Taşıyıcı yürek – Bölüm 1

Beren ve Samet iki kardeştiler. Samet Beren’den altı yaş daha büyüktü. Anne ve babaları ölünce, teyzelerinin evinde büyümüşler. Samet’in serserilikleri ve başını belaya sokma huyları yüzünden teyzesi onu evden kovmuştu sonunda. Beren abisinin anne ve babası öldükten sonra yaşadığı tramvayı biliyordu ama teyzesi ve eniştesi bu tramvanın yıllarca sürmüş olmasını kabul etmiyorlardı. O tıpkı dedeleri gibi serserilik etmeyi seçmişti.

Beren ve Samet’in dedeleri kumar ve içki yüzünden ailesini mahvetmişti. Annesi ve teyzesi onun aylarca ortadan kaybolduğunu. Sonra her geldiğinde annelerini dövüp elindeki parayı aldığını ve yeniden kayıplara karıştığını anlatırlardı hep. Bu yüzden ikisi de hiç sevmezlerdi babalarını. Neyse ki çok yaşamamıştı da, onlarda anneleri ile birlikte kurtulmuşlardı bu baba olmaya layık olmayan adamdan.Anneleri çalışıp ikisini de okutmuş ve evlendirmişti.

Beren’in annesinin iki çocuğu olmuş, teyzesinin ise hiç çocuğu olmamıştı. Babasının bir iş seyahati sonucunda iki kardeşi, teyzelerine bırakıp gitmişlerdi beraber. Karşıdan gelen bir tırın altında kalıp, dönememişlerdi bir daha. O zamanlar Samet yedi yaşında, Beren ise altı aylıktı.

Beren sadece fotoğraflarından biliyordu anne ve babasını. Samet onları hayal meyal hatırlıyordu. Giderken ona oyuncaklar getireceklerine söz vermişler, sözlerini tutmamışlardı. Hayatta başka yakınları olmadığı ve teyzesinin de çocuğu olmadığı için manevi evlat olarak almışlardı ikisini de. Böylece çocuklar hem öz ailelerinin, hem de teyzesi ve eniştesinin mirasından doğrudan faydalanabileceklerdi. Avukat böyle önermişti. Samet ergenlik çağına geldiğinde, okulu bırakmış kendine serseri arkadaşlar edinmişti. Sürekli kavgaya karışıyor, içiyor ve bazen sabaha  kadar eve gelmiyordu. Eniştesi onunla defalarca sakince konuşup işe yaramayınca sonunda bir gün üzerine yürümek zorunda kalmıştı. Aslında sakin yapıda bir adam olan eniştesini ilk kez öyle görünce çok korkmuştu Beren. Abisini korumak istese de yapamamıştı.

Teyzesi “Bu çocuk tıpkı babama benzemiş, iflah olmaz. Onun gibi serseri” diyordu sürekli. Beren’in içi eziliyordu öyle söylenmesine. O Samet’in ne kadar duygusal olduğunu bilirdi oysa. İkisi saatlerce dertleşir ağlarlardı çoğu zaman. Biraz hırçın olduğu doğruydu ama belki farklı davranılsa bu kadar ileri gitmezdi. Sonunda evden kaçtı bir gün Samet. Eniştesi kendi yüzünden oldu diye çok üzüldü. Polise haber vermek istedi. Henüz reşit bile olmayan oğlan sokaklarda her tür belaya bulaşırdı.

“Bırak!” dedi teyzesi, “Nasılsa gelir dedesi gibi”

Gelmedi Samet. Bir kaç kez okula giderken Beren’in önüne çıktı yolda.

“Teyzeme sakın söyleme” diye tembihledi kardeşini. İkisi sarılıp ağladılar. Sonra cebinden para çıkarıp verdi kardeşine.

Ben sana para getireceğim sen de saklayacaksın tamam mı? Sakın evdekilere gösterme” diyerek aceleyle uzaklaştı yanından.

Samet’in parayı nereden bulduğunu bilmiyordu Beren ama abisine verdiği sözü tuttu. Yılalrca gizli gizli görüştüler ve para getirdi Samet ona. Reşit olduktan sonra paraları götürüp bir banka hesabına yatırdı Beren. Samet için de bir kayıt açtırmak istediyse de abisi kabul etmedi. Senin üzerinde kalsın, lazım olursa bana verirsin dedi.

Sonunda Beren üniversiteyi başarıyla bitirip bir işe girdi. Abisinden dört yıldır hiç haber alamıyordu. Ona araması için verdiği numaradan da ulaşılmıyordu artık.

“Eğer benden haber çıkmazsa, peşime düşme. Ben gelir seni bulurum” demişti son görüşmelerinde. O yüzden kimseye bir şey demeden bekledi dört yıl boyunca sabırla. Samet’den hiç ses çıkmadı. Teyzesi ve eniştesi iyice yaşlanmışlardı artık. Eniştesinin emekli maaşı ile bir evi döndürmek zor olduğundan, maaşını olduğu gibi teyzesine veriyordu Beren. Yıllarca onların ekmeğini yemiş, emekleriyle büyümüştü. Teyzesi kendi babasına duyduğu nefret, Samet’e yansıtmıştı ama Beren’i her zaman çok sevmişti. Yıllarca çocuk hasreti ile yanan yüreğini onunla avutmuştu.

Beren bir tüp bebek merkezinde çalışıyordu. Oraya gelip çocuk sahibi olmak isteyen aileleri görünce daha iyi anlıyordu teyzesinin durumunu.

“O zamanlar tüp bebek tedavisi olsa, kesin biz de denerdik kızım” demişti bir keresinde. İş yerinde yaşadıklarını ve gördüklerini çok anlatmıyordu evde bu yüzden. Onu üzeceğini biliyordu bu hikayelerin.

Merkezin çok fazla hastası vardı. Bazıları defalarca denemesine rağmen bir bebek sahibi olamazken, bazıları ilk seferinde alıyorlardı kucaklarına evlatlarını. Doktor Müjdat bey alanında iyi bir doktordu. Şehir dışından bile çok hastası geliyordu. Onun  anne ve babası da bebek sahibi olamayınca dört aylıkken Sosyal Hizmetlerden almışlardı Müjdat beyi. Bütün ömürlerini adayıp okutmuşlardı. Anne ve babasının hikayesinden ve ona gösterdikleri bu yüce sevgiden o kadar etkilenmişti ki, meslek olarak böyle insanlara yardım etmeyi seçmişti o da. Her zaman Sosyal Hizmetlerden bir çocuk almanın hayat kurtarmak olduğunun altını çizerdi ama. Bir çok denemeye rağmen olumlu sonuç alamadıkları hastalarına da bir evlat edinmelerini önerirdi hemen. Kendi hikayesini anlatıp, onları cesaretlendirirdi.

İnsanların garip bir şekilde “Soyu sopu belli olma” takıntısı vardı. Bir çok hasta sırf bu yüzden yanaşmıyordu evlat edinmeye. Oysa kendi soyumuz ve sopumuzun ne kadarını biliyorduk ya da ne kadarı düzgündü ki sahiden. Kendi dedesini hatırlardı Beren, Müjdat bey bunları anlatırken. Samet’i de tabi.

O gün iş yerinden çıkıp eve giderken, sokağın başında kesti Samet yolunu. uzun süredir görmediği abisini görünce sımsıkı sarıldı Beren.

“Nerelerdesin, başına bir iş geldiğini sandım?” dedi heyecanla.

“İçerdeydim.”

“Hapiste mi?”

“Evet hapiste, kaçtım ama!”

“Ne yaptın?”

“Beren çok vaktim yok, kaçtım işte boş ver iyiyim ben. Sana biraz daha para getirdim. Duruyor değil mi önceki getirdiklerim.”

“Evet duruyor, elimi bile sürmedim.”

“Kızım gerekiyorsa al oradan o anlamda söylemedim. İkimizin hayat garantisi o para”

“Sana yardım edebileceğim bir şey var mı?”

“Yok canım kardeşim yok. Sen kendine iyi bak yeter. Teyzemle eniştem iyiler mi?”

“İyiler, yaşlandılar tabi.”

“İhtiyaçları olursa onlara da ver, borç aldım dersin. Sana şimdilik telefon veremiyorum. Ben ararım seni ya da yakalarım yine. Haydi kendine iyi bak” diyerek hızla uzaklaştı Samet.

Daha hapisti, suçtu anlayamadan, soramadan öylece bakakaldı Beren abisinin arkasından. Parayı çantasına yerleştirip yürüdü eve doğru. Bu defa getirdiği miktar yüklü bir miktar olmalıydı. Sokak ortasında bakamadığı için gece odasında bakmaya karar verdi. Yarın gider hesaba yatırırdı. Teyzesi kızıyordu Samet’e ama o yine de düşünüyordu onları da. Vefasız, kötü bir çocuk değildi Samet. Dedesiyle bir tutulacak kadar şanssızdı sadece. Teyzesi kendi tramvası yüzünden anlayamamıştı onu. Oysa el kadar çocuktu ve anne babasının kaybını taşıyamamıştı o. Ne yapıyor, ne yaşıyor bilmiyordu Beren. Onu görmekle yetiniyordu şimdilik. Yeniden eve dönüp onlarla olmasını çok isterdi oysa. Bazen  teyzesine olmasa da, eniştesine abisi ile görüştüğünden bahsetmek  istiyordu ama söz verdiği için vazgeçiyordu bundan. Bahsetse eniştesi sevinir miydi, üzülür müydü bilemiyordu zaten. Adamcağız yıllarca kendini suçlamıştı onun kaybolmasından ve teyzesinin aklına uyup aramamalarından.

Beren’de kızgındı teyzesine bunun için, yine de nankörlük etmiyordu. Kimse yaşamadığı duyguyu anlayamıyordu bu hayatta. Belki o da teyzesini anlayamıyordu, onun Samet’i anlayamadığı gibi.

(devam edecek)

Bölüm 1

https://gulserenkilincyazar.com/2018/07/24/tasiyici-yurek-bolum-1/

Bölüm 2

https://gulserenkilincyazar.com/2018/07/25/tasiyici-yurek-bolum-2/

Bölüm 3

https://gulserenkilincyazar.com/2018/07/26/tasiyici-yurek-bolum-3/

Bölüm  4

https://gulserenkilincyazar.com/2018/07/27/tasiyici-yurek-bolum-4/

Bölüm 5

https://gulserenkilincyazar.com/2018/07/28/tasiyici-yurek-bolum-5/

Bölüm 6

https://gulserenkilincyazar.com/2018/07/29/tasiyici-yurek-bolum-6/

Bölüm 7

https://gulserenkilincyazar.com/2018/07/30/tasiyici-yurek-bolum-7/

Bölüm 8

https://gulserenkilincyazar.com/2018/07/31/tasiyici-yurek-bolum-8/

Taşıyıcı yürek – Bölüm 1’ için 7 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s