İçinizdeki çocuğa bir oyun teklifim var!

Yeni yıl yaklaşırken, her şeyin başlangıcında olduğu gibi umutları tazeleniyor insanın. Çoğu insan zamanla hayata dair coşkusunu ve umudunu kaybettiğini söylese de, aslında her birimizin göğüs kafesinde yer alan sonsuz sevgi kaynağı, yeniden ışıldamak ve içinizde kelebekler uçurmak için sadece ve sadece sizden bir izin bekliyor.

Bunu tek başına yapmak zor geliyorsa, isterseniz hep birlikte bir oyun oynayabiliriz. Gülümseme gibi, umutta bulaşıcıdır. Umut ve enerji dolu insanlarla birlikte olduğunuzda her zaman daha mutlu hissedersiniz.

Sizi geçmişte ve bu gün mutlu eden her şeyi birer birer aklınıza getirin öncelikle, belki bir sobanın üzerinde pişen kestaneler, belki sevgi dolu bir sarılma, belki kendi elleriyle yaptığı bir hediyeyi size sunan evladınız, eşiniz, dostunuz, aşkınızın gözlerinizde beğeniyi yakalamaya çalıştığı o tatlı an, belki saksıya sokuverdiğiniz bir çekirdek veya tohumun topraktan baş verdiğini gördüğünüz o heyecanlı an, mutluluk ve sevgiyle yaptığınız yemekleri bayılarak yiyen aile ve misafirlerinizi izlerken duyduğunuz gurur anı, ihtiyacı olan birine verdiğiniz maddi veya manevi destek sonrası hisettiğiniz o yüksek doyumun verdiği mutluluk, bir bebek, çocuk, bir sokak hayvanı veya ev hayvanı ile geçirdiğiniz güzel dakikalar, belki harika bir gün batımı, manzara, kaldırım arasında kendiliğinden açmış bir çiçek gördüğünüzdeki o küçük ve güzel mutluluk, huzur.

Bir görev veya zorunluluktan değil, gönülden ve isteyerek yaptığınız, size yapılan ve paylaşabildiğiniz tüm mutlulukları hatırlayın. Hatırlayın ki bunların büyük bir çoğunluğu için ne bir maddi güç, ne geniş zamanlar, ne de çılgınca alışveriş koşturmacası gerekmiyor. Tek gereken gönülden ve severek yapılmış olması.

Sayılanlardan ve sizin aklınıza gelenlerden en az yarısını hala yapabilecek durumda olduğunuza hiç şüphem yok. Hatta ertelediğiniz, aslında aklınıza gelen ama çekindiğiniz, utandığınız, beceremem dediğiniz de pek çok şey olduğuna eminim.

İşte yeni bir başlangıçta, herkesin sevdiği diğerleri için, özel bir şey yapmak için planlar yaptığı bir dönemde, utanılacak, sıkılacak, maddi olarak sizi zorlamayacak bir şeyler yapmanın tam sırası.

Bir evsize çorap ya da bere alabilir, küçük basit hayvan yuvaları yapabilir, biraz kedi veya köpek maması alabilir, camın veya evin önüne kuşlara bulgur, ekmek bırakabilir, eskisi gibi hala satılan kartpostallar alıp, postaneye gitmeye üşeniyorsanız elden verebilir, minik tatlı kurabiyeler yapıp her birini küçük paket ve kurdelelerle süsleyip sevdiklerinize dağıtabilir, yapabiliyorsanız bir kaç yumak alıp, atkı, şapka örebilir, internette milyonlarcası anlatılan küçük kendin yap projelerinden birini seçip sevdiklerinize hazırlayabilir, en mutlu anlarınıza dair anılarınızı sosyal medyada kısaca anlatıp umut dağıtabilir, bir kaç mumla bulunduğunuz ortamın havasına huzur katabilir, hayal gücünüzün yettiği daha bir çok şey yapabilirsiniz. Belki sadece bir kişi, belki sadece kendiniz için olsa bile hiç farketmez. Sevgi dolu bir tohumu küçüçük bir yoğurt kabına dikip, bir uhu ya da boya yardımıyla kendi özgün tasarımınızı yapıp, kendinize veya bir sevdiğinize umutların yeşermesi için hazırlayabilirsiniz, yoğurt kabının altını delmeyi unutmayın ama 🙂

Bir kağıttan küçüçük bir çam ağacı kesip üzerine kağıttan süsler yapıp, ya da biraz daha büyük yapıp üzerine dileklerinizi yazabilirsiniz. Bir küçük iple evde istediğiniz bir yere, sokakta bir ağaca, ya da evinizin kapısına asabilirsiniz.

Yapılabilecek ve insanın paylaştığında veya sadece anlattığında bile bir çok insana umut ve heves aşılayacak öyle çok şey var ki. Herkesin yapabileceği kadar kolay ve masrafsız hem de.

Oyun teklifim şu o yüzden, seçtiğiniz herhangi birini mutlaka yapın ve bunu lütfen benimle belki bu yazı altında yorumda, belki kendi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bir zincir kurmama yardım edin.

Bu zincir benim yüreğimden, sizin yüreğinizden, diğer yüreklere bir umut, bir ışık, bir heves, bir heyecan, bir mutluluk olarak taşınsın. Bu başlangıç ile yeni yılda her mutluluk ve umut katlanarak büyüsün.

Hiç birini yapmak istemiyorsanız en azından rica edeyim benim umudumu büyütmek için bu yazıyı paylaşın.

Umutlar küçük adımlarla başlar, paylaşılıp gerçeğe dönüştükçe büyür.

Bu satırları yazarken bile yüreğimdeki kelebekler havalanıp her harfin üzerinde uçuşuyor şimdi. Kanat çırpışlarındaki renk cümbüşü parlıyor gözümün önünde, göğüs kafesimden boğazıma doğru bir heyecan dalgası yükseliyor ve yüzüme kocaman bir gülümseme yerleşti bile.

Ve tam şu anda bunun bütün bir yıla yetecek kadar büyük bir umut ve mutluluğa dönmesini diliyorum hepimiz için.

Hepimizin tek istediği, huzur ve sevdiklerimizle küçük mutluluklar biriktirmek değil mi aslında, paranın gücünün yettiği hiç bir şeyle gerçekten mutlu olamadığımızı ve sadece oyalandığımızı öğrendik çoğumuz. Maddi mutlulukların sadece yaldızları var, oysa gerçek ışık hepimizin içinde.

Bunu çevremdeki herkeste görebiliyorum. Haydi hep birlikte parlamayı deneyelim bir kez de. Öyle güzel parlayalım ki, her şeye, her karanlığa rağmen dünya daima aydınlık olsun.

Hepinize yürek dolusu sevgiler, mutlu seneler.

Şimdi bu yazıyı en az üç arkadaşınıza göndermesseniz hiç bir şey olmayacak, ama en az bir şey yapmazsanız zincir eksik kalacak bir yürek az parlayacağız.

İyi ki varım, iyi ki varsınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s