Çalınmış Hayat – Bölüm 12

Berent aklı kalsa da Suden’i daha fazla oyalayamadığı için onları evde bırakıp dışarı çıktı. Evde üç kişi çalışıyordu bunların ikisi işlerini bitirince evlerine gidiyorlar, bir tanesi düzenli olarak evde kalıyordu. İş seyahatlerine gittiğinde Aslıhan’ın evde tek başına kalmasını istemeyen Tekin bey kurmuştu bu düzeni. Pınar hanım çalışanları önceden beri tanıdığı için giriş çıkış saatlerini biliyordu. İşten çıkardığı bu üç salağın başka iş bulamayıp yeniden gelmiş olmalarına da sinir oluyordu. Yabancı birileri olsa belki akıllarına girer bir iş birliği yapardı ama bunlar Tekin beye çok bağlı insanlardı ve muhtemelen her şeyden haberleri vardı. O akşam Berent’in tek başına dışarı çıktığını görünce tedirginliklerini nihayet yavaş yavaş aştıklarını düşünmeye başladı. Berent kapıyı açmak için uzaktan kumandayı kullanıyordu artık. Pınar hanım o geri döndüğünde içeri girmenin bir yolunu bulabilme umuduyla geç saate kadar beklemeye karar verdi. Herkes uyuduktan sonra Aslıhan’ın odasına dalabilirdi. Evi karış karış biliyordu. Bir kez içeri girdikten sonra güvenlik sistemi onu ele veremezdi. Kameralar elbette onu görecekti ama zaten suçlu durumdaydı. Yakalanmadıktan sonra bu bir şeyi değiştirmezdi ki.

Suden bütün gece Aslıhan ile arasında bir şey yoksa onu eve götürmekten çekinmemesi gerektiğini savundu İlla ki odasına girip bir şeyler yapmalarına gerek yoktu ki, daha önce annesinin evine gittikleri gibi birlikte gidip bir kahve içebilirlerdi. Aslıhan Suden ile zaten tanışmıştı, Berent’in kız arkadaşını yaşadığı eve davet etmesi de normal bir durumdu.

“Anlamıyorum eve gelip kahve içtiğinde ne değişecek?” diyordu Berent ısrarla.

“Eğer ikinizin arasına bir şey yoksa, bu ikiniz için de sorun olmamalı öyle değil mi? Didişip durmaktan vazgeçeceğiz!”

“Peki, tamam bu akşam benimle eve gel o zaman! Kahve içeriz sonra seni eve bırakırım!”

“Geçe kalmadan gidelim o zaman ki evdekiler uyumamış olsunlar!” dedi Suden hemen, onun kaçak olarak eve sokup çıkarmasını istemiyordu.

Suden’in başka türlü ikna olmayacağını anlayan Berent hesabı ödedi ve buluşmalarından bir saat sonra evi yolunu tuttular. Pınar hanın oğlanın erken dönmesine çok sevindi. Kapı açılır açılmaz, henüz kapanmadan kendini bahçeden içeri attı. Çalışanların ikisi on beş dakika önce evden ayrılmışlardı.

Süreyya hanım Berent ile birlikte Suden’in geldiğini görünce şaşırdı ama oğluna insanların yanında bir şey demek istemediği için sesini çıkarmadan gülümsedi.

Aslıhan hemen ikisini salona onlarla bir şeyler içmeye davet etti.

“Ben de sizi görüp bir ihtiyacınız varsa yapabileceğimi söylemek istedim, değil mi Berent!” dedi Suden hemen.

“Öyle” dedi Berent geçiştirerek.

“Çok naziksiniz, elbette gelebilirsiniz. Berent ve Süreyya hanım çok fedakarca davranıp geldiler. Benim için düzenlerini bozdular haliyle siz de etkilendiniz bundan!”

“Evet aslında ben Berent’in evinde kalırdım haftada bir kaç gün, şimdi görüşmelerimiz azaldı bu işler yüzünden.”

Berent, Suden’in bu gereksiz sözlerine sinirlendi ama onu daha fazla kışkırtmamak için bir şey söylemedi. Kız Berent’in sinirlendiğini görürse daha da tepkili davranmaya başlayabilirdi.

“Ah ben çok özür dilerim!” dedi Aslıhan böyle bir açık sözlülük beklemediği için, “Dilerseniz burada da kalabilirsiniz! Berent’in odası tek kişilik ama benim odama geçersiniz, ben de o odaya geçerim. Hiç sorun değil! Bu gece misafirimiz olun hatta!”

“Yok canım!” dedi Berent hemen, “Suden’i eve bırakacaktım ben zaten, sizi görmek için uğradık öyle değil mi Suden!”

“Aslında ev arkadaşımın misafirleri var bu gün, ev kalabalık olacak. Madem Aslıhan davet ediyor ben de sizinle kalabilirim!” dedi Suden.

“Evet lütfen kalın, ben de kendimi daha iyi hissederim böyle olursa. Çok mahcubum gerçekten!”

Süreyya hanım derin bir iç çekti ama yine sesini çıkarmadı. Oğlunun bu kızdan bir an önce ayrılması gerektiğini düşünüyordu artık.

Aslıhan hemen yardımcılarını çağırıp onun odasını misafirler için hazırlamasını, misafirin odasını da kendisi için düzenlemesini istedi. Herkes biraz gerilince uzun uzadıya oturmadılar ve herkes odalarına çekildi. Berent odaya girer girmez kendini tutamayıp Suden’e, “Şimdi mutlu musun? Şu bizi düşürdüğün duruma bak!” deyince, ikisinin kavgası evin diğer odalarına kadar ulaştı. Sonunda Süreyya hanım dayanamayıp oğlunu arayınca sesleri kesildi.

Pınar hanım evin tüm ışıkları kapanana kadar bahçede saklandığı yerden çıkmadı. Işıkların kapanması beklediğinden erken olunca, bu gece şansının yaver gideceğine iyice emin oldu. Uykuya dalmaları içinde bir süre bekledikten sonra, arka verandaya açılan sürgülü kapıdan içeri süzüldü ve doğruca Aslıhan’ın odasına çıktı sessizce. Tekin bey akşamları sigara içmeye çıktığı için bu kapıyı kimse kapatmazdı. Tuna sistemin bu kapıyı kapsamadığını kaçırmıştı. Karanlıkta Berent’in arabasında bir kişi daha olduğunu görememişti. İçeriyi dinledi mırıltılı konuşma sesi duyunca, Aslıhan’ın biriyle telefonda konuştuğunu sanıp beklemeye başladı. Mırıltılar on beş yirmi dakika daha sürdükten sonra kesildi. O arada evin diğer yerleri tamamen sessizleşmişti.

Suden ve Berent bir süre de sessizce tartıştıktan sonra birbirlerine arkalarını dönüp uyumuşlardı. Pınar hanım kapının dışında yeterince beklediğine kanaat getirdikten sonra kapının kolunu tutup araladı. Dışarıdan gelen ışıktan içeride iki kişinin yattığını görünce panikledi.

“Bak sen şu Aslıhan’a bir de oğlanın koynuna girmiş!” dedi içinden, “Böyle koruttu demek kendini!”

Cebindeki bayıltıcı spreyi çıkardı. Planına göre Aslıhan’ı bayıltıp evden çıkaracaktı ama bu durumda yanındaki geri zekâlıyı da bayıltması gerekiyordu. Hırstan o kadar gözü dönmüştü ki aldığı riskleri bile hesaplamıyordu artık. Berent ve Suden tartışmanın ardından arkalarını dönüp derin uykuya dalmışlardı. Berent’in zaten uykusu ağır olduğu için annesinin deyimiyle daldıktan sonra top atılsa uyanmazdı. Pınar hanım aceleyle ikisinin de yüzüne spreyi sıkıverdi. Sprey onların bayılmasını sağlayacağından bir süre etraflarında neler olduğunu anlayamayacaklardı. Daha önce Tekin beyde de aynı spreyi kullandığı için sonuçtan gayet emindi. İkisini de dürttü yine de emin olmak için. Sonra Aslıhan sandığı Suden’in başına bir çuval geçirip, kızı yataktan aşağı çekti. Sert düşmüş olması hiç umurunda değildi. Hatta bir yerine bir şey olsa daha da sevinirdi. Yere düşen kızı ayaklarından tutup, odanın dışına çekti. Merdivenlerden ses çıkarmadan indirmek için mecburen kaldırması gerekiyordu. Suden’de Aslıhan gibi ufak tefek bir kız olduğu için, kucaklayıp nefes nefese merdivenlerden indirdi. Buraya kadar her şey yolunda gitmişti. Sonunda çeke çeke kızı bahçeye kadar çıkardı. Bu aşamada ne olur ne olmaz diye durup ellerini ve ayaklarını sıkıca bağladıktan sonra, bahçe kapısına kadar garajın girişinden getirdiği kalın kartonların üzerine yuvarlayıp çekti. Demir kapının şifresini bilmiyordu ama kapının arkasındaki oyukta her zaman bir kumandanın yer aldığını biliyordu. Karanlıkta elini oyuğa sokup kumandayı bulunca gülümsedi. Kapıyı açıp önce kendi çıktı ve koşarak uzağa bıraktığı arabanın yanına gitti. Kızı oradan arabaya kadar sürüklemesi mümkün değildi, o yüzden arabayı kapının önüne getirmesi gerekiyordu. Her şey düşündüğünden kolay gidiyordu. Arabayı park edip arka kapıyı açtı ve bağladığı kızı sürükleyerek arka koltuğa yatırdı.

“Yakında babana kavuşacaksın!” dedi arabayı yeniden çalıştırırken ve karanlık sokakta kayboldu.

Berent sabah uyandığında Suden’i göremeyince önce kızın küsüp gittiğini düşündü. Sonra kıyafetlerinin hâlâ koltuğun üzerinde olduğunu görünce aşağı indi herhalde diye düşündü. Aslıhan ona rahat etmesi için kendi geceliklerinden birini vermişti. Odanın banyosunda yüzünü yıkayıp aşağı indi, Süreyya hanım her zaman ki gibi erkenden uyanıp salonun camından bahçeyi seyrediyordu.

“Günaydın anne, Suden’i gördün mü?” dedi Berent.

(devam edecek)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s