Kısmetin böylesi – Bölüm 5

Doğuma bir aydan az bir zaman kala Mehtap Nur’un ağrıları dayanılmaz bir hale geldiği için doktoru onu hemen hastaneye yatırdı. Mustafa dahil herkes olan biteni o zaman öğrenebilmişti.

Mustafa bunca zaman yüzüne bakmadığı karısının karnındaki bebek uğruna çektiklerini duyunca kendini çok kötü hissetti. Anne ve babası karısınının hastalığını nasıl anlayamadığını sorup duruyorlardı. Rıza baba ve Şükran hanım o kadar  üzgündüler ki, torun heyecanını yaşarken bir anda kızlarının canının tehlikede olduğunu öğrenince ikisi de şoka girmişlerdi.

Mehtap Nur hastalığın pençesinden kurtulamayacağını anlayınca, anne ve babası ile özel olarak konuşmak istediğini belirtti Rıza baba ve Şükran hanım kızlarının Mustafa ve Mehtap ile anlattıklarını hele bir de hamile kalış hikayesini duyunca bir şok daha yaşadılar.

“Yaptıklarımın doğru olmadığını biliyorum ama beni sevebilir sandım. Yanılmışım. Şimdi karnımdaki bebek beni hiç sevememiş bir adamdan ve muhtemelen annesiz kalacak. Sizden ve Mustafa’dan çok özür diliyorum! ”

“Kızım dur kurtulacaksın sen!” dedi Şükran hanım göz yaşları içinde.

“İnşallah anneciğim!” dedi Mehtap Nur içini çekerek ve sonra babasına döndü.

“Babacığım senden Mustafa’yı da alıp Mehtap’a gitmeni istiyorum. Ona da, kocama da benim sana anlattığım her şeyi anlat. Karnımdaki bebek onu seven adamdan. Ben de en yakın arkadaşı olarak ondan bir şey istiyorum. Mustafa ile evlenip çocuğuma annelik etmesini. Evladımı ona emanet ediyorum.”

Mehtap Nur içinde verdiği savaşın büyüklüğünden de o kadar yorulmuştu ki, bunları söyledikten sonra ağrıları yeniden başladı ve hemşirenin ona vurduğu iğneyle birlikte derin bir uykuya daldı.

Doktor bu kadar ağrı kesicinin bebeğe zarar vermeye başlayacağını bu nedenle onu bir an önce almaları gerektiğini söyledi Mustafa’ya. Mustafa kendini çok çaresiz hissediyordu artık.

“Bebeğe bir zararı var mı bu operasyonun?” diye  sordu gözleri dolarak. Evet Mehtap Nur’a çok kızgındı ama onu cezalandırmak hiç istememişti. Kızın hasta olduğunu hiç farketmeyerekte bir şekilde cezalandırmış olduğunu düşünüyordu.

Doktor bunu bebeği kurtarmak için yaptıklarını söyleyince kabul etti. Rıza baba bu  arada ona kızının söylediklerini anlattı.

“Oğlum kızım çok pişman yaptıkları için!” dedi ona sarılarak.

Mustafa’nın anne ve babası da yeni bir şok yaşadılar Rıza babanın söylediklerini duyunca. Mustafa’yı dinlemeyip Mehtap Nur ile evlenmeye zorlayarak onlarda ortak olmuştu bu duruma.

Sonunda kendi aralarında konuştular ve Mehtap Nur’un isteğini yerine getirmeye karar verdiler.

Mehtap Nur bebeğin alınmasından bir hafta sonra ne yazık ki hayata gözlerini yumdu. Bir kızları olmuştu. Bütün aile derin bir üzüntünün içine düşmüştü. Belki kurtulur umuduyla Mehtap’a olanlardan bahsetmemişlerdi kızları hayata gözlerini yumana kadar. Mehtap Nur babasından söz almıştı ama ona bir şey olursa konuşacağına dair.

Mehtap arkadaşının bu ani hastalık ve ölümünü algılayamadı bir süre. Hemen geldi onların yanında. Mustafa’yı kucağında en yakın arkadaşından olan kızıyla görünce iyice yandı çiğeri

“Allahım bu nasıl bir yazgı!” dedi kendi kendine.

Ardan üç ay geçtikten sonra Rıza baba karısı ile konuşup Mehtap’ın yanına gitti. Mustafa’yı getirmemişti. Olan biteni bir kezde ona anlattı gözlerinden yaşlar inerek.

Mehtap babası saydığı adamın acı içinde anlattıklarını duyunca hele bir de bebeğe kızının yerine annelik etmesini isteyince düşüp bayılacaktı neredeyse.

“Olur mu hiç Rıza baba! Ben nasıl arkadaşımın kocası ile evlenirim. Bu görülmüş duyulmuş şey değil! Kesinlikle olmaz!”

“Kızım bak bu hem Mehtap Nur’un son isteği, Mustafa her zaman seni sevmiş zaten. bu evlilik onun rızası ile olmamış, bebekte öyle. O çocuk birbirini seven mutlu bir ailede büyümeyi hakketmiyor mu? Benim torunuma senden daha iyi kim annelik yapabilir. Mustafa genç bir adam, sonuçta seni sevmiyor olsaydı bile biriyle nasıla evlencekti. Kızımın toprağı soğumadı daha. İnan bunları söylemek benim içinde kolay değil. Hemen olsun demiyoruz zaten. İkinizde toparlanın düşünün ondan sonra.!”

Rıza baba geri döndü memleketine. Mehtap böyle bir şeyi asla yapayacağını düşünüyordu. Aradan dokuz ay geçti, bu doluz ay boyunca ne Mustafa Mehtap’ı, ne de o Mustafa’yı aradı. Rıza baba ve Şükran hanımla konuşup, bebeği soruyordu arada bir. Onlarda ondan haber bekledikleri için üzerine gitmiyorlardı.

Mustafa’nın da kendiyle hesaplaşıp, affetmesi çok uzun zaman aldı. Çocuğunu kabullendi ama yine de hemen. Alkolü bıraktı ve iş dışındaki bütün zamanını onun bakımına ayırdı. Gündüz anneannesi ve babaannesi ile kalırken. Belkıs bebek geceleri babasıyla birlikteydi.

Dokuz ay sonra Mustafa aradı Mehtap’ı. İkisi de ağladılar telefonda.

“Ben kızımı bırakıp gelemiyorum ama sen gelirsen bizi dünyanın en mutlu insanları yaparsın!” dedi Mustafa.

Mehtap onun sesini duyunca hem çok heyecanlandı yeniden hem de kötü hissetti. Bir şey söylemedi. O günden sonra en azından telefonla birbirlerini arayıp sormaya başladılar. Nihayet bir yıl sonra Rıza babanın da yeniden devreye girmesiyle Mehtap Mustafa ile evlenmeyi kabul etti. Üç yıl önce planladığı taşınma Belkıs bebeğin bir ailesi olsun diye yeniden başladı.

Belkıs annesi ve babasının büyük aşklarını hep imrenerek dinledi. Annesini hiç görememiş olmasına, onun hastalanıp ölmesine çok üzülmüştü duyunca ama yine de Mehtap ve Mustafa’nın birbirini daima yürekten  sevdikleri, fedakarlığı göze alıp aşklarını feda ettikleri için her zaman hayranlık duydu.

“Babacığım inşallah ben de senin kadar çok sevebilecek bir aşık ile evlenirim!” diyordu sürekli Mustafa’ya.

“Kısmet kızım!” diyordu derin derin içini çekerek Mustafa

SON

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s