Geçmişin günahları – Bölüm 2

Meliha hanımın bu ani kaybıyla birlikte hayatları iyice alt üst olmaya başlamıştı. Mesut bey sürekli geceleri bağırarak uyanıyor, evin çeşitli yerlerinde Meliha hanımı gördüğünü sanıyordu Doktor onun ağır bir şok geçirdiğini söylemiş, bir süre evde dinlenmesini önermişti.

Emel hanım Burak ve Berrak’ın annesiz kalıp, ardından da babalarının rahatsızlanması üzerine tıpkı Meliha hanımın onun çocuklarına baktığı gibi sahip çıkmaya çalışmıştı çocuklara. Aslında Mesut bey ile de ilgilenmek istemiş ancak Mesut bey bunu kesinlikle reddetmişti. Evinde çocuklarından başka kimseyi görmek istemiyor, eğer Emel hanıma rastlarsa onu kovmaktan beter ediyordu.

Berrak kendileri için fedakarlık yapmaya çalışan ve sevdiği adamın annesi olan Emel hanımdan defalarca bu yüzden özür dilemiş, babasının zor bir dönem geçirdiğini anlatmıştı.

Emel hanım da ona eş kaybının nasıl bir duygu olduğunu bildiğini ve onun bu tavırlarına kesinlikle alınmadığını, sadece o eşini kaybettiğinde Mesut beyin gösterdiği desteği göstermek istediğini söylemişti.

“Bizim yanımızda olmanız bile babama çok büyük destek Emel teyze!” demişti Burak’da kardeşinin özürüne destek vererek.

Mesut beyin aşırı tepkilerinden sonra Emel hanım onların evine gelmek yerine çocukları kendi evine çağırmaya başlamıştı zaten. Yiğit’de annesi gibi Burak ağabeyi ve Berrak için her şeyi yapmaya hazırdı. Elinden gelip dili döndüğünce onlara teselli vermeye çalışıyordu. İki kardeşin babası ile ilgili anlattıklarını dinleyerek de olsa onları rahatlatmak istiyordu.

Kendisi babasını kaybetmişti ama annesi kendini kaybetmemiş aksine onun geleceği için babasından kalan her şeyi onun yaptığı gibi devam ettirmek için elinden geleni yapmıştı. Oysa şimdi Burak ve Berrak daha da acı bir durumdaydılar çünkü hem anneleri gitmiş hem de babaları kendini kaybetmişti. Doktorlar düzelmesinin ancak kendi isteği ile mümkün olacağını söylüyorlardı. Garip bir şekilde düzelmek istemiyordu Mesut bey.

Meliha hanımın ölümünün üzerinden iki ay geçtikten sonra Berrak ve Burak Emel hanımlarda akşam yemeğindeydiler. Kendi evlerinden gelen silah sesiyle hepsi birden dışarı fırladılar. Emel hanım silah sesinin ardından olanlar hakkında bir tahmin yürüttüğü için çocukların içeri girmesine izin vermeden ambulansı ve polisi aradı. Çocuklara “İçeride size de zarar vermek isteyen birileri olabilir!” deyince Burak babasının saldırıya uğradığını düşünüp içeri dalmak istese de Yiğit’in de yardımıyla onu durdurdu. Polis ve ambulans gelene kadar bahçede beklediler.

Mesut beyin cansız bedeni bir poşete sarılarak evden çıkarıldığında Berrak ağabeyinin kollarında bayılmıştı bile. Mesut bey başına kendi silahını dayararak intihar etmişti ve arkasında herhangi bir mektup ya da bilgi bırakmamıştı. Karısının ölümünü atlatamadığı için intihar ettiği not düşüldü tarihe.

Berrak ve Burak için hayatlarının en zor ikinci sınavıydı bu. Yiğit’in babası trafik kazasında öldüğünde kendilerini onun yerine koymaya çalışıp teselliler üretmeye çalışmışlardı. Şimdi ise önce anneleri beklenmedik bir şekilde kalp krizi geçirip ölmüş, ardından babaları yine beklenmedik bir şekilde intihar etmişti.

İki çocuğun başına gelebilecek en acı olayları yaşıyorlardı. Nerdeyse yetişkin denilecek yaşta olmalarına rağmen onlar henüz anne-baba sevgisi ile sarılıp sarmalanmış, hayatın hiç bir acı tecrübesini yaşamamış iki genç insandırlar. Anne ve babalarının gözünde ise birer çocuk iken bir anda başbaşa kalıp birbirlerine sahip çıkmaları gerekmişti.

Burak on sekiz yaşını geçtiği için ikisinin birlikte ailelerinin evinde kalmasına izin verildi. Emel hanım onları hiç bir aşamada yanlız bırakmadı. O da Mesut beyin ölümü ile o kadar büyük bir şok yaşamıştı ki, Yiğit annesinin üst üste gelen bu acıları artık atlatamayacığını düşünmüştü. Son dört yılın içinde aynı bahçenin içinden üç kişi ani ölümlerle yok olup gidivermişti.

İki evin en büyüğü sadece Emel hanımdı şimdi. Çocukların hepsi onun kontrolünde üniversiteyi bitirdiler. Burak anne ve babasının gidişinin ardından kız kardeşine hem ağabey, hem anne, hem baba olmaya çalıştı. Bir yandan okuluna devam edip, bir yandan babasının devam eden işlerini yürüterek aynı zamanda geçimlerini de garantiye aldı. Bu kez ona iş konusunda yardım etme işi Emel hanıma düşmüştü. Böylece iki aileden geriye kalanların dayanışması ile aradan bir dört yıl daha geçmiş oldu.

Artık hiç bir şey eskisi gibi olmasa da yine de çocuklar hâlâ bir aileye sahip olduklarını hissediyorlardı.

Yiğit artık Berrak’a resmi olarak evlenme teklif etmişti. Hatta usule uygun olması için annesi ile birlikte Berrak’lara gidip, onu ağabeyi Burak’tan istemişlerdi. Burak kardeşi gibi sevdiği Yiğit’i elbette geri çevirecek değildi ve tabi Emel teyzesini de. Böylece iki gencin nişan yüzükleri takıldı.

Evlenmek için ikisinin de bekleyeceği bir şey yoktu aslında. Burak babasının işlerini yönetiyor, Emel hanımda yavaş yavaş oğluna kendi şirketlerinin işlerini öğretiyordu. Berrak için iki şirkette uygundu ama o biraz daha işsiz dolaşıp hayatın tadını çıkarmak istiyordu. Evlendikten sonra ne  yapacağına karar verecekti.

Burak’ta, Yiğit’de onun bu isteğine karşı çıkmadılar. Yaşanılan onca acı şeyden sonra hepsinin hayata dört elle sarılıp, yaşamaya ihtiyacı vardı.

Emel hanım da oğlu işin başına geçtikten sonra biraz dünyayı gezmek istiyordu. Nasılsa onu Berrak’a emanet edecekti. Ayrıca Burak her zaman ikisinin yanındaydı. Oğlu ve işi için gözünün arkada kalacağı bir durumu yoktu. O da çok acılar yaşamıştı üst üste ve güçlü davranmıştı. Biraz dinlenmeyi ve ödülü hakkediyordu.

Aynı bahçenin içindeki iki ev yıllardır tek ev gibi olmuştu. Herkese iki evinde anahtarları vardı. Her ne kadar Berrak ve Burak kendi ailelerinden kalan evde, Yiğit ve Emel hanım kendi evlerinde yaşıyor gibi gözüksede, Emel hanım hariç hepsi iki evi de diledikleri gibi kullanmaya alışmışlardı.

Mesut beyin onu evden kovmasından sonra Emel  hanım bir daha oraya adımını atmamıştı. Burak ve Yiğit farkında olmasalar bile Berrak onun bu tavrını farkediyor ve bunu babasına alınmış olmasına bağlıyordu. Oysa o dönemde babasının sağlıklı düşünemediğini ve doktorunun söylediklerini o da biliyordu ama üst üste gelen acılarla belki o da bazı konularda doğru düşünemiyor diye karar vermiş hiç dile getirmemişti.

Zaten onlar da Yiğit ile evlendikten sonra başka bir eve geçmeyi düşünmüyorlardı. Görünüşte Berrak Yiğit’lerin evinde yaşayacak, orada bir odaları olacaktı ama ikisi de yine Burak’ın yaşadığı evi de kullanmaya devam edeceklerdi. Evin hiç değilse geceleri Burak’a kalmasına karar vermişlerdi çünkü artık onun da hayatına birilerinin girmesinin zamanı gelecekti. Berrak evlendikten sonra artık beklemesi için bir  neden kalmıyordu. Kardeşi için yeterince özveride bulunmuş onu tek başına bırakmamak için kendi hayatını hep ertelemişti.

Berrak ağabeyinin de kendisi gibi mutlu olmasını çok çok istiyordu bu yüzden.

(devam edecek)

 

 

Geçmişin günahları – Bölüm 2’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s