Olmadık zamanlar, olmadık hayaller

hayal-kurmayi-birakin-artik-365522-5Olmadık zamanların hayallerini kurarken bulurum bazen kendimi. Olmadık ve belki de olmayacak zamanların hayalleridir onlar. Çoğunlukla geçmişte bir zamanda geçerler ve olmalarını istediğim halde olmayanlara dairdirler.

O olmadık zamanların, olmayan hayalleriyle ilgili, günlük hayatımda denk  geldiğim bazı anlar da olur. Olmadık hayallerin, olmadık anlarda karşıma çıkmasıdır bu.

İçime bir türlü gömemediğim, zamanı  ve yaşı çoktan gelip geçmiş olsa da, kalan umut kırıntıları ile beslenirler bu hayaller. Her şeye rağmen, yarım yamalak, kırık dökük de olsa, olmalarını isterim.

Hani insanın elde edemediğini bir türlü kabullenememesi halleri hepsi, çok isteyip, çok bekleyip de olamamışlar.

Aslında yaşım ilerledikçe zihnimin içinde birikip durduklarından, ben onları bir türlü kaldırıp atamadığımdan ve sayıca da çok olduklarından, itiş kakış durdukları hafızamdan fırlayıverirler bir anda. Her defasında iç çekerek yenilenen senaryolarla, hayallere malzeme edip, yeniden yerlerine iteklediğimden, artık zihnime sığmaz oldular.

Ne diye vazgeçilmez olduklarına dair düşündüğümde, aslında kahramanlık eden kişilerin değilde, benim içimde kalmış olmalarından başka neden de bulamam üstelik.

Başka kahramanlarla, başka yerlerde benzerleri için hayal kursam, belki gelecek için bir yatırım yapmış olurum evrene ama, nedense senaryonun özüne sadık kalmaktan bir türlü kurtulamadığım için, geçmişte bir gün yaşanmaya devam ederler.

Artık adına hayal denmeyecek kadar eskimiş bir keşkeler serisi olmaları daha uygundur aslında.

Bunca hayal edilen şeyin, evrence bir türlü zamanı gelmemiş olmasından, artık kaldırılıp atılması gerektiğine dair bir mesaj almıyor olmam da ayrı bir ilginçliktir. Nedeni bilinmez bir umut ve inatla saklar dururum hepsini.

Aslında çoğunun gerçekleşmemesinde benden kaynaklanan hatalar olduğunu da bulurum, temcit pilavı gibi sürekli zihnimde döndürüp durdurduklarım için. “Oynat Uğurcuğum” misali, tam da yaklaşmışken, kırdığım potları, egoma yenik düşüşlerimi, hırslarımı ve öfkelerimi, ya da nedensiz vazgeçmelerimle yüzleşirim. Yeniden düzenlenen her halinde, bu hataları bir bir düzeltir, sanki onları hiç yapmamışımda, emelime ulaşmışım gibi kurgularım yeniden.

Belki de arzuladığım ve olmamamış olan bunca şeyin yerine bir şey koymayı bilmediğimden olur tüm bunlar ya da o günden bu güne aslında ne istediğimi tam olarak bilmemiş olmamdan.

Kalbimde kırık dökükler, zihnimde keşkeler, belki de geleceğe dair kurulacak bir hayalim kalmayacak kadar tüketmiştir benide, bir türlü burnumu geçmişten çıkaramam.

Yine de, en azından hayal gücüme malzeme edecek bir şeyler biriktirmiş olmaktan mutluyum. Evire çevire, şekilden şekile giren bu olmadık hayaller, sonunu bildiğimiz filmler gibi heyecan vermiyorlar oysa artık bana.

Fazla kullanılmış hayalleri bırakıp, bu güne ve yarına yelken açmanın zamanının geldiğini bilsem de, yinede onları saklayıp, süsleyip püslemeye devam edeceğim galiba.

Bazı günler olmadık hayallarimin kahramanlarınına rastgelip de, o hayallerin verdiği sahte duygulara kapıldığım da olmuyor değil. O kahramandan çok hayalime yeniden rastladığımı düşünüyorum böyle anlarda. Keşkelerimin kahramanlarını kaybetmek istemediğimi hissediyorum garip bir şekilde. Sanki onları hayatımda tutarsam, keşkelerimden dönebilecekmişim gibi.

İçimde kocaman bir yaşanamamışlar mezarlığı var da, sanki ben her birinin başına gidip ayrı ayrı yas tutuyorum diye düşünürüm bazen de.

Keşke, pişmanlık, olmadık, yas dolu ya da adı her ne olursa olsun, sonuçta benim hayatımın kareleri ve beni ben yapan hayaller onlar.

Olmadık hayallerimin olacağı günleri beklemenin umudunu seviyorum galiba gerçekten.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s