.

Semih her şeyi anlatmasa da onu büyüten anneannesinin hislerinin ne kadar kuvvetli olduğunu öğrenmişti. Bu hareketin söylemek istediğini de anlamıştı elbette ama anneannesine kızın en yakın arkadaşının sevgilisi olduğunu söylememişti yine de. Onunla olabileceği kadar dosttu sadece.

Bahçeye çıkıp bisikletini çözdü. Bisikletin arka tekerinde ki eğikliği farkedince, gece  birilerinin ona zarar verdiğini anladı. Arka tekerin üzerindeki demir lastiğe sürtecek şekilde eğilmişti. Eliyle demiri tutup kaldırmaya çalıştı. Demir biraz ayrıldı lastikten, bindi o da, okula kadar idare edebilirdi.

Okula vardığında demir yeniden sürterek lastiğin dönmesini engellemeye başlamıştı. Yeniden demiri tutarak düzeltti eliye, bu defa biraz daha zorladığı için metalin keskin yeri avucunun ortasında kocaman bir çizik açtı. Eli kanamaya başlayınca, bisiklet çantasında tuttuğu bandanayı çıkarıp sardı üzerine.

Bu sabah dersi yoktu, sadece Gonca ile öğlen terasta buluşabilmek için gelmişti okula. Okula girip terasa çıkmak için asansöre doğru yürüdü.

Yukarı çıktığında Gonca çoktan gelmişti.

“Merhaba doğum günü çocuğu!” diyerek karşıladı onu.

Her zamankinden farklı giyinmemiş, herhangi bir  hazırlık yapmamıştı. Böyle olması mutlu etti Semih’i. Gösterişli kutlamaları çok sevmiyordu zaten. Her zaman yaptıkları gibi sohbet etmeleri yeterliydi onun  için. Gonca’nın çevresindeki diğer insanlardan farklı bir kız olduğunu onu daha ilk gördüğünde anlamıştı. O da kendisi gibi, yüreği ve düşünceleri ile var olmaktan hoşlanıyordu. Güzellik, para gibi ölçüler yoktu hayatında. Belki sahip olmadığı için yoktu ama bu yönde bir çabası olmayacak kadar özgüveni yüksekti aynı zamanda. Gerçekten çok akıllı ve yetenekliydi. Geçen yıl bölüm birincisi olmuştu. Dönemlerinin tek burslu öğrencisiydi. Bursunu hakkettiğini defalarca ispatlamıştı öğretmenlerine ve arkadaşlarına. Yine de zerre kadar böbürlenmemişti bu konuyla, hatta hiç bahsetmemişti neredeyse. Onun varlığı bedeniyle sınırlı değildi bu yüzden. O bedenin dışına taşarak çevresiyle bütün olmayı çözebilmiş nadir insanlardan biriydi. Tıpkı Semih’in yıllardır yaptığı gibi.

Gonca’nın gözü Semih’in elinde sarılı kanlı bandanaya takıldı hemen. Koşup uzattı elini bakmak için, “Ne oldu eline?”

Semih onu görünce aklında geçen düşüncelerin etkisiyle unutmuştu elini. Birden bire yanına gelip elini uzattığını görünce arkasına sakladı bandanalı elini ve diğer eliyle onu itti bilinçsizce.

“Dokunma!” dedi sert bir sesle.

Gonca Semih’te daha önce görmediği bu kaba ve sert tepki karşısında ne  diyeceğini bilemiyordu şimdi. Bu ani ve yüksek tepki iki gündür onunla ilgili yükselen düşüncelerini darmadağın edince gözleri doldu istemeden.

Kızın yanaklarından süzülen yaşları görünce, “Özür dilerim,” dedi Semih utanarak, “İyiyim yok bir şey merak etme.”

“O zaman bırakta bakayım çok kanıyor” dedi Gonca yeniden kolunu uzatarak.

“Hayır sakın dokunma!”

(devam edecek)

Bölüm 1

https://gulserenkilincyazar.com/2018/08/23/hayat-istedigini-verecek-bolum-1/

Bölüm 2

https://gulserenkilincyazar.com/2018/08/24/hayat-istedigini-verecek-bolum-2/

Bölüm 3

https://gulserenkilincyazar.com/2018/08/25/hayat-istedigini-verecek-bolum-3/

Bölüm 4

https://gulserenkilincyazar.com/2018/08/26/hayat-istedigini-verecek-bolum-4/

Bölüm 5

https://gulserenkilincyazar.com/2018/08/27/hayat-istedigini-verecek-bolum-5/

Bölüm 6

https://gulserenkilincyazar.com/2018/08/28/hayat-istedigini-verecek-bolum-6/

Bölüm 7

https://gulserenkilincyazar.com/2018/08/29/hayat-istedigini-verecek-bolum-7/

Bölüm 8

https://gulserenkilincyazar.com/2018/08/30/hayat-istedigini-verecek-bolum-8/

Bölüm 9

https://gulserenkilincyazar.com/2018/08/31/hayat-istedigini-verecek-bolum-9/

Bölüm 10

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/01/hayat-istedigini-verecek-bolum-10/

 

 

 

Hayat istediğini verecek – Bölüm 6’ için 5 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s