Hayatın içinden biri : Lili – Bölüm 4

 

Başıma gelen onca şeyle kendimi nasıl büyüttüğümü bilemediğim gibi çocuğumuda nasıl büyüttüğümü böylece hiç anlayamadım. Herkes tankların arasında korku içinde bir hayat yaşamak zorundaydı artık. Kocam beni bırakıp Kore’ye kaçtıktan sonra halime acıyan komşularım hem bana yardım ettiler, hem de kocamı mahkemeye verip nafaka almamı öğütlediler.

Bunun üzerine avukat arkadaşlarımla konuşup bunu nasıl yapacağımı öğrenmek istedim. Ancak onlar bana bunu yaparsam çocuğun  onun olduğunu tescillemiş olacağımı ve yarın bir gün onu başına bir şey geldiğinde oğlumu mahkemeye verip bakıp talep edebileceğini ve oğlumun onunla ilgilenmek zorunda kalcağını söylediler.  Üç beş kuruş alabilmek için babasının çocuk üzerinde çok hakkı olmasına neden olacağımı, yurt dışına çıkmak istediğimde bile çocuk için ondan izin almam gerekeceğini uzun uzun anlattılar.

Elbette tüm bu uyarıların üzerine nafaka davası açmadım ve sadece boşanma davası açtım. Bundan sonra çocuğumu çok büyük zorluklarla kendi başıma büyütmeye devam ettim.

Uzunca bir zaman sonra bir kaç arkadaşımın tavsiyesi ile Türkiye’ye gelmeye karar verdim. İşin ilginç tarafı ben bu kararı verdiğimde çocuklu kocaman bir kadın olmama rağmen ülkem benim yurt dışına çıkmama izin vermesi için hâlâ hayatta olan babamdan bir izin yazısı istedi.

Bu yazıda yazması gerekenler şöyleydi : “Benim Lili üzerinde hiç bir hakkım yoktur ve Lili’nin de benim üzerimde hiç bir hakkı yoktur. Lili istediği gibi yurt dışına çıkabilir”

Avukat arkadaşlarımın nafaka davası açmaman için beni neden uyardıklarını o zaman daha iyi anladım. Eğer ondan üç kuruş almak için o davayı açmış olsaydım, babamdan ayrı oğlum içinde ondan yazılı izin almam gerekecekti. Ben zaten onun Kore’de nerede olduğunu bile bilmiyordum. Bu yüzden buraya gelmem de asla mümkün olamayacaktı.

Yirmi iki senedir Türkiye’de yaşıyorum.

Hayatım boyunca her şeyimi içime atarak yaşamak zorunda kaldım. Çünkü yanımda bana sarılacak, başımı göğsüne alıp beni teselli edecek hiç kimsem olmadı. Her şeyi kendi başıma yapıp, kendi başıma başardım. Çok zor bir hayatım oldu, zorluklar benden çok şey alıp götürdüler. Ancak bana kazandırdıkları bir şey daha oldu. Şu an gerçekten çok güçlü bir kadın olduğumu hissediyorum.

Babamı dinleyip badana/boyacı olmadım, üniversiteyi okudum ve yeteneğimi değerlendirip bir çok dil öğrendim. Şu an hayatımı tercümanlık yaparak kazanıyorum. Beş dil biliyorum. Oğlum benimle birlikte. Onunla çok mutlu ve güzel bir hayatımız var.

Babamın bizi terkedip gittiği o yatılı okul bana hayatı öğretti. Orada edindiğim disiplin ve kendi ayaklarımın üzerinde durabilme duygusu ile bu günlere gelebildim. İyi ki bizi o okula vermiş gerçekten. .Başka bir yerde okuma hayatına başlasaydım yine aynı Lili olabilir miydim bilmiyorum.

Hayat bana sadece güçlü olmayı öğretti. Oğlum olana kadar tüm sevdiklerimi teker teker elimden aldı. Her yerde, her zaman göçebe  gibi yaşamak zorunda kaldım. İnsanların mutlulukla yaşadıkları evlerde olabildiğim en çok bir iki günlük misafirlikti. Ondan sonra kendi ailesizve soğuk hayatıma geri dönmek zorundaydım. Çocukluğum, gençliğim hepsi elimdenkayıp gitti. Sevdiğim herkes beni terketti.

İşte tüm bunların sayesinde çok çok güçlü bir kadınım şimdi. Burada çok mutluyum, bu ülkeyi çok seviyorum. Yirmi iki senedir kendi kurduğum hayatı oğlumla birlikte mutlulukla ve aranızda sürdürüyorum.

Zaman zaman yaşadıklarım aklıma geldikçe elbette gözlerim doluyor, elbette kendimle barışmam gereken çok derin izler taşıyorum. Kendi hayatıma benzer hikayeler duyduğumda, filmler, diziler izlediğimde göz yaşlarına boğuluyorum. İnsanlar neden bu kadar göz yaşı dökebildiğimi anlamakta zorlanıyorlar. İnsanın bütün hayatını tüm duygu ve düşünceleriyle birlikte bir kaç cümlede özetlemesi mümkün değil.

Umuyorum sizin ve benim ülkemde hiç bir kadın, hiç bir insan sahipsiz, değersiz, terkedilmiş ve tek başına bırakına bırakılmaz bir daha yaşamın içinde. Evet güçlü olma sonucu ile ödüllendiriliyoruz ama inanın bedeli çok ağır oluyor.

Lili”

Yazarken bile tıpkı dinlerken olduğu gibi gözlerim doldu sevgili Lili’nin hikayesini. Gerçekten de çoğunu filmlerde görebileceğimiz acı tesadüflerle dolu bir hayatı olmuş onun.

Biz hayatına konuk olan diğer insanların tek tesellisi şimdi gerçekten mutlu olduğunu söylemesi.

Lili’nin tüm kadınlar ve insanlar için dilediği dileklere gönülden katılıyorum.

Her birimiz gerçekten ayrı birer hikayeyiz aslında. Hiç birimiz, “Doğdum, yaşadım, öldüm” kadar kısa bir cümleye sığmayız derinlere indiğimizde.

Eğer siz de gerçek kimliğinizi vererek veya gizleyerek yaşadıklarınızı bizimle paylaşacak kadar cesursanız, hikayenizi bizimle paylaşabilirsiniz. Yazılı olarak göndereceğiniz hikayeleriniz Lili’nin hikayesinde olduğu gibi tarafımdan kaleme alınacaktır. İstemediğiniz sürece de gerçek kimliğiniz asla kimseyle paylaşılmayacaktır.

Evet “hepimiz bir hikayeyiz” serüveninde yer almak isterseniz lütfen gulserenkilincyazar@gmail.com adresine hikayenizi anlatan bir yazı gönderiniz. Gönderdiğiniz hikayelerin içinden seçtiklerimizi okuyucularımızla bir kurgu içerisinde, ufak tefek eklemeler yaparak paylaşalım.

Birbirimizin hayatlarından da çıkaracağımız pek çok dersler var.

Kurgu hikayelerimiz yayınlanmaya devam edecek, arada sırada gerçek hayat hikayeleri okumaktan eminim sizler de memnun kalırsınız.

Lili’ye hepimizin adına kocaman sevgiler gönderiyorum buradan. Hikayesi ile bizi gerçekten çok etkiledi. Onun hayattaki bu  dik duruşu ile hem gurur duyduk, hem de hüzünlendik.

Hayatın ona ve her birimize daima gülümsemesi dileği ile.

Sevgiyle ve mutlulukla kalın.

Mutlu pazarlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

Hayatın içinden biri : Lili – Bölüm 4’ için 2 yanıt

  1. Nedense gercek hayat hikayeleri beni alip o hayatin icine cekiyor bu yaziyida okurken liliyle beraber yasamis gibi onun yasadiklarini yasamis gibi oldum cokta guzel yaziya dokmusunuz kaleminize yureginize saglik devamini diliyorum

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s