Kız doğdum – Bölüm 15

2020 Yılında Yapılan ve Sosyal Medya’da Yayınlanan Araştırmadan Başlıklar

Bolu’da  imam nikahıyla  evlendirilen  11 yaşındaki  kız  çocuğunun  sekiz  aylık  hamile  olduğu  öğrenildi.

Samsun’da  kamyon  çarptı  diye  hastaneye  getirilen  14  yaşındaki  kız  çocuğunun  imam  nikahlı  eşi  tarafından  dövülerek  işkence  gördüğü  anlaşıldı.

Ordu’da  13  yaşındaki  kız  çocuğunu  para  karşılı  verildiği  yaşlı  adam  terk  edilince  ailesi de  kabul  etmedi. Ve  17  yaşında  üç  çocuğuyla  sokakta  kaldı.

Gaziantep’te  özel  bir  hastanede  doğum  yapan  18  yaşındaki  kadının  başkasının  kimliğiyle  yattığı  ve  12  yaşında  olduğu  tespit  edildi.

Tokat’ta  evlendirilen  12  yaşındaki  kız  çocuğunun  dört  aylık  hamile  olduğu  anlaşıldı.

İzmir’de  12  yaşında  evlendirilen  kız  çocuğu,  sezaryenle  doğum  yaptı.

Korunması  Gereken  Çocuklar  Sempozyumunda  konuşan  Gümüşhane  Üniversitesi  öğretim  üyesi  üzüntüyle  şahit  olduğu  olayın  sadece  birini  anlattı. “Yol  kenarında  bir  kız  çocuğu  kucağında  bebeğiyle  ağlıyorken  gördüm. 15  yaşında evlendirilmiş ve  anne  olmuş. Bebeğinin  eli  yanmış,  ne  yapacağını  bilmiyor. Bebeğiyle  birlikte  ağlıyor. Aslında  orada  anne  ağlamıyor ki,  iki  çocuk  ağlıyor”.

Konya’da  16  yaşında  evlendirilen  kız  çocuğu, inşaatın  yedinci  katından  atlayarak  canına  kıydı.

Siirt’te  dünyaya  geldi. Adı  Kader’di.. 12  yaşında  evlendirildi. 13  yaşında  anne  oldu. 14  yaşında  canına  kıydı. Adı  üstünde  kaderi  böyleymiş  dediler.

12  yaşındayken  iki  bilezik  karşılığında  40  yaşındaki  adama  kuma  verilen  kız  çocuğu  şöyle  anlattı. “Yanına  yatmaya  korkardım,  bana  oyuncak  almayınca  ağlardım”          

11 yaşındayken  40  yaşında  bir  adamla  evlendirilen  kız  çocuğu  ise  “çocuk  doğuramıyor  diye  çok  dövüldüğünü, üç  dört  sene  kayınvalidesinin  koynunda  yattığını” söyledi.

12  yaşındayken  okuldan  alınıp  başlık  parası  karşılığında  55 yaşında  bir  adama  verilen  kız  çocuğu “ derslerim  çok  iyiydi,  rüyamda  sürekli  mezun  olduğumu  görüyorum” dedi.

30  yaşında  bir  adamla  evlendirilen  13  yaşındaki  kız  çocuğu  araştırma  yapan  öğrencilere  şöyle  anlattı..” İlk  gece  beni  tek  başıma  süslü  bir  odaya  soktular. Korkudan  bayılmışım, kolonya  verdiler. Evlendirildiğim  adam  odaya  girdi  bana  “hadi  gel  seninle  evcilik  oynayalım dedi,  bu  cümleyi  hayatım  boyunca  unutmayacağım”…

Henüz  14  yaşındayken  10  bin  liraya  beş  çocuk,  dokuz  torun, sahibi  yetmişlik  bir  dedeye  verilen  kız  çocuğuysa  seneler  sonra  aynı  ekibe  ağlayarak  şöyle  yakardı.    “ Annemi  asla  af  etmeyeceğim. Hayatımı  değiştirme  imkanım  olsaydı,  en  önce  babamı  değiştirirdim”  dedi.

Alıntı : https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/4403884/sevcan-tamer/butun-sucu-kiz-cocugu-olarak-dogmak


Yaren lise üçüncü sınıfa geçtiğinde Suna hanımın kızı annesini bir bakım evine yatırmak istediğini söyleyerek Zeliha ve kızının kendilerine kalacak bir yer bulmalarını istedi. Suna hanımda son bir yıl içinde alzheimer hastalığı baş göstermişti, henüz çok ileri bir seviyede değildi ama kızı onun profesyonel bir bakımevinde olmasının daha uygun olacağını düşünmüştü. Çevresinde bu hastalığı evde baktıranlardan dinlediği çokça hikaye vardı. Zeliha ve Yaren onun bu kararına itiraz edecek durumda değillerdi. Neyse ki kadıncağız onlara bir yer bulana kadar süre vermiş annesini ondan sonra seçtiği yere yatırmayı planlamıştı. Evi de kiraya verip, annesinin bakım masraflarına dahil edecekti.

Zeliha yıllardır bu ana hazırlandığı için paniğe kapılmadı, sadece bir yer bulmaları için kızının bir süre annesinin yanında durması gerekeceğini söyledi. Böylece günde iki saat yer aramak için planlama yaptılar. Zeliha’nın bütçesine göre kızı ile birlikte rahatça yaşayacak bir yer bulması tam bir ay sürdü. Her gün nefes nefese evden çıkıyor düzgün gecekonduların olacağını düşündüğü yerlere bakmaya gidiyordu. Her bölgede de yanında bir genç kızla, dul bir kadın olarak yaşanmazdı. Tam her şeyi atlattık derken yeniden şuursuz erkeklerin yarattığı kabusların içinde sürüklenmek istemiyordu.

Yıkık dökük bir ev değildi. Büyük olmasa da bir bahçesi vardı. En azından toprağından faydalanabilirlerdi. Köydeki yaşamı boyunca ekip dikmeyi öğrenmişti. Ev sahibi ile anlaşmadan önce bir kez de kızıyla gitti. Yaren uzun süredir bir odanın içinde sürüp giden hayatının ardından bahçe içinde bir evde yaşama fikrinden o kadar mutlu oldu ki, Zeliha hiç zaman kaybetmeden evi tuttu. Suna hanımın bakımevine yerleştirilmesinden sonra kızı evden bir çok eşyayı onlara verdi. Böylece Doğukan’lardan aldıkları Suna hanımdan gelenlerle hiç masraf yapmadan yeni evlerini döşemiş oldular. Burası Yaren’in okuluna biraz uzaktı ama o artık kocaman bir kız olmuş, kendi başına okuluna gidip gelebilecek yaştaydı.

Hayatlarında ilk defa kendilerine ait bir evleri olmuştu. Hayatın yeni ve güzel bir dönemine girdiklerine inanıyor, ana kız her gece şükürler ediyorlardı. Zeliha çevreye haber salıp, yine bir kaç temizlik iş buldu. Başlangıçta haftada bir iki gün iken, zamanla pazar hariç her gününü doldurdu. Bu zamanda hem güvenilir hem çalışkan bir yardımcı bulmak zor olduğundan gittiği yerler onu başka yerlere önermişti. Geleceğe dönük bir garantisi olmasa da gündelikçilik onlara yetecek parayı kazandırıyordu.

Lise son sınıfa geldiğinde Yaren Doğukan ağabeyine mesaj yazarak mezun olduktan sonra üniversite sınavına girmeyeceğini bir iş bulup çalışmak istediğini yazdı. Doğukan onun bilgisinin bir yerlerde çalışmaya yeteceğini biliyordu ama yine de liseden sonrasını okuması gerektiğini söylüyordu. Eğer üniversiteye giderse annesinin onun masrafları için daha çok çalışması gerekecekti. Artık eskisi gibi değildi, hastalanıyor, dizlerini yere koyarak iş yapmaya alıştığı için dizleri sürekli pişik ve yara oluyordu. Bir an önce işe girerse hiç değilse annesi de biraz dinlenme fırsatı bulurdu. Bu gerekçelere Doğukan’ın elbette söyleyeceği bir şey yoktu ama Yaren gibi akıllı bir kızın şartlar yüzünden eğitimini bırakıp, gelecekte gelebileceği yerlerden vazgeçmesine çok üzülmüştü. Yaren’e bir şey söylemeden eski ev arkadaşları ile haberleşti ve durumu anlattı. Hepsi onunla aynı fikirdeydiler, elbette lise mezunu olarak çalışsa da başarılı olurdu, azimli ve donanımlıydı, ancak iş yerlerinde üniversite diploması önemliydi. Daha iyi koşullarda olması için o diplomayı alması gerekirdi.

Yaren annesine henüz bu kararını açıklamamıştı, itiraz edeceğinden ve üniversite okuması için ısrar edeceğinden adı kadar emindi. Uygun bir fırsat bulup, onu ikna edici bir konuşma yapmak için fırsat kollarken elektronik posta kutusuna önce reklam sandığı bir elektronik posta mesajı geldi. Şehirdeki bilgisayar şirketlerinden biri başarılı Bilişim Teknoloji Öğrencilerine hem üniversite bursu veriyor hem de stajla başlayarak kendi bünyelerinde çalışarak harçlıklarını çıkarma için fırsat veriyordu. Yaren’in tek yapması gereken üniversite sınavında mesleği ile ilgili bir bölümü kazanmak ve bu elektronik posta mesajına yanıt vererek başvurmak istediğini söylemekti. Okuduklarına inanamadığı için mesajı tam beş kez okudu. Sonra doğru anlamamış olacağını düşündüğü için Doğukan ağabeyine gönderdi. Doğukan’dan mesajın içeriğinin tamamen doğru ve güvenilir olduğuna dair bir yanıt geldi. Öyleydi çünkü bunu onlar araştırıp, Yaren’in elektronik posta adresi ile bir ön başvuru yapmışlardı.

“Ben sizin hakkınızı nasıl ödeyeceğim!” yazdı sevinçle, Doğukan “Başarılı olarak sevgili kız kardeşim!” diye yanıtladı hemen.

Zeliha akşam eve geldiğinde Yaren’in sevinç ve heyecanla anlattıklarını dinleyince çok sevindi. Başarılı olsunlar diye onca dua ettiği bu delikanlılar ayrıldıklarından beri Yaren’in elini hiç bırakmamışlardı. Herkes her şey için gençleri suçluyor veya onları eksik görüyordu ama Zeliha bu ülkenin geleceğinin bu pırıl pırıl çocuklarla aydınlık olacağından şüphe dahi duymuyordu. Bir diğer güzel haber yazın Doğukan gelip onları ziyaret edecekti. Böylece üniversite ve sonrası için planları yüz yüze yapma şansları da olacaktı. Zeliha kızına Doğukan geldiğinde hepsini onlara yemeğe beklediklerini yazdırdı. Çocuklar bu daveti seve seve kabul ettiler.

(devam edecek)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s