GenimeTürk – Bölüm 2

Feyza ve Engin kısa zamanda yeni evlerine ve sitedeki komşularına uyum sağlamışlardı. Sitede oturanların çoğu kendi yaşlarında tek çocuklu ailelerdi. Kadınlar çoğunlukla çalışmayıp çocuklarla ilgileniyori erkekler her sabah sitenin önüne gelen araçla şirkete gidip akşam olunca aynı saatte topluca dönüyorlardı. Sitenin hemen girişinde bir market olduğundan ayrıca bir yere alışverişe gitmeleri gerekmiyordu. Okul yaz kış açık  olduğundan çocuklar da her gün babaları gibi birlikte okula gidiyor, birlikte dönüyorlardı. Herkes genç olduğundan henüz delikanlı veya genç kız yaşında çocuğu olan yoktu.

Hemen yan villada oturan Cüneyt bey ve eşi, hoş geldiniz ziyaretine geldiklerinde, şirkette belirli bir yıldan sonra başka bir siteye taşınıldığından oranın etap beş olarak geçtiğinden bahsetmişlerdi. Etap beşe geçenlerin oturduğu site buradan da çok olanağa sahipti, çünkü onlar kıdemli ve değerli uzmanlardı. Delikanlı ve genç kız yaşına gelmiş çocukları olanlar onlardı. Buradan bir çok aile etap beşe geçmişti. Bu geçiş sırasında onları uğurlamak için parti düzenlemek adet olmuştu.

Etap beş çalışanlarının görev yaptığı binalarda farklı olduğundan, siteden ayrıldıktan sonra çoğuyla görüşme imkanı bulamamışlardı.

Engin şirkette sağlanan ortamdan ve iş arkadaşlarından çok memnundu. Oğlu karısının karnında sağlıkla  büyümeye devam ederken o da canla başla ona sağlanan imkanların karşılığında elinden gelenin en iysini yapabilmek için çalışıyordu.

Fayza’ya çiçek aldığı gün gördüğü çiçekçinin ellerinde gördüğü kemikleşme belirtileri  üzerine bir çalışma yürütüyordu. Bu çalışmanın temellerini üniversitede atmıştı. Üniversite hocalarının kalıp devam etmesi yönündeki ısrarlarına rağmen şirketin sağladığı imkanları tercih ederek burada devam ediyordu. Üniversiten ayrılacağı son gün kendi bölümünden pek sevilmeyen Profesör Tuna Kılıç onu odasına çekerek “Ayrılmak ve orada devam etmek istediğinden emin misin?” diye sormuştu. Okulda Engin’de dahil kimsenin sevmediği bu adamın ona böyle gizli bir şey söylermiş gibi soru sorması tuhafına gitse de nazikçe emin olduğunu söyleyip ayrılmıştı odasından. Tuna beyin geçmişi ile ilgili tuhaf hikayeler anlatıldığını duymuştu ama her hikaye birbirinden farklı ve tuhaf olduğu için hiç birine kulak vermemişti. Zaten okul yılları boyunca da onunla aynı projede de yer almadığı için kendini şanslı sayıyordu. Onunla çalışan öğrenciler garip söz ve davranışlarından sürekli şikayet ediyorlardı.

Söylenilenlerin bir çoğuna göre çocuğunu kaybettikten sonra böyle olmuştu. Kız mı erkek mi olduğu anlatılanlarla bir türlü doğrulanamayan çocuğu yetişkin olup bir  işe girdikten sonra ortadan kaybolmuş, yıllar sonra bir yakıt tankında cesedi bulunmuş ancak  DNA testi ile kimliği tesbit edilebilmişti. O günden sonra bütün büyük şirketlere şüphe ile yaklaştığı söyleniyordu. Evladının kaybından çalıştığı şirketi sorumlu tutmuştu ama elinde bir delil olmadığı için bu konuda konuşmaktan başka bir girişimde bulunmamıştı. Sonunda şirket isimlerini karaladığı gerekçesi ile adama dava açmış ve elinde ne var ne yoksa almıştı. Şimdi üniversitenin yurdunda kalıyordu. Karısı onu terketmişti. Çok başarılı bir bilim insanı olduğu için üniversitenin kurucu vakfı onu himayesine almıştı.

GenimeTürk yabancı sermaye ile ortaklığı olan uluslararası bir şirketti. Bir çok ülkede benzer isimlerle şubeleri bulunmaktaydı. Merkezin hangi ülkede olduğu saklanıyordu. Şirket politikası her ülkede bulunan şirketlerinin merkez olarak kendi ülkelerindeki şirketlerden birini belirlelemesini uygun bulmuştu. En üst düzey kararlar ülkelerin temsilcilerinin bulunduğu bir komisyon tarafından alınıyordu. Araştırmaların sonucunda edinilen bilgi ve bulguların, ülkelerin birbirlerine zarar verecek şekilde kullanması, silah sanayi ile paylaşılarak genetik silahlara katkıda bulunulması sözleşmelerinin temel maddeleriydiler. Uluslararası bir bilgi ve bilim adamı ağı kurularak insanlığın gelecekte sürekliliğini sağlaması ve hastalıkların iyileştirilmesi amacıyla çalışıyorlardı.

Bu kadar geniş tabanlı bir şirlet olduğu ve ülke sermayesine bağlı olmadığı içinde ekonomik krizlerden etkilenme riskleri çok azdı. Bilgilerin korunması maksadıyla şirketten emekli olanlar için dünyanın farklı bölgelerinde özel emeklilik siteleri de kurulmuştu. Bu şirketin çalışlanları kendi istekleri ile ayrılmadıkları sürece ömürleri boyu kendilerinin ve ailelerinin refahını garantiye almış oluyorlardı.

Engin evdeki laboratuvarda da çalışmalarına devam ederken, kemikleşmeye neden olduğunu düşündüğü ve son yıllarda yapay gıdaların üretiminde kullanılmaya başlanılan sentetik bazlı sıvıyı genetik yapıyı bozmayacak şekilde yeniden yapılandırmaya çalışıyordu.

Gece boyu evde yaptığı çalışmanın sonucu olan solüsyonu laboratuvar tüpüne doldurdu, yapacağı deney için tüpteli sıvı gözüne az gelince, bir gün önce aşağı indirdiği plastik su şişesine gözü takıldı. Plastik zaten sentetik bazlı olan sıvıyı etkilemezdi. Şu an için ısı veya ışık ile etkilenecek seviyede hassas bir çalışma yapmıyordu. Tüpün kapağını açarak sıvıyı plastik su şişesine boşalttı ve üzerine çalışmasının sonucundan biraz daha ekleyerek kapağını sıkıca kapattı. Sıvı zaten su kadar renksiz olduğundan elinde dikkat çekmezdi. Bir torbaya bile ihtiyacı olmadan elinde şirkete götürebilirdi.

Bu kadar değerli bir solüsyonu böyle bir şişeye koymuş olması komik ve eğlenceli geldiğinden kendi kendine gülümsedi ve yukarı çıktı. Feyza’nın hazırladığı kahvaltının kokusu bütün evi sarmıştı. Bu evde de bir haber duvarı olmasına karşılık şirketin ona vermiş olduğu tablet bilgisayar ile hem şirketin hem de dünyanın haberlerine ulaşması mümkün olduğundan, kahvaltısını yaparken hızla ona göz gezdiriyordu. Bilgisayarın tek sıkıntısı üzerindeki işletim sisteminin solaklara göre düşünülmemiş olmasıydı. Dışarıdan bir müdahale olmasına izin vermemek için yazılımların tamamı şirket bünyesinde üretiliyor. Dünyaca yaygın yazılım ve işletim sistemlerinin şirket içinde veya sitelerde kullanılmasına izin verilmiyordu. Bu bilgisayarlardaki her şey kontrol altındaydı. Tarihi boyunca sadece bir kez bir başka ülkede güvenlik duvarı delinerek şirket bilgileri çalınmış, ondan sonra daha sıkı önlemler alınarak dünya üzerindeki en güvenli bilgi ağlarından biri oluşturulmuştu. Elbetteli yine uluslaarası biliminsanları ve yazılımcıların ortak çalışmaları ile olmuştu bu başarı da.

Bu ayın sonunda beşinci etapa geçecek olan çalışanlar için şehrin diğer ucundaki sitede yapılacak parti haberi dikkatini çekti Engin’in.

“Feyza bak Cüneyt beylerin bahsettikleri beşinci etap sahiden varmış” dedi karısına haber göstererek.

Feyza kocasının oturduğu sandalyenin arkasından eğilerek haberi dikkatlice okudu ve arkadan sımsıkı ona sarılarak

“İnşallah bir gün sen de beşinci etap çalışan olursun, ben inanıyorum” dedi sevgiyle

Tam bu sırada haberi kapatmak için elini ekrana uzatan Engin, ekranda beliren “Seni seçtik, oyuna hazır mısın?” mesajı altında yazan “Evet” düğmesine basıverdi.

“O mesajı sen de gördün mü?” dedi Fayza’ya şaşkınlıkla.

Feyza’da bir şeyler görmüştü ama bu sistemin güvenli olduğundan emin olduğu için “Bir virüs olma ihtimali olmadığına göre belki de bir haberdi sadece” dedi  işine dönerek.

“Bir oyuna seçilmekten bahsediyordu sanki” dedi Engin. O da Feyza gibi bunun bir dijital saldırı olamayacağından emindi. Bu nedenle aslında neye bastığının da pek önemi olduğunu sanmıyordu.

Bilgisayarın ekranını kapatırken “Oyunun kurallarını çok yakında ekranında göreceksin” mesajını görmedi.

(devam edecek)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s