Yürek yemini – Bölüm 5

“Sensin tatlım” diyerek arkasına yaslandı Sibel hanım. Gözlerini ondan ayırmıyordu şimdi, “Sen ve oğlum”

“Nedim mi?”

“Evet Nedim. Benim oğlum yıllardır sana öylesine aşık ki, gözü kimseyi görmüyor. Onu vazgeçirmeyi çok denedim ama işe yaramadı. Kenan’ı bilmesine rağmen hem de. Oğluma ne kadar düşkün olduğumu görecek kadar uzun çalıştın benimle.”

Gaye bu sözlerin varacağı yerden korkmaya başlamıştı. Huzursuzca kıpırdandı yerinde.

“Eğer Kenan’ı bırakıp, Nedim ile evlenmezsen. Şirketinizi batıracağım küçük hanım”

“Daha neler?” diye çıkıverdi Gaye’nin ağzından. Koltuktan öfkeyle kalktı ve çıktı odadan. Sibel hanım “Düşün cevabını bekliyorum” diye seslendi sadece.

Gaye hayatında böyle bir saçmalık duymamıştı daha önce. Demek şirketi batıracaktı öyle mi? Batarsa yenisini kurarlardı ya da gider başka yerlerde çalışırlardı. Bundan korkacaklarını sanması ne kadar aciz yapıyordu Sibel hanımı. Kenan bunları duysa kim bilir ne kadar sinirlenirdi. Nedim içinde çok utandırıcı bir durumdu bu ayrıca. Kim bu şekilde annesinin tehdidi ile gelecek bir kadınla evlenmek isterdi ki. Nedim iyi bir çocuktu onu seviyordu ama annesinin bu yaptığı gerçekten ikisi içinde çok küçük düşürücü bir hareketti.

Evet Kenan çok emek vermişti o şirkete, çok hayal kurmuşlardı birlikte, çalışmışlardı ama bu birbirlerinden vazgeçmek uğruna koruyacakları bir şey değildi. İkisi de şirket yerine aşklarını seçerlerdi bundan adı gibi emindi Gaye. Onlar yemin emişlerdi bir kere. Sibel hanımın anlayabileceği bir şey değildi bu. Nedim’inde değildi. Belki de Nedim ile konuşmalıydı ama Sibel hanımın bundan pek hoşlanacağını sanmıyordu. Kenan her zaman ondan daha doğru düşünürdü. Onunla konuşup nasıl davranacağını ona soracaktı. Belki de şimdi ayrılması daha  doğru olurdu şirketten bu durumda. İhale süreci çok uzun değildi. Beklemesine gerek yoktu. Olurda Kenan’ın şirketi ihaleyi alamazsa o zaman gider başka yerde bir işe girerdi yine. Artık o da deneyim kazanmıştı bu sektörde.

Bunları düşünerek Kenan’ın şirketine geldi. Kapının önünde servis bekleyen çalışanları görünce onlarla selamlaşladı. Bir çoğunu tanıyordu. Kenan şirketini bir aile gibi yönetiyordu.

“Gaye hanım o kadar dua ediyorum ki bilemezsiniz” dedi muhasebede çalışan Nevrez hanım onu görünce.

“Ne için?” dedi Gaye kafası karışık olduğundan kadının neyi kastettiğini anlayamamıştı.

“Şu ihale için. Oğlumun durumunu biliyorsunuz Allah bin kere razı olsun Kenan beyden o beni burada işe almasaydı evladım şimdi belki de bakımsızlıkan ölmüş olacaktı.”

Dilara hanımda yaklaştı yanlarına.

“Ben de sokakta kalıyordum az kalsın. O kadar az tecrübem olmasına rağmen hikayemi duyunca aldı beni işe Kenan bey. O ihaleyi almak zorundayız bu yüzden hepimizin bu işlere ihtiyacı var. Hepimiz dua ediyoruz Gaye hanım” dedi gözleri dolarak.

Gaye’ninde gözleri dolmuştu onları dinleyince. Kenan kendi kadrosunu kurarken yüreğiyle haraket etmişti.

Hiç birinin özgeçmişine bakmamıştı bu insanların, hepsinin yüreğine bakmıştı. Onu kurtardığı gibi onları da kurtarmıştı bir çok dertten. Çok seviliyordu  bu yüzden. Hepsi bu ihaleyi alamazlarsa işlerin kötüye gideceğini biliyorlardı. Burası kapanırsa başka yerde iş bulmakta çok zorlanacaklarını da. Hepsi için hikayeleri başa dönecekti.

Sibel hanımın “Coşkunoğlu ailesini arayabilirim” diyen sesi çınladı kulaklarında Gaye’nin. O şirketi kapatıp aşklarını kurtarma kahramanlıkları düşünürken bu insanların hiç birini hesaba katmamıştı. Şirkette elli kişi çalışıyordu daha şimdiden. Hepsi harika insanlardı. Çünkü onları Kenan seçmişti.

İki kadının da gözlerinin içine baktı yaşlı gözlerle.

“Her şey yolunda gidecek merak etmeyin” dedi ve şirketin kapısından girdi içeriye. Kenan’ın yanına gitmeden önce sakinleşmesi gerekiyordu. Beyninin içinde bir şey sürekli çınlıyor gibiydi.

“Şirketinizi batıracağım  küçük hanım! Batıracağım küçük hanım!”

Zihnindeki çınlamaya eşlik eden Sibel hanımın sesini uzaklaştırmaya çalıştı, Kenan’a bir şey söylemekten vazgeçmişti. Biraz düşünmesi gerekiyordu önce. O akşam ona hiç bir şey belli etmemeye çalıştı ve biraz yorgun olduğu için başı ağrıdığını söyledi. Kenan ihaleye hazırlık ile öylesine meşguldi ki fazlası olduğunu anlayamadı o akşam.

Bütün gece düşündü Gaye. Şirketin önünde konuştuğu çalışanların söyledikleri aklından çıkmıyordu. Kenan’ın hayalleri ile birlikte elli ailenin hayatını etkileyecek bir karar vermek zorunda bırakmıştı Sibel hanım onu. Gerçekten bu kadar acımasız olabilir miydi acaba? Olabileceğini biliyordu. Onunla çalışırken defalarca görmüştü insanları işten çıkarışını.

“Üzgünüm aşkım ama yürek yemini mi tutamayacağım galiba” dedi kendi kendine hıçkırarak.

Sabah ofise gittiğinde Sibel hanımın bakışları karşıladı onu. Başını salladı ona bakarak. Kadın gülümsedi. Ne demek istediğini anlamıştı. Nedim on dakika sonra gelmişti yanına. Bir şey söylemiyordu ama her zamankinden çok heyecanlı olduğunu görebiliyordu Gaye.

“Bu gün öğlen yemek yiyebilir miyiz?” dedi sesi titreyerek Gaye’ye.

“Olur tabi” dedi Gaye çaresiz.

Kenan’a ne söyleyeceğini bilmiyordu. Belki ona her şeyi anlatıp ihale sonuçlanana kadar Nedim’i idare edebileceklerini söyleyebilirdi. Buna asla ikna olmayacağını gelip Sibel hanımla kavga edeceğini de biliyordu. İhaleyi alsalar bile Sibel hanımda boş durmayacaktı elbette. Onlara ve şirkete zarar vermek için elinden geleni yapacaktı, sonuç çalışanlar için biraz ötelense bile yine aynı olacaktı.

Peki ona ne diyecekti o zaman?

Öğlen Nedim ile birlikte yemeğe çıktı. Bütün yemek boyunca Nedim konuştu, konuya nasıl gireceğini bilemediği her halinden belli oluyordu. Gaye’de ona  hiç yardımcı olmadı. Bir şey konuşamadan sonlandı yemek böylece ve işlerine döndüler. Akşam çıkınca şirkete gidecekti. İhale sonuçlanana kadar dışarılarda dolaşacak vakitleri yoktu. Herkes çıksa bile Kenan kalıp her şeyi baştan baştan kontrol ediyordu.

Bu akşam onunla konuşmaya  karar verdi kendi kendine ama şirketin kapısına geldiğinde hâlâ konuya nasıl gireceğini bilmiyordu.

Kenan onu görür görmez o günkü gelişmeleri anlatmaya başladı heyecanla. Her şey çok iyi gidiyordu gerçekten. Büyük ihtimalle bu ihaleyi alacaklardı.

Gaye sessizce dinledi hayatının aşkının anlattıklarını.

“Sen iyi misin? İki gündür tuhaf görünüyorsun?” dedi Kenan onun yanına gelerek alnından öptü.

“Düşünüyorum” dedi Gaye önüne bakarak.

“Neyi düşünüyorsun aşkım?”

“Yani bu ihale sürecinden beri eskisi gibi birlikte olamıyoruz. Bu da bana biraz düşünme fırsatı sağladı.”

“Neyi düşünme fırsatı?” dedi Kenan dikkatle onun gözlerinin içine bakarak.

“İlişkimizi.”

“Ve?”

“Ve..” gözlerini kaldırıp onun yüzüne bakmak istiyordu ve bir türlü yapamıyordu nedense, “Ben senden ayrılmaya karar verdim.” dedi fısıldar gibi.

“Şaka mı bu?” dedi Kenan

“Hayır değil, kararım kesin” dedi ve yürüyüp çıktı ofisten, biraz daha kalırsa ağlamaya başlaycaktı ve Kenan her şeyi anlayacaktı. Hızla indi bütün merdivenleri ve kendini dışarı attı.

Kenan gözlerini boşluğa dikmiş öylece kalmıştı Gaye’nin onu bıraktığı yerde. Gece boyu bir kaç kez çaldı telefonu ama açmadı Gaye. Sabaha kadar ağlamıştı. Sonra bir daha aramadı Kenan onu.

Bu kadardı demek. O da hemen vazgeçmişti belki. Belki de doğru bir şey yapmıştı. Hem ayrılmak istediğini söyleyip, hem de onun peşinden koşmasını beklemeye hakkı yoktu elbette. Hem öyle çok daha zor olurdu her şey ama bir kaç kez aramadan sonra vazgeçmesi canını yakmıştı Gaye’nin.

İki ay sonra Nedim ile yüzükleri takılmştı bile. Sibel hanım bir de onu Nedim’in birimine vermişti. Artık Nedim hem nişanlısı hem de yeni patronuydu. Onu mutlu etmek için ne yapacağını bilemiyordu oğlan. Nedim kötü biri değildi. Bunu asla düşünmemişti. Annesinin davranışı sonucu sevdiği kıza kavuşmakla nasıl mutlu olabildiğini anlayamıyordu sadece. Gaye’nin iyice sessizleşmesi ve neşesinin kaybolması bile bastırmıyordu onun heyecanını. Çok istediği bir oyuncağa kavuşan çocuk gibiydi. Aslında bir şekilde de öyleydi gerçekten. Annesi ne yapıp edip, oğlunun çok istediği oyuncağı ona almıştı işte. Bu düşünceler aklına gelince gözleri doluyordu Gaye’nin. Nedim bunun bile heyecandan olduğunu sanıyordu.

(devam edecek)

Yürek yemini – Bölüm 5’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s