Diğerleri – Bölüm 35

Arkin’in evi üç aydır kapalı olduğu için iyice havasız kalmıştı. Arkin odasına çıkıp kıyafet seçerken, Verna’da pencereleri açıp içeriyi havalandırdı. Biraz sonra Arkin yeniden aşağı indi.

“Sanırım yardımcını geri çağırmalısın, evin biraz temizliğe ihtiyacı var!” dedi Verna.

“Hayır onu asla geri çağırmam, ablamın adamıydı zaten!”

“Ev değiştirmene izin veriyorlarsa daha küçük bir eve geçebilirsin!”

“Olabilir!” dedi Arkin etrafına bakarak, “Baksana üç ay yattığım yerde kilo almışım sanırım her şey üzerime oturuyor!”

Birlikte gülerek evden çıktılar ve grubun daimi oturma yeri olan alana gittiler. Arkin’i gören herkes yanlarına geliyordu. Bütün okul başına gelenleri duymuştu, konserin iptaline neden olan kazazede okula geri gelmişti sonunda.

Arkin endişeyle Verna’ya baktı, herkes biliyor muydu ailesini de acaba?

“Hayır onlar sadece kaza geçirdiğini biliyor, rahat ol! Ayrıca bilseler bile bu senin ayıbın değil!” diye fısıldadı Verna.

Kalabalığın sürekli ona doğru gelmesi yüzünden grubun yanına henüz varamamışlardı. Onları ilk Yusi farketmişti, gençler yüzlerindeki şaşkınlık ifadesiyle ayağa kalkmışlar, gerçekten onun geri geldiğine inanmaya çalışıyorlardı henüz. Daha bir kaç gün önce onu yattığı yerde ziyaret etmişlerdi ve Arkin hiç bir düzelme belirtisi göstermiyor, fişinin çekilmesi konuşuluyordu. Oysa şimdi sapasağlam yüryordu Verna’nın yanında.

Arkin ve Verna gruba doğru ilerlemeye çalışırken, kalabalık birden açıldı ve aralarından Nobra gözüktü.

Hızlıca Arkin’in yanına geldi ve birden elini yakalayıp, diğer elini onun omuzuna atıp sıktı.

“Dostum harika görünüyorsun!” dedi neşeyle.

Arkin onunla daha önce hiç konuşmadığı için afallamıştı ama bir an için rüyalarındaki yüzlerden birinin ona benzediğini hatırlamıştı. O bedenine dokunur dokunmaz, garip bir sevgi hissetmişti içinde. Oysa Verna ahnede hep onunla olduğu için kıskanıyordu onu.

“Teşekkür ederim!” dedi nazikçe

“Nobra konseri senin için iptal etti ve her aşamada seninle yakından ilgilendi Arkin!” dedi Verna.

Arkin ve Nobra göz göze geldiler. Arkin onun gözlerinden ışıltılı bir balığın geçtiğine yemin edebilirdi ama bir şey diyemedi. Nobra gülümsedi ve elini bıraktı.

“Bundan sonra neye ihtiyacın olursa!” dedi yine gülerek, “Verna beni nerede bulacağını biliyor!”

Tam dönüp gidecekken birden durdu ve yeniden onun gözlerine baktı, “Baksana belki konsere seni ve grubunu da dahil etmeliyiz böylece peşimizden gelmek zorunda kalmazsın!”

Arkin bu sözleri alay gibi algılamıştı tam ve diklenecekti ki, “Verna senin can suyun, gölet yanılmaz!” diye mırıldandığını duydu Nobra’nın. Oysa dudakları bile oynamamıştı. Verna’ya ve etrafına bakındı başka duyan oldu mu diye ama herkes gülümseyrek onlara bakıyordu. Arkin sonraları bunun yaşadığı uzun koma halinin etkileri olduğunu düşündü. Onun iyi olmadığını düşüneceklerinden korktuğu için de Verna dahil kimseye bahsetmedi. Verna’ya yakın olduğunu hissettiği için Nobra’ya çok takılmış olmalıydı, o yüzden zihni ona tuhaf roller biçiyordu belki de.

Nobra’nın dönüp gitmesiyle kalabalık hayran hayran onu izledi gözden kaybolana değin ve Verna hemen Arkin’i kolundan çekip grubun yanına götürdü.

“Bu nasıl oldu?” dedi Yusi sevinç çığlıkları atarak.

“Arkin! Gözlerime inanamıyorum!” dedi Fetir’de, bir anda hepsi birden arkadaşlarının boynuna dolandılar.

“Grubu yarı yolda bırakacağımı düşünmediniz herhalde!” dedi Arkin gülerek, “Bir konser bile ayarladım hatta değil mi Verna?”

Nobra ile konser turnesine gideceklerini duymak grup için ikinci şok oldu, az önceki konuşmaları kalabalık nedeniyle duyamamışlardı. Sanki hiç ayrılmamışlar gibi bir anda oturup, konser şarkıları için neler yapacaklarını konuşmaya başladılar.

Ardon okula bundan sonra kardeşinin masraflarını üstlenmeyeceklerini bildirmişti. Elbette bağışta yapmayacaklardı. Arkin okullarının utanç kaynağı olacak şekilde evli bir öğrenciydi artık ve aile bu taşralı kız ile evliliği kesinlikle onaylamıyordu.

Okul müdürü Arkin’i odasına çağırdığında onun okuldan ayrılması gerektiğini açıklamayı planlıyordu. Belirli burslar veriyorlardı ama Arkin bu bursların herhangi birini hakkedecek bir durumda değildi. Kaza geçirmiş olmalarına hepsi çok üzülmüşlerdi elbette, ancak okulun belirli kuralları vardı. Öğrencilerin evli olmaları diğer öğrenciler için kötü bir örnekti bundan diğer aileler hoşlanmayacaktı muhtemelen.

Arkin okul müdürünün büyük bir bağışçı kaybetmiş olmasından kaynaklanan hırsını yansıtan bu sahte konuşmayı sonuna kadar dinledi.

“Okul ücretimi ödeyecek kadar param var merak etmeyin!” dedi sakince, tam devam edecekti ki müdür odasının kapısı hızlıca açıldı ve içeri Nobra girdi.

“Arkin! Bütün okulda seni arıyordum dostum! Yoksa müdüre tanıtım konser turnesine birlikte çıkacağımızı benden önce mi söyledin?”

Müdür şaşkın şaşkın Nobra’nın yüzüne baktı önce, “Bay Nobra sizi hayal kırıklığına uğratmak istemem ama Arkin ne yazık ki bu turnelere katılamaz, çünkü..” demesine kalmadan Nobra sözünü kesti.

“Bütün afişler basıldı ve her yere gönderildi bile! Ayrıca ben dostumun olmadığı bir turnede kesinlikle yer almam! Şu halde tüm konseri iptal ettiğinizi duyursanız ve bunu yönetim kuruluna açıklasanız iyi olur!”

Arkin Nobra’nın bunu neden yaptığını bilmiyordu ama ailesinden bile görmediği bu desteği görmek onu iyi hissettirmişti. Doğrudan dönüp müdürün yüzündeki değişimleri izledi keyifle.

“Pekiâlâ!” dedi Müdür histerik bir sesle, “Bay Arkin evli olduğunuzu okulda herkesten saklayacaksınız. Bu velilerimizden birinin kulağına asla gitmeyecek anlaşıldı mı?”

“Evet efendim!” dedi Arkin gülerek ve oturduğu yerden kalkıp Nobra’nın yanına geçti.

“Bizim çalışmamız gerek!” dedi Nobra, “Anlayışınız için sonsuz teşekkürler müdür bey! Haydi Arkin gidiyoruz!”

İkisi birden kapıdan hızlıca çıkıp gittiler.

“Neden sürekli bana destek oluyorsun?” dedi Arkin merakla, “Verna yüzünden mi? O mu istiyor bunları yapmanı?”

“Verna mı? Ben bu okuldan yeni mezun olmuş bir starım Arkin! Okulun yeni ve en önemli yüzü benim! Öğrencilik yıllarımla ilgili çıkarılacak acılarım var! Sen de bunun için bana harika fırsatlar sunuyorsun dostum! Sen bana iyilik yapıyorsun, ben sana değil!” diyerek kahkaha attı Nobra ve onu bırakıp hızlı adımlarla uzaklaştı yanından.

Arkin onun iyi mi, yoksa kötü mü olduğuna karar veremedi bir an. Önemli olan büyükbabası öldükten sonra ilk kez güçlü ve destek gördüğünü hissettiğiydi. Bu duyguyu gerçekten çok özlemişti. Derin bir nefes aldı. Müdürün yüzündeki ifadeyi önür boyu hatırlayıp gülmek için hafızasının en güçlü yerine sakladı ve olanları anlatmak için Verna’nın yanına gitti koşarak.

“Harika!” diyerek el çırptı Verna, “Her şey yoluna girdi işte!”

“Evet! Geriye bir tek gölete gidip evliliği sona erdirmek kalıyor!”

Verna’nın yüzündeki gülümseme soldu birden, “Ah doğru!” dedi bozuntuya vermemeye çalışarak, “O gün gölette evlenmemiş olsaydık, ailen senin fişini çekmiş olacaktı Arkin! Hiç bir şey boşuna değil sahiden!” dedi hüzünlü bir sesle.

“Evet!” dedi Arkin, “O gün rahibin söylediklerini duyunca şoka girmiştim gerçekten!”

“Ben de öyle!”

(devam edecek)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s