GenimeTürk – Bölüm 1

Dünya üzerinde ekonomik krizlerin dalga dalga  yayıldığı dönemde Engin için bulduğu iş gerçekten inanılmaz imkanlar sunan bir şirkete aitti. Genetik mutasyonlar üzerine çalışmalar yapan şirketin yöneticisi onunla yaptığı görüşme sonucunda kazanacağı imkanları sıralarken sanki bunları her iş yeri  sunuyormuşcasına doğal bir şekilde sıralıyordu. Görüşme sonlandığında bir an önce Feyza’ya gidip olan biteni anlatmak için can atıyordu.

Dünyadaki suların kirlenmesi sonucu yapay su ile yetiştirilen soluk renkli çiçek buketlerinden bir tane satın alarak. Çiçekçinin sarıya salan sapları elindeki caf caflı tül ile paket edişini seyretti. Adamın parmaklarının yapısındaki bozulmalar soyundaki genetik bozulmanın izlerini gösteriyordu zaten. Henüz karısının karnında büyümekte olan bebeklerinin de bu bozulmalardan etkilenmemiş doğması için içinden niyetler geçirdi.

Feyza kiraladıkları küçük apartman dairesinin kapısında kocasını elinde bir buket çiçekle görünce iyi bir şeyler olduğunu anlamış, heyecanla onun olanı biteni anlatmasını bekliyordu.

Doğuştan solak olan  kocasının yemeğini masaya koymuş, kendisi de doktorun verdiği öz çayını alıp hemen masaya ilişmişti. Engin’in solak olması çocukluğunda genetik bir bozulma sanıldıysa da, soyunda solakların sayısındaki fazlalık nedeniyle bir aile özellliği sayılmış ve tedavi edilmekten vazgeçilmişti. İnsanların tümünün aynı genetik varyasyonlar içinde olması o günlerde eşitlik ile doğru orantılı olarak algılanıyordu. Bu o kişilerin aynı fiziksel ve genetik mirasa sahip olarak hayata karışarak eşit şartlarda rekabet etmelerini sağlıyordu. Elbette beyin için aynı şeyi söylemek her zaman mümkün olamıyordu ama geliştirilen eğitim sistemleri ile de bu dengenin korunmasına çalışılıyordu. Şanslı bir azınlık dışında kalanlar nüfusun artışından bu yana yan yana yükseltilen beton blokların neredeyse tek odalı dairelerinde yaşıyorlar. Pencerelerinden sadece birbirlerinin balkonlarını görebiliyorlardı. Zaten kirlenen hava yüzünden geçmişte yapıldığı gibi kapı, pencere açarak ortam havalandırmak yerine, hava temizleyen cihazlar tercih ediliyordu. Dışarı çıkılırken burun delilerine yerleştirilen aparatlar sayesinde solunan havanın filtrelenmesine çalışılsada, çoğu insan solunum yolu hastalıklarından kendini koruyamıyor bunun sonucu gelişen organ yetmezliklerine bir çare bulunamıyordu. Bir zamanlar doksan yaşına kadar yükselmiş olan insan ömrünün o günlerde ortalaması elli, elli beş olarak dile getiriliyordu.

Ömür kısaldığı için evlilik yaşı oldukça düşmüştü. İnsanlar sahip olmak istedikleri çocuklarını büyütebilmek için erken evlenmek zorundaydılar. Aksi durumda çocuklar kendi başlarına idare edecek yaşa gelmeden öksüz ve yetim kalabiliyorlardı. Çoğu çocuk büyük anne ve büyük babasını tanıma şansına bile sahip olamamıştı. Yolculuğun ömürden çaldığı gerekçesi ile çok yer değiştirmeye bile sıcak bakılmadığından genellile doğulan şehirlerde ölüyordu insanlar. Diğer şehirlerde  olan bitenle ilgili haberleri evlerdeki haber duvarlarından takip edebiliyorlardı isterlerse. Bu duvarlar evin genellikle salonunda yer alıyor. İnsanların bilmesi gerektiği düşünülen haber özetleri duvardan şerit şeklinde akıtılarak duyuruluyordu.  Çoğu zaman kendileri veya işleri ile meşgul olan insanlar bu hızla akan kelime dizilerini görmüyorlardı bile.

GenimeTürk şirketi yirmi yıldır genetik mutasyonlar ve bunlarla ilgili bozulmaların tedavisi konusunda oldukça deneyimli ve isim yapmış bir şirketti. Alanında yeni yeni başarılar göstermeye başlayan genç bilim adamlarını bünyesine alarak yetiştiriyor ve onların deneysel olarak başlayan çalışmalarına finansör olarak bu alanda ki gelişmelere büyük katkılar sağlıyorlardı. Engin’in üniversite de yaptığı çalışmalar da ilgilerini çekmiş ve onu da şirket bünyesine almak istemişlerdi.

Onlara şehrin hemen girişinde kapalı orman alanındaki sitelerden birinin içinde müstakil bir ev vereceklerdi. Böylece çocukları dünyaya geldiğinde bu küçük beton kutu yerine yapay da olsa oksijenü ve yeşilliği yüksek büyük bir evde büyüme şansına sahip olacaktı. Sitelerin hemen yanındaki okulda eğitim görme şansı kazancaktı. Çünkü orada yaşayan ayrıcaklıklı ailelerin çocukları dışında o okullara öğrenci alınmıyordu.

GenimeTürk şirketinin kendi çalışanları için ayırdığı sitede oturanların hepsi sabah sitenin önünden kalkan servis ile şirkete getiriyorlar, aynı şekilde de geri dönüyorlardı. Tüm ailenin sağlık ile ilgili masrafları, rutin kontrol ve  bakımları şirket tarafından sağlanıyordu.

Feyza kocasının anlattıkalrından o kadar heyecanlanmıştı ki ne söyleyeceğini bilemedi. Bu çocuklarıyla birlikte hayatlarının kurtulduğu anlamına geliyordu. Engin’in o şirkette başarılı olacağından emindi.

“Hemen bu günden eşyaları toplamaya başlayacağım” dedi sevinçle ve kocasına sarıldı sımsıkı

Enginde en az on yıllık bir gelecek için planladığı her şeyin böyle bir günde önlerine sunulmuş olmasından çok mutlu olmuştu. Böylelikle çalışmalarını daha hızlı ve verimli bir şekilde sürdürebilirdi. Ayrıca şirkete ait evlerin alt katlarında projelerini sürdürebilmeleri için bir laboratuvarları olacaktı. Böylelikle evde bile kalması gerekse ara vermeden çalışması mümkün olabilecekti.

Şrketin sahibi Nevzat bey, insanların kendi evlerinde, kendi konfor ve  güvenlik alanlarında çalışmalarının daha çok verim sağladığını düşünüyordu. Bu nedenle sınırlı zamanlarda olmak üzere olsa da onalara evlerinden işi yürütme şansı veriyordu.

Böylelikle bir hafta içinde GenomeTürk şirketinin nakliye araçları da devreye girerek, Engin ve Feyza çiftini şehrin girişindeki kapalı ormanda yer alan sitedeki evlerine yerleştirdiler.

Karı koca doğduklarından beri metrekaresi bu kadar büyük bir evde yaşamamışlardı. Burada doğması muhtemel iki çocukları için bile ayrı odalar bulunuyordu. Bir tane kendi odaları, bir tane gelecek misafirler için oda, bir tane salon ve üç banyo vardı. Elbette alt katta da bir laboratuvar, bir oda ve banyo daha. Henüz bir arabaları olmasa da, bir de kapalı garaj.

Feyza bu tür büyük evlerin insanların birbirinden uzaklaşmasına neden olduğuna dair bir kaç kültür tableti okumuştu. Engin kültür tabletlerinde yazılanlarla insanların beyinlerini bulandırdıklarını onların arasındaki bağın evin metrekaresi ile kopamayacağını düşünüyordu. Şirket Engin’in solak olduğu detayını bile atlamayarak alt katta yer alan laboratuvar, banyo için kapı kollarının yönünü bile farklı ayarlamıştı.

Engin hayatında hiç kendini bu kadar değerli ve ayrıcalıklı hissettiğini hatırlamıyordu. Her erkeğin ailesi için sağlamak istediği bu imkanlara o daha şimdiden sahipti. Feyza ve o henüz yirmili yaşlarında bile değildiler.

Kendi evlerinden getirdikleri eşyalar bu büyük  evi doldurmaya yetmediğinden, şirket yüksek öngörüsü ile odaların çoğunu dekore edilmiş halde teslim etmişti. Onlardan önce bu evde yaşayan çiftin eşyaları fabrikaya gönderilmiş, her şey tamamen sıfır şekilde yeniden yerleştirilmişti.

Engin GenimeTürk’te çalıştığı sürece bu ev ve sitenin her türlü olanağından faydalanma imkanına sahip olabileceklerdi. Karı koca bu imkanları kullanırken kazançlarının bir kısmını her türlü olumsuz durumu düşünerek ayırma kararını baştan aldılar. Bir çok şirket eknomik kriz dalgaları nedeniyle bir anda küçülmeye giderek elemanlarını çıkarıyordu. GenimeTürk henüz bu kriz dalgalarından etkilenmemiş olsa bile, yine de çocuklarını düşünerek tedbirli olmak zorundaydılar.

(devam edecek)

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s