Yalan dünya – Bölüm 15

Yusuf ertesi gün geldiğinde Serpil’i evde bulamayınca bir yere gittiğini düşünüp biraz bekledi. Bir saate yakın bekledikten sonra sabrı yetmediği için ayrıldı kapıdan. Ona bir kaç gün sabret demişti, kız belki de o arada uğramayacağını sanmıştı. Huzursuz bir günün ardından ertesi gün geldiğinde onu yine evde bulamayınca endişelenmeye başladı. Yan komşulara sordu ama bir şey öğrenemedi. Serpil’in eşyalarını bıraktığı Sultan hanımın evi biraz ilerideydi. Yusuf oraya kadar gitmeyi akıl edemediği için tedirgin bir şekilde ayrıldı oradan. Ertesi gün bu defa işe gitmeden erken bir saat gelip Serpil’i yeniden evde bulamayınca bu defa Takipçi’yi aradı. Serpil’in gittiğinden şüphelendiğini ve onu bulduğu takdirde yüklü bir ücret vereceğini söyledi. Takipçi hiç bozuntuya vermeden kabul etti bu teklifi.

Bu arada Serpil’i Sunullah beylere götürdüğü akşam hemen Ekrem’i de çağırmışlardı. Ekrem olanları duyduktan sonra bir yandan Serpil’e yeniden kavuştuğu için mutlu olmuş, bir yandan rahmetli Asuman’ın ona ne söylemeye çalıştığını artık anladığını düşünmüştü.

“O Yusuf denilen adamı elime geçireyim, doğduğuna pişman edeceğim!” diyerek dolanıp durmuştu evin içinde.

Adam hem karısını ve doğmamış çocuğunu öldürmüş, sonra hayata yeniden tutunmasına neden olan bir kızın annesinin ve kızın hayatını mahvederek yine Ekrem’in elinden almıştı.

Takipçi, Sunullah bey ve Ekrem o gece sabaha kadar plan yaptılar. Nurten hanım ise zavallı Serpil’in başından beş dakika olsun ayrılmıyordu.

Sunullah bey hemen ertesi gün emniyete gidecekti. Serpil’in yeniden dava açıp, annesini temize çıkarma süreci çok uzun zaman alacağı gibi o sırada Yusuf’u ellerinden kaçırabilirlerdi. Bu yüzden en kısa yoldan emniyete gidip eldeki deliller ışığında Asuman’ın katili için yeniden ihbarda bulunarak ilk önce onun tutuklanmasını sağlamak en güzelli olacaktı. Şikayetçi Ekrem olacaktı doğrudan çünkü üç yıl arayla sürekli mağdur edilen oydu.

Yusuf takipçi ile konuşup hastaneye gitti doğrudan bir gün önce emniyete gerekli başvuru yapılmıştı. Polisler Yusuf’un hemen peşinden girdiler hastaneye ve daha ne olduğunu anlamadan apar topar çıkardılar onu dışarı. Ne evini, ne annesini arayacak zamanı bile bulamadı. Yusuf’un karısı kocasının suçlandığı haberi duyduğunda kulaklarına inanamadı. Onların mahalleye yeni taşındıkları sırada yaşanan bu olayı biliyordu. Bunca yıl sonra kapanan bir davanın ardından ölen kadının ailesinin yeni delillerle kocasını suçlamasının boşuna olmayacağını anlayacak kadar akılı ve tecrübeli bir avukattı. Onu savunmayı kabul etmedi bu yüzden.

“Eğer suçluysan birimizin ileride çocuklarımızın yüzüne bakabilmemiz gerek!” diyerek ayrıldı karakoldan.

Annesi Fatma hanım şoka girmişti, Yusuf’un akşam geç ve alkollü eve geldiğini biliyordu ama oğluna böyle bir suçu kondurması mümkün değildi.

“O kadın ‘Ben yaptım dedi!” bırakın oğlumu!” diye bağırdı durdu karakolun önünde. Dünürleri onu zor sakinleştirdiler.

Tam da Serpil’in gözlerini açtığı sıralara denk geldi tüm bu olaylar. Bu defa karşısında Ekrem vardı kızcağızın. Onun bir elini tutmuş başında uyanmasını bekliyordu.

“Ekrem!” dedi şaşkınlıkla Serpil. Hâlâ uyuduğunu ve rüya gördüğünü sanıyordu. O kadar çok şey olmuştu ki son zamanlarda en son takipçiyi görüp dinlediğini hatırlaması on dakika aldı. Beyni bir yandan rüyada mıyım diye sorguluyor. Bir yandan karşısındakinin Ekrem olup olmadığını anlamaya çalışıyor. Bir yandan da buraya nasıl geldiğini bulmaya çalışıyordu.

“Merak etme, artık her şey yoluna girdi. Annenin katil olmadığını biliyoruz!” dedi Ekrem yumuşacık bir sesle.

“Nasıl?” dedi doğrulup Serpil. O zaman tam olarak hatırladı adamın onun evine gelişini ve anlattıklarını.

Ekrem takipçinin bayılınca onu doğrudan Sunullah beylerin evine getirişinden sonrasını anlattı Serpil’e. Yusuf tutuklanmıştı. Dava haftaya başlayacaktı. Davayı bu kez Ekrem açmıştı.

Serpil kulaklarına inanamıyordu.

“Anne! Sonunda aklandın, biliyordum senin birini öldüremeyecek kadar iyi biri olduğunu biliyordum ama kimseyi inandıramadım.” diyerek bir yandan şükretmeye bir yandan ağlamaya başladı.

Ekrem sıkıca sarıldı Serpil’e.  O da içinden karısına teşekkür ediyordu. Hem adaletin yerini bulmasını sağlamış hem de kocasının yeniden aşkı bulmasına yardım etmişti. Ekrem onu bu güzel ruhundan dolayı çok sevmişti zaten.

Devam eden günlerde Yusuf’un gerçek katil olduğu kısa sürede ispatlandı. Çiçekçinin kameralarında Asuman’ı iterek ölümüne neden olanın doğrudan Yusuf olduğu çok net bir şekilde görünüyordu. Yusuf’un karısı anında boşanma davası açtı ve çocukların velayetini üzerine geçirdi.

Dünürleri baştan Fatma hanımın yanında ona destek olsalarda, Serpil’e rağmen kızlarını gelin etme hevesinde olduğunu ve bu ailenin başına gelenlerden onu da sorumlu tuttukları için kapılarını kapattılar. Çünkü Yusuf annesinin ona yaptığı baskıları olduğu gibi anlattı mahkemede. O parayı neden çaldığını açıklamasının nedeni buydu. Artık daha iyi olan Yusuf’un babası bir kalp krizi geçirerek bir süre yoğun bakımda kalarak ardından vefat etti. Fatma hanım doktor olan oğlu hapiste, kocasını toprağa verdi ve hayatta tek başına kalıverdi aniden.

Ekrem Nermin hanımın aklanmasının ardından Serpil’in babasının dükkanını geri aldı devredilen kişiden ve artık karısı olan Serpil’in orayı işletmeye devam etmesini istedi. Mahalleli anne kızın başına gelenlerin ardından onlara arkalarını döndükleri için çok pişmandı. Çorbacının ünü giderek yayıldı şehire.

Ekrem ve Serpil’in iki çocukları oldu. Kızlarının adlarını Asuman ve Nermin koydular. Onların cennete ana kız olduklarına emindi ikisi de. İkisi el ele vermiş hem onları bir araya getirmiş hem de her şeyin ortaya çıkmasını sağlamışlardı.

Takipçiyi Sunullah beylere yemeğe giderken gören bir kaç kişi olmuştu ama Sunullah bey onun eski mahalleden bir komşuları olduğuna ikna etmişti. Hatta Nurten hanım bir kaç kez Sunullah beyin Takipçiye yardım ettiğini ağzından bile kaçırmıştı.

Ekrem babasının kendisini oyalayacak yeni bir mecra bulmasından memnun olduğu için hiç sesini çıkarmamıştı bu işlere. Nedim bey pardon takipçi artık onların yakın dostlarından biriydi ne de olsa.

SON

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s