Beşik Kertmesi – Bölüm 6

Bir türlü öğrenemediği yemek konusunda böylesine sözler duymak gülümsetmişti Neslihan’ı. Hayat bir şeyler öğrenmesi için  sürekli yeni adreslere sürüklüyordu onu. Belki de şimdi yemekle barışması gerekiyordu burada. İşten gelir gelmez üzerini değiştirip aşağı iniyor. Harun ne derse harfiyen yapmaya gayret ediyordu.

Gece yukarı çıktığı zaman geliyordu aklına Oğuz. Uyumadan önce yaptıkları sohbetler, sabah kahvaltılarında şakalaşmaları. Onun öğrenmeye çalıştığı her şeye yürekten destek olması. Gözleri, sesinin tonu.

Onu özlüyordu. Buraya taşındıktan sonra daha iyi anlamaya başlamıştı kendini. O geçen üç yıl boyunca aslında Oğuz’a bir ağabeye duyulan sevgiden fazlasını hissetmişti. Bunu farkettiği anda başka bir daireye taşınmış olmasına seviniyordu bu yüzden. Çektiği acıyı Oğuz’dan saklamaya çalışarak orada kalmaya devam edemezdi. Kim bilir ne kadar kızardı ona duysa. Daha ilk günden ben senin ağabeyinim diyen ve ona evini açıp tüm desteği veren birine yapılacak en büyük ihanetti bu.

Bir kaç kez Selin ve Oğuz yemeğe gelmişlerdi restorana. Şirkette zaten karşılaşıyorlardı Oğuz’la ama sohbet etmeye çok fırsatları olmuyordu. Oğuz çok yoğundu ve onunda yapması gereken işler vardı. Sekreteryadan, muhasebe bölümüne geçirmişti Hamza bey Neslihan’ı. Bu işte iyi olacağına karar vermişti. Neslihan zeki bir kızdı ve hızlı öğreniyordu. Yazacağı üniversite bölümünün bununla ilgili olması gerektiğini tembihledi ona. Diplomasını da aldıktan sonra bu işte çok daha iyi olacaktı. Herkes ona ailesi gibi davranıyordu çevresinde. Şanslıydı bu yüzden.

Harun’da çok iyi bir insandı. Evet onu biraz yoruyor ve yemeklere dokunmasına asla izin vermiyordu ama sürekli bir ihtiyacı var mı diye ilgileniyordu. Çalışırken sohbette edebiliyorlardı. Harun içinde böylesi daha iyi olmuştu çünkü daha önce müşteriler dışında kimse ile sohbet etmeye fırsat bulamıyordu.

Fırsat buldukça iyi yemek yapmanın püf noktalarını öğretiyordu ona. Çorbalarla başlamışlardı. Harun ile daha çok vakit geçirip yakınlaştıkça Oğuz’u daha  az düşünmeye başladığını farketmişti Neslihan.

Neslihan’ın taşınmasının ardından dört ay sonra İsmail bey hastanede hayata gözlerini yumdu. Oğuz’u böyle bir zamanda yalnız bırakamayacağı için Harun’dan bir kaç gün izin istedi Neslihan. Oğuz Neslihan’ın bu özverili davranışına çok memnun olmuştu çünkü bu dönemde gerçekten birine ihtiyacı vardı. Selin altı aylığına yurt dışına gitmişti. Neslihan’dan başka içini açabileceği kimse yoktu Oğuz’un. Onun evden ayrılması ile birlikte bir boşluk hissetmişti zaten. Ev yeniden sessizleşmiş, dağınık, özensiz haline geri dönmüştü. Haftada bir gelen temizlikçi kadın evi yaşanır bir yere benzetemiyordu Neslihan gibi. Aslında Selin ile de aralarında bir şeyler eksilmiş gibiydi. Artık eskisi kadar çok vakit geçirmiyorlar, dahası paylaşmıyorlardı. Selin altı aylığına Amerika’ya gideceğini mesaj atarak söylemişti ona. Bu yüzden ona haber vermemişti bile Oğuz. Zaten verse de oradan dönüp gelmesi mümkün değildi. Geldiğinde konuşabilirlerdi.

“Yine de bilmek ister bence” dedi Neslihan. Selin’i seviyordu.

“Bilse de gelemez zaten” dedi Oğuz içini çekerek.

Evde okunan mevlütün ardından birlikte mutfağı topladılar eski günlerde olduğu gibi. Sonra Oğuz Neslihan’ı eve bıraktı. Ertesi gün yarım gün şirkete uğradıktan sonra yeniden gelecekti Neslihan. Babasının geniş çevresi bir süre evi boş bırakmayacaktı taziye için. Oğuz tek başına bunların altından kalkamazdı Selin’de yokken. Misafirin ardı arkası kesilmeyince yedisine kadar Harun’dan izin istedi Neslihan. Harun anlayışla karşıladı bu durumu. Oğuz’un ve babasının Neslihan için yaptıklarını biliyordu. Onun yokluğu hüzünlendirmeye başlamıştı sadece. Dükkan müşteriler olmadığında eski sessizliğine bürünmüştü yine. Neslihan’ın gelmediği günlerden birinde uğrayan Leyla anlamıştı Harun’daki hüznü.

“Baksana sen bu kız aşık olmuş olmayasın?” dedi hınzır hınzır gülerek. Harun’un sessizliği istediği cevabı vermişti zaten.Adam düpedüz aşıktı.

“Ne bekliyorsun ki o zaman, kız zaten senin evinde, senin dükkanında, adını koyuverin bitsin.”

“Ciddi misin dedi Harun şaşırarak. Sence kabul eder mi?”

“Sor da öğren!” dedi Leyla yine gülerek, “Senden iyisini mi bulacak.”

Yeniden Neslihan’ın varlığı ile dolan ev Oğuz’un toparlanmasına yardımcı olmuştu. Selin aramış ve İsmail beyin kaybına ne kadar üzüldüğünü söylemiş, daha sonra da haber vermediği için uzunca bir kavgaya tutuşmuşlardı telefonda.

“Selin ile bir sorun mu var?” diye sordu Neslihan telefonu kapattıklarında.

“Yürümüyor sanırım” dedi Oğuz ona güzel gözleriyle bakarak.

Harun Leyla’dan aldığı cesaretle hemen gidip bir yüzük satın almıştı Neslihan dönmeden. Daha döndüğü akşam, müşterilerin gitmesini sabırsızlıkla beklemiş ve ona evlenme teklif etmişti. Neslihan o kadar şaşırmıştı ki bu teklife, ne diyeceğini bilememişti.

Aslında Harun çok iyi bir insandı gerçekten. Onunla güzel vakit geçiriyor ve anlaşıyorlardı. Bu işi de öğrenmeye ve sevmeye başlamıştı. Yine de biraz düşünmek için izin istedi Harun’dan. Harun yüzüğü çıkartmadı o böyle söyleyince.

“Tamam” dedi sadece gülümseyerek.

Leyla Harun’un Neslihan’a hissettiklerini söylemek için sabırsızlanırken, Harun’un çoktan evlenme teklif etmiş olduğunu duyunca çok şaşırdı.

“Sen ne dedin peki?” dedi merakla.

“Düşüneceğimi söyledim.”

“Neyi düşüneceksin acaba? Harun harika bir insan. Onun yıllardır tanırım. Seni çok mutlu eder.”

“Ediyor zaten.”

“Neyi düşünüyorsun o zaman.”

Leyla haklıydı neyi düşünüyordu o zaman. Hoca nikahı işinden kimseye bahsetmedikleri için onun teklifini kabul etmeden önce Oğuz ile bu konuyu çözmesi gerekiyordu. Babasını yeni kaybetmişti Oğuz ama Harun’u böyle oyalayamazdı. O yüzden akşam iş çıkışı yeniden ona uğramaya karar verdi. Harun sesini çıkarmadı bu duruma.

Neslihan’ın yeniden kendi evine dönmesiyle Oğuz’un hayatındaki boşluk yeniden büyümüştü. Selin ile artık birbirlerini anlayamıyorlardı. Neslihan taşındığından beri de aklını ondan alamıyordu zaten. Önce bunun sadece bir alışkanlık olduğunu sanmıştı. Bu öğleden  Leyla gelip ona Harun’un Neslihan’a evlenme teklif ettiğini söyleyince hissettikleri aklını başına getirmişti. Aşıktı o Neslihan’a.

O akşam eve uğramak istediğini söylediğinde çok mutlu oldu bu yüzden. Onunla konuşacaktı. Selin ile evlenmeyecekti. Babalarının söz verdikleri gibi Neslihan ile evlenecekti o.

Neslihan gelir gelmez konuşmayı açması gerektiğini düşünüyordu o yüzden Oğuz’a fırsat vermeden hızlıca anlattı her şeyi.

“Eğer birini sever ve evlenmek istersem nikahımı bırakacağını söylemiştin, şimdi senden bunu istemeye geldim. Ben Harun’u seviyorum” dedi sonunda da.

Oğuz Leyla’dan duyduklarından sonra Neslihan’ın Harun’un teklifini kabul edeceğini hiç düşünmemişti. Ağabey rolüne bürünerek kızın hissettiklerinin doğru olup olmadığını anlamaya karar verdi önce. Neslihan çok saf ve iyi niyetli bir kızdı.

“Neslihan emin misin bu söylediklerinden, evlilik öyle dükkanda başbaşa çalışmaya benzemez. Aynı evde yaşamak çok farklı bir şeydir. İnsanlar aynı evde yaşamaya başladıklarında bir çok seyin dışarıda olmadığı gibi olduğunu anlarlar. Bu da ilişkileri daha başından yaralamaya başlar. Onu henüz tanımıyorsun bile akşamdan, akşama görüyorsun sadece. Yani aynı evde yaşamak…” durdu birden ve onun gözlerinin içine baktı. Onlar bu evde çok uzun süre uyum içinde yaşamışlardı. Evet karı koca gibi değil belki ama yine de çok güzel günler geçirmişlerdi. Hiç bir sorun olmamıştı. Birbirlerinden en ufak bir rahatsızlık hissetmemişlerdi.

Neslihan bekledi onun sözünü tamamlamasını.

“Yani bizim gibi demek istiyorum” dedi sonunda Oğuz. Neyi anlatmaya çalışıyordu ki, bu akşam ona aşık olduğunu söylemeye karar vermişti. Şimdi gidip bir başka adamı gerçekten sevip sevmediğini sorgulaması saçmalıktı.

Derin bir nefes aldı, onun gözlerine bakmaya devam edip,

“Sana nikahını veremem” dedi.

“Nasıl yani veremezsin. Söz vermiştin.”

“O sana aşık olmadan önceydi.”

(devam edecek)

Bölüm 1

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/02/besik-kertmesi-bolum-1/

Bölüm 2

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/03/besik-kertmesi-bolum-2/

Bölüm 3

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/04/besik-kertmesi-bolum-3/

Bölüm 4

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/05/besik-kertmesi-bolum-4/

Bölüm 5

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/06/besik-kertmesi-bolum-5/

Bölüm 6

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/07/besik-kertmesi-bolum-6/

Bölüm 7

https://gulserenkilincyazar.com/2018/09/08/besik-kertmesi-bolum-7/

Beşik Kertmesi – Bölüm 6’ için 8 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s