Söz hakkımı kullanıyorum

Hayatı önde olan insanlarla, haberlere konu olup hayatın önüne itilen insanlar hakkında, yakın çevremizden daha çok şey biliyoruz bazen. Belki elimizi uzatacağımız mesafede yaşayan insanlardan haberimiz yokken, onların hayatlarının en azından bir kesitinin tüm detaylarını hafızamıza yerleştirmek için çaba harcıyor haberci ve magazinciler.

Hal böyle olunca ister istemez, onlar hakkında önyargı da denilebilecek düşünceler geliştiriyor bazen takdir, bazense eleştirilerde bulunuyoruz kendimizce. Kimini öyle çok seviyoruz ki, bizden biri gibi geliyor hatta zamanla.

Sizin var mı bilmiyorum ama benim kendime seçtiğim biri var böyle, onun filmlerini, onunla ilgili haberleri gördüğümde okumadan geçemiyorum. Bir çok sosyal medya sitesinde hayatı defalarca konu edilen Keanu Reeves’den bahsediyorum desem inanır mısınız bilmiyorum? Zaten bir filme konu  olabilecek kadar talihsizlikle dolu ömrü, başarılı sanat hayatı ve yaptığı işlerden kazandığı yüksek geliri çevresine ve yardıma ihtiyacı olanlarla paylaşabilecek kadar yüce gönüllü biri.

Bu kadar çok acı ve talihsizliği üst üste yaşamış birinden, hayata ve çevresine karşı daha düşmanca ya da uzak tavırlar beklerken, sanki yaşadıkları onu daha da insan yapmış gibi gözüküyor. Keanu Reeves hayranlığımın özünde yatan neden de bu zaten. Onun filmlerdeki başarısı değil, o ayrı bir takdir konusu elbette. İnsan olmaktaki başarısı. İçimde bir yerlerde çok özel bir yer edinmesine neden oldu garip bir şekilde.

Acıyı, yokluğu, yoksunluğu, sevgisizliği hat safhada yaşamış ve ardından bir aile sevgisi olmasa bile varlığı sonuna kadar edinmiş bir insan olarak, hayatın seyri içinde kişiliğinin özünü bu kadar bozmadan koruyabilen, yıllarca sahip olmadıkları yüzünden sergileyeceği  açlık yerine, tam olarak gözü tok bir insana dönüşmek bu devirde neredeyse Dalai Lama olmak  gibi bir şey bana soracak olursanız. Bu yüzden de çok önemli benim için. Yoklukla ve varlıkla sarsılmayan bu sağlam kişilik için hayatın en güzel mutluluklarını diliyorum gerçekten.

Eğer tam olarak nelerden bahsettiğimi bilmiyorsanız, hayatı hakkında kısa bir araştırma yapmanızı önereceğim çünkü, bu yazıya konu edemeyeceğim kadar çok hikayesi var değerli aktörün. O zaman eminim ona olan bu hayranlığımın nedenini siz de anlayacaksınız. Keşke diyorum onu gerçekten tanıma şansım olsaydı. Çok az tanınmış kişi için hissettiğim bir şeydir bu, yani öyle fanatik hayran olarak değil, öylece sıradan bir insan olarak. Metroda merhabalaştığı biri gibi mesela.

Keanu Reeves karakterinin aksi olarak sunulan o kadar çok model kişi varki çevremizde, ülkemizde, dünyada. Ondan en az bir tane bizim ülkemizde de olmasını çok isterdim bu yüzden. Elbette benim bilmediğim kişiler vardır ama, dünya çapında tanınan ve sevilen bir insan olmakta her yiğidin harcı değil doğrusu. Ancak öyle biri insanlarca örnek alınabilir. Hayatında insan olmak ve yanısıra başarı hikayeleri olan biri. Sadece insanlık başarısı hikayeleri kolay unutuluyor ne yazık ki.

Aslına bakarsanız Reeves kadar olmasa da Tarkan’ın da duruşu, hayatı, yaptıkları ve sözleri de benzer bir hayranlık uyandırıyor bende. İkisi yakın yaşlarda mı bilmiyorum ama kendilerinden çokça büyük bir çok insanın sahip olamadığı bir ağırlığa sahipler benim için. Diyorum ya konu sanat, film ya da müzik değil.  O alanlarda elbette çok değerimiz var. Ama konu  insanlık olunca, ünlü ya da ünsüz, parmakla gösterilebilecek kadar azlar. Hele ki insanlıktan çıkmak için her türlü yol, imkan önlerinde açıkken. Hayat her zaman başarısızlıklarla sınamaz insanı, bazen ödüllerle de sınar. İşte bu tip insanlar bence o sınavları çoktan aşmışlar, darısı bize.

Şimdi nereden çıktı bu diyeceksiniz haliyle, hafta sonu yoğunlaşan magazin haberlerini izlerken aklıma geliyor işte. Partiler, eğlenceler, ışıltılar, geziler, tatiller, markalar, kıyafetler.. Bütün bunlar içlerindeki insana ne katıyorlarlar sahiden. Neden gözümüze sokarcasına bu insanların şekillerini sunuyor bize basın dünyası. Kendine model alacak kişi arayışında olan onlarca çocuğa, açlık sınırında yaşayan milyonlarca insana sunulacak değerlerimiz, örnek rol model yanları yokmuş gibi,  özünde insanın değerini yerle bir eden bir çok şeyi konuşuyor izliyor, yozlaşıyoruz. Ha olmasın mı tüm bunlar olsun tabi, herkes dilediğince yaşasın, eğlensin, ben de varım. Ama bu kadarla kalmasın. O insanları bize sadece ışıltılı objeler olarak sunmasınlar. Kimbilir yüreklerinde ne güzellikler taşıyorken, aldıkları kiloları, gittikleri mekanları, yedikleri, içtikleri, giydiklerini konuşmayalım bir tek. İnsan olarak değerlensinler, değer katalım kendimize ve onlara.

Benim için iz bırakan isimler onlar olmayacaklar sadece magazin basını izlesin diye bir yaşam seçenler, ya da basının sadece magazine konu ettiği bu sevgili insanlar. Yenileri geldiğinde hepsini unutacağım, sonra vefasızlıktan saymasınlar. Tanınmış olmak hayatı maddi olarak bir basamak üstten yaşamak değil ki bir tek. O insanlarında sevdikleri, aileleri, değerleri ve hayatta bıraktıkları izleri, gönül kırgınlıkları, hüzünleri vardır mutlaka. Hayır bunları sergilesinler de istemiyorum elbette.  Tek istediğim onları süs bebekleri gibi sunmalarına izin vermesinler. Özel hayatları değil, hayata karşı duruşlarıyla gelsinler ekranlarımıza, evlerimize, akıllarımıza. Sanata, sanatçıya değer yok derken, sanatın ve sanatçının topluma, bizlere ne kattığına da baksınlar ki sanatın içeriği, tanımı bu  kadar değişmesin. Şaşalı ve ışıltı hayatlarla göz boyamak ile var olan insanlığımız değersizleşmesin.

Keşke tanınmış tüm insanlar, topluma birer kanaat önderi, rol model veya hiç değilse yardımsever ve mütevazi olabilseler. Ya da basın onları olanca sadelikleriyle tanımamıza izin verse biraz. Fırsat verse hem onlara, hem bize. Onların kazançlarını nasıl çılgınca harcadıklarından çok, insanlıklarını nasıl harcadıkları ile ilgilenen de bir kitle var bu ülkede. Toplumdan değer görenlerce değer bulmayı umut eden, çevresine duyarlı, yüreği kocaman sanatçılar özleyen. Neden Keanu Reeves yerine bir Türk sanatçıya hayranlık duymayayım.

Magazin basınında çekirdek gibi hızla tüketiliyor bizim insanlarımız. Bende çitliyorum onlardan, ama biz Türkler, çekirdeği çitler sonra kabuğunu yere tükürürüz. Bu değil ki insanlıklarının layık olduğu değer. Etmesinler, inanıyorum ki içlerindeki güzellikleri ortaya serseler, uzaktan gıpta ile bakanlar yerine, hepsini kucaklayacak milyonlarca insan bulacaklar..

İyilik, güzellik, sadelik, samimiyet ve mütevazılık dolu bir habere eminim çok ihtiyacı var herkesin. Audrey Hepburn geldi şimdi aklıma bunları yazınca. Onu da bu güzel insanların içinde anmadan geçmeyelim. Zarif mütevazılığından etkilenmeyen olmuş mudur. Koç ailesi hakeza.

İnsanlığı kardeşliğe, barışa, dostluğa yönlendiren her insana kalbim açık sonuna kadar. Ben belki arayıp bulamam ama toplumun çoğunluğuna ulaşma imkanı bulanlar onları bizimle tanıştırabilir. Tanıdıklarımızın yüreğimize misafir olması için farklı bir haber anlayışı sunabilir.

Her insan nerede ve nasıl yaşıyorsa yaşasın, maddi manevi ne durumda olursa olsun, gerçekten ihtiyacı olanın yanında durabiliyorsa insandır. Hepimizin böyle insanların varlığını bilmeye, hissetmeye ihtiyacı var. Hayata karşı duruşu “önce insan” olan örnekler, modeller görmeye ihtiyacımız var. İşte onlar hala varlar, bu dünya hala güzel bir yer olabilir diyebileceğimiz umuda ihtiyacımız var.

Keanu Reeves gibi, Audrey Hepburn gibi, Koç ailesi gibi, Tarık Akan gibi, Tarkan gibi ve belki de şimdi aklıma gelmeyen tüm güzel yürekli insanlar gibi.. Işıltılı bir yıldız değil, içimizi ısıtan sıcak bir güneş, bir hayal kahramanı değil, gerçek hayatın içinden, gerçek bir insan olmayı seçen tüm insanlar gibi.

Çoğunda bir yıldız ışığı var zaten, ekstra cilalanmalarına gerek bile yok. Yürek gözümüzle baktığımızda o ışıltıyı seçememek imkansız.

Biliyorum çok kızan oldu bana bu yazıyı okuyunca, ama benim de bir söz hakkım vardı, kullandım.

Billdiğim, bilmediğim tüm kanatsız meleklere selam olsun.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s