Arapsaçı – Bölüm 8

“Sizin kim olduğunuzu ve benim hayatımda ne gibi bir yeriniz olduğunu bilmiyorum!” dedi Nazlı gerilmişti yeniden.

“Çok haklısın kafan zaten yeterince karışmış olmalı ve korkarım tüm bunların olmasına da ben neden oldum!”

Nazlı gözlerini kocaman açarak baktı adama, “Hayatını ben mahvettim mi diyorsunuz yani? Nasıl?”

“İsteyerek değil elbette!” diyerek oturduğu yerde toparlandı Tuncay bey, kızın gözlerindeki öfkeyi görmüştü. Bir an önce her şeyi anlatmak en iyi olacaktı belli ki.

“Benim iki tane kız evladım var. Biri evlenip Amerika’ya yerleşti. Diğer ise oğlu, yani torunum henüz çok küçükken eşinden ayrıldı ve sonrasında o illet hastalığa yakalanıp oğlunu büyütemeden bu hayattan ayrıldı. Torunum Barış’a ben bakmak zorunda kaldım.”

Nazlı derin bir iç geçirdi elinde olmadan. Başkalarının dramalarına üzülecek hali gerçekten kalmamıştı. Bu  sabah kalktığından beri daha farklıydı sanki, öfke dolu ve acımasız hissediyordu kendini. Yine de hikayenin gerisini öğrenebilmek için kendini kontrol etmeye çalıştı ve bir şey demedi.

Tuncay bey onun huzursuz öfkesini çoktan farkettiği için kesmeden anlatmaya devam etti.

“Babası da onu hiç aramadığı için torunum için elimden gelen her şeyi yaptm yıllar boyunca ama sonunda onunda kalbinden bir rahatsızlığı olduğu ortaya çıktı. Araştırmadığım hastane, götürmediğim doktor kalmadı. Sonunda kalp nakli olması gerektiği ortaya çıktı ama önce ona uygun bir kalp bulmamız gerekiyordu. Yoksa henüz gençliğini bile tamamlayamadan ölüp gidecekti.”

Nazlı yeniden derin bir iç geçirip kıpırdandı oturduğu yerde.

“Bunların seninle ilgisi olmayan şeyler olduğunu düşünme” dedi Tuncay bey, “İnan en özet şekliyle  anlatıyorum ve hepsinin senin hikayenle doğrudan ilintisi var!”

“Peki” dedi Nazlı dudaklarını gererek

“O sırada hastanede Güliz hanım ile tanıştık,  onunda sağlık sorunları vardı ve tedavi görüyordu. Benim torunumla ilgili hikayemi dinleyince o da bana kendi hikayesini anlattı. Bütün bunlar sadece tahlil sonucu beklediğimiz bir kuyrukta gerçekleşmişti.”

“Nazmiye hanımın bahsettiği Güliz hanım mı bu?” dedi Nazlı hemen.

“Evet ta kendisi. Sana onun hikayesini anlattılar mı?”

“Nazmiye hanıma yardım ettiğini ve onunda hamile olduğunu söylediler”

“Evet ama öncesi de var. Yani o hamileliğin de bir hikayesi var!”

“Neden şaşırmadım acaba?” dedi Nazlı yine ters ters.

Tuncay bey bu defa aldırmadan anlatmaya devam etti., “Güliz hanım genç yaşta bir adamla tanışmıştı, onunla evlenceklerine inandığı için ve çok sevdiği için biraz ileri gitmişlerdi ve kızcağız hamile kalmıştı. Bunu öğrendiklerinde bir an evvel evlenmeleri gerektiğini düşünmüşlerdi ikiside. Yani adam çocuğu reddetmemişti. Ancak bunun Güliz’in ailesinin zengin olması ile ilgili olduğu daha sonra acı bir şekilde ortaya çıkacaktı.

Güliz’in babası adamı araştırıp onun kesinlikle kızı ile evlenemeyeceğine karar verince işler çığrından çıktı. Adam Güliz’in babasına gelip kızını hamile bıraktığıı ve istese de istemese de onun damadı olacağını söyleme cürreti gösterdi. İşte bu her şeyin başlangıcı olmuştu. Güliz!in babası korkunç bir soğukkanlılıkla adama para teklif etti ve o adi herifte bunu kabul edip kızın hayatından çıktı. Elbette Güliz’in cezası bu kadar değildi. Derhal yanına bir kadın bulundu ve büyük şehirlerden birinde bir ev satın alınarak oraya gönderildi. Bebeği orada doğuracak sonra yanına verilen Dürdane hanım ile birlikte onu bir kimsesizler yurduna bırakıp geri döneceklerdi.”

“Neden onu aldırmadılar ki?” dedi Nazlı bıkmıştı hamile dramı dinlemekten. Tuncay bey gülümsedi önce Nazlı’nın anlamadığı bir şekilde. Sonra cevap verdi “Bebeğin alınmasının Güliz’in hayatını tehlikeye sokacağını söyledi kürtaj için gittikleri doktor. Bu çocuk doğmalıydı. Babası da kızının hayatını tehlikeye atarak iyice dikkat çekmemek için bu çareyi buldu. O bebeği kesinlikle kendi evinde görmek istemiyordu.”

“Güliz’de bunu kabul etti öyle mi? Allahım bu olaylar beni nasıl annelerle karşılaştırıyor böyle? Biri büyüttüğü kızını umursamaz, öteki götürüp çocuğunu başkasına verir, bu da başka bir cins işte!”

“Haklısın” dedi Tuncay bey düşünceli bir sesle ama onun henüz büyük resmi göremediğini farkettiği için devam etti anlatmaya başka yorum yapmadan.

“Güliz aptal bir kız değildi. Onu hamile bırakan adamın para için onu terkedişine çok kızmıştı ama kürtaja karşı rahmine sıkı sıkıya tutunmuş bu çocuğa saygı ve sevgi duyuyordu. Onu babasının dediği gibi bir kimsesizler yurduna bırakıp arkasını dönecek biri de değildi üstelik. O yüzden buna bir çare bulması ve bu çareye Dürdane hanımı da dahil etmesi gerekiyordu. Yaptı da. Nazmiye hanım ile tanışmak ona istediği tüm fırsatları sunacaktı. Ona evin alt katını açtı. Kocasının asker olduğu yalanını uydurdu. Kendi ayarladıkları doktora birlikte gidip gelmeye başladılar.  Nazmiye hanımın tüm yaşadıkalrının ardından inanılmaz bir fırsattı bu. İşin garip tarafı o da aynı Güliz hanım gibi hamile bırakılıp terkedilmişti. Onun çocuğunun babasıda evliydi ama en az onu para için terkeden  adam kadar adi biriydi.”

“Babam!” dedi Nazlı yine dişlerinin arasından, “Babam sandığım adam! Aynı beni de böyle yarı yolda bıraktı işte! Tıpkı Nazmiye hanımı bıraktığı gibi! Safiyesi ile mutlu olur umarım!”

Nazlı’nın yüzüne yerleşen nefret ifadesi Tuncay beyinde gerilmesine neden oldu ama bütün yaşadıklarından sonra kızın ruh halinden ruh haline sürükleniyor olmasını anlayabiliyordu. Gözleri ağlamaktan şişmiş ve kıpkırmızı olmuştu. Henüz olayların şokunda olduğu gün gibi ortadaydı ve bu kız çocuğunun gerçekten sahip çıkılmaya ve yardıma ihtiyacı vardı. Önce ona bilmesi gerekenleri anlatacak sonra da onun için elinden geleni yapacaktı ama bunu şimdi Nazlı’ya açıklasa büyük ihtimalle kız istemeyecek ve bağırarak kaçacaktı. Kendi dahil bütün dünyadan nefret ettiğini haykırıyordu gözleri şu anda.

“Umarım!” dedi mırıldanır gibi, “Güliz’in planının ne olduğunu anladın mı?” dedi sonra onun dikkatini dağıtmak için.

“Hayır anlamam mı gerekiyor!” dedi Nazlı.

“Güliz kendi bebeğini şimdilik büyütemeyeceğini biliyordu. Ancak onun nerede ve kiminle olduğunu bilirse o zaman hayatı boyu ona dönmenin bir yolunu mutlaka bulabilirdi. Bu yüzden kendi doğrucağı çocuğu herşeyden habersiz zavallı Nazmiye hanıma vermeye karar verdi. Onun çocuğunuda tıpkı babasının söylediği gibi kimsesizler yurduna bırakacaklardı. Böylece kimse bir şey anlamadan o istediği planı işletecekti. ”

“Aman Tanrım bu nasıl bir acımasızlık böyle! En beterleri de bu çıktı sahiden!” diye bir çığlık attı Nazlı. Kadıncağızın çocuğunun başına neler geleceğini hiç umursamadı öyle mi? Zavallı çocuk neler yaşadı kim bilir bu acımasız ve bencil insanlar yüzünden?”

“Hiç bir şey yaşamadı merak etme!” dedi Tuncay bey sakin sakin, “Yaşayamadı daha doğrusu. Çünkü Nazmiye ölü bir oğlan doğurdu. Bebek daha dünyada ilk çığlığını atamadan kordon dolanması yüzünden boğulmuştu Bu yüzden Nazmiye’nin doğumdan çıkması birz uzun sürdü. Güliz her şeyi ayarlamıştı bebekleri değiştirmek için kendi Nazmiye’nin doğruduğu gün sezeryan olacaktı. Bu yüzden onun sancıları başlayınca o da başlamış gibi yaptı ve birlikte götürüldüler hastaneye. Doktorun elbette her şeyden haberi vardı. Dürdane hanımın da öyle. Nazmiye doğuma girdiğinde, Güliz’i de sezeryana aldılar. Güliz bir kız çocuğu doğurdu. Nazmiye’nin bebeğinin öldüğü ortaya çıkınca her şey daha kolay oldu. Kız bebek Nazmiye doğrumuş gibi geçti kayıtlara. Diğer ölü bebeği ise Güliz doğurmuştu.

Nazmiye kendine geldiğinde kız bebek ona gösterildi ve Güliz’in ölü doğan bebeği yüzünden henüz ameliyatının devam ettiği söylendi. Bebeği karnından alacaklardı. Böylece Güliz’in sezeryan dikişlerine de bir bahane bulmuşlardı. Güliz’in iyileşmesi uzun süreceğinden Nazmiye ondan daha hızlı taburcu oldu. Kızını aldı ve çıktı hastaneden. ”

(devam edecek)

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s