Bir Kahvelik Okumalar

Sabret!

“Sabır” kelimesinin birden çok durum veya anlam yüklendiğini anlamıştı yaşı ilerledikçe, belki de kelimeler doğduğumuz andan itibaren içleri boş veya genelleme olarak kafamıza yerleştiriliyor, sonra tecrübelerimize göre birden çok anlam yükleniyorlardı.

Çoğu zaman insanlar onun çok “sabırlı” olduğunu söylemesine rağmen, kendisi hep bir “sabırsızlık” içinde içinde olduğunu hissediyordu. Bunun “sabır” denilen o bekleme sürecinin nasıl işlediği ile ilgisi vardı daha çok.

Sabretmek veya sabırla beklemek çoğu inanış ve felsefe de bir erdem olarak sunulsa da, ona göre işin erdem olan kısmı umutlu bir bekleyişe gönüllü olmaktı. Sabredilen her süreç ya da durum umutlu bit bekleme süreci yaşatmıyordu oysa insana.

Kendisinde farkettiği, sabır edilmesi sürecin içinde, bir mücadele, bir çaba vermesi gerekiyorsa sabırlı olduğu, geçmesi gereken bir şey yapmadan geçirilen bir zaman süreci ise, sabrının yetmediğiydi.

Bir mücadele içine girdiğinde sonucun sabrettiği şeyin gerçekleşip gerçekleşmemesine odaklanmıyordu hiç bir zaman. Sadece o anda mücadelesine odaklanıyordu. Böyle yaptığı içinde çoğunlukla istediği sonuca yaklaşıyordu zaten. Emek veriyordu, kendini veriyordu çünkü. O emek değer katıyordu sürece ve verilen emeğin mutlaka bir sonuca ulaşacağını biliyordu. İşte o zaman sabır denilen o erdeme ihtiyacı olmuyor, garip bir şekilde bu, onu sabırlı yapıyordu.

Oysa bazen elden bir şey gelmeden beklenmedi gereken durumlar vardı. Mücadeleyi ta dışarıdan seyrettiği, ya da ne olup bittiğini bile bilmediği. O zamanlar sabır denilen o erdeme hiç, ama hiç sahip olmadığını anlıyordu. Yapacak bir şeyi olmadığı için sonuca odaklanıyor. Sonuç ise bekledikçe, erteleniyordu sanki. Sonucu yaşamak değildi aslında o durumda onu sabırsız yapan yine, meraktı sadece, ne olacağını bir an önce bilme merakı. Ne olacağını bildiğinde de sabıra ihtiyacı olmuyordu çünkü, en azından bilinmezdeki kadar olmuyordu.

Tüm bu halleri obun sabrın bir kaç şekli olduğu düşüncesine itmişti işte. Doğrudan sabırlı veya sabırsız insan sınıfına alamıyordu kendisini. Duruma göre değişiyordu çünkü.

Herhalde zor olanı başarmak sabırdı, yani hiç bir şey yapamadan ya da bilmeden sonucu bekleyebilmek.

Aslında bir de varılan sonuçlara katlanma durumları vardı sabır denilen erdemin içinde. Niyeyse o hep beklemek, ulaşmak olarak düşüyordu. Çoğu duruma katlanmakta bir sürecin sonunu beklemekti gerçi, pek bir şey değişmiyordu.

Katlanmak işin içine girdiğinde daha çok diğer insanlarla ilgili bir durum oluyordu bu, baskı, güç veya benzeri bir kontrol altında beklemek. O zaman sabır edilmesi gereken o insanlar ve bir gün bu durumdan kurtulmayı beklemekle iki katına çıkıyordu sabredilmesi gerekenler. Bu gerçekten daha zordu ilk düşündüklerine göre. O zaman gerçek sabır buydu belki de, aynı zamanda acı çekilen bir sürecin sonunu beklemek.

Bir de sonu olmayacağı bilinen süreçler vardı ama, örneğin bir kayıp. Sevilen birinin kaybının verdiği acıdan çıkmak için o insanın geri döneceği umudu ya da beklentisi yoktu. En çok ona kavuşup, bir kayıp olunacak günü bekleme olabilirdi süreç. Hiç bir acının sonsuza kadar sürmediğini düşünürdü genellikle ama, bu tür kayıplar acı olarak kalmasa da, bir sızı olarak daima canlı kalırdı.

Birisine herhangi bir durum için teselli amacıyla “sabret” dediğimizde ne çok düşünmemiz gereken şey vardı aslında. Kolayca ağızdan çıkıveren bu kelime, belki de yaşaması en zor kelimelerden biriydi. Kolayca sarfetmemek gerekti belki bu yüzden. “Sabretmen için elimden geleni yapacağım!” denilse, belki daha dostça ve güven verici olabilirdi.

Kelimeler, onlara yüklediğimiz anlam, söyleyen kişiye yönelik algımız veya söylendikleri “an”a göre ne kadar çok şey ifade edebilirlerdi aslında. Son bir saattir sadece “sabır” kelimesi üzerine düşünmüştü. Bunu iki kişi yapıyor olsalar kim bilir kaç saat, kaç farklı sonuca ulaşacaklardı.

Oysa basit bir komuttu söylerken “Sabret!”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s