Yeni Hayat – Bölüm 8

Burcu içine sinmese de Alperen beyin verdiği randevu yerine tam saatinde gitti. Alperen bey bu kez ondan önce gelmiş elindeki gazeteyi okuyordu. Gazete başka bir dilde yazılmıştı.

“Tuhaf adam” diye geçirdi Burcu yine içinden.

“Ah Burcu hanım inanın sizi böyle sürekli rahatsız etmekten çok mahcubum. Eminim içinizden bir sanat severin eser sahibi ile neden sürekli yüzyüze buluşma talep ettiğini merak ediyorsunuzdur?”

“Aslına bakarsanız pek alışık olduğum bir durum değil” dedi Burcu nazikçe.

“Çok haklısınız. Ancak geçen buluşmamızda size bahsetmediğim bazı durumlar vardı. Annem biliyorsunuz sizin tablolarınızdan çok etkilendi ve sizi tanımak istediğinden bahsetmiştim.”

“Evet”

“Annem ne yazık ki yatağa bağımlı bir kas hastası Burcu hanım. Gençliğinde o da sizin gibi harika tablolar yapardı. Sizin fırça darbelerinizde kendini gördüğünü düşündüğü için sizden ve eserlerinizden çok etkiliyor. Hatta o tabloları kendi çizmiş gibi hissettiğini ve sanki resim yapmaya geri dönmüş gibi tablolarınıza bakarak tatmin duyduğundan bahsediyor”

“Oh! Annenizin hasta olduğunu bilmiyordum çok geçmiş olsun. Ben de annenizin tablolarını görmekten zevk alırım sanırım eğer ona bunları hissettirebildiysem”

Adamın yaptığı açıklama Burcu’yu etkilemişti, gelirken kafasında oluşan olumsuz düşünceler yerini merak ve heyecana bıraktı.

“Ben de size bunu teklif edecektim ama telefonda yanlış anlaşılabilme endişesi taşıdığım için sizi buraya davet ettim. Galeride de beni yanlış anlayabileceklerini ve sizi zor duruma sokabileceğini düşündüm bu teklifin. Yani siz uygun gördüğünüz herhangi bir gün annemle tanışmanız için davette bulunmaya geldim”

“Çok naziksiniz bütün bunlar herkesin düşünme yetisinde değil ne yazık ki. Elbette önümüzdeki hafta bir gün annenizi ziyaret edebilirim sanırım”

“Dilerseniz eşiniz de bize eşlik edebilir. Sizi bir akşam yemeğinde ağırlamaktan mutluluk duyarız! Evlisiniz öyle değil mi?”

“Evet” dedi Burcu temkinli olmak istediği için, “Eşimin iş seyahatleri olabiliyor, kendisine katılıp katılamayacağını sorarım.”

Alperen bey gülümseyerek başıyla onayladı, “O halde sizin değerli vaktinizi daha fazla çalmayayım ki harika eserlerinizi yaratabilmeniz için zamanınız kalsın” diyerek oturduğu yerden doğruldu. Burcu onun bu ani kalkışları ile görüşmeyi kısa kesme huyunu tuhaf buluyordu ama daha fazla konuşmaları için de bir neden yoktu gerçekten. Geldiğinde Batu’ya konum atma fırsatı bulmuş ama bir saat sonra gelmesini istemişti. Henüz oturalı yarım saat olduğundan Alperen bey ayrıldıktan sonra onu aradı. Hem olanları anlattı hem de gelmesine gerek kalmadığını söyledi.

“Adam gitti değil mi, istersen yine de gelebilirim!”

“Ah evet arabasına binip uzaklaştığını gördüm. Galeri zaten buraya çok yakın. Çok teşekkür ederim. Eve döndüğümde sana bilgi veririm, zaten görürsün de beni!”

“Evet gözüm kameralarda olacak! Bu adamın evine yapacağın ziyareti ayrıca konuşalım lütfen”

“Tamam”

Burcu adamın evinin nerede olduğunu sormamıştı, Batu’nun ise bu davet hiç hoşuna gitmemişti. Neyse ki Burcu akıllılık edip Ercan’ın şehir dışında olduğundan bahsetmemişti. Ne kadar zararsız da görünse arkadaşının kız arkadaşının etrafında bu kadar sık dolanıp evine davet eden bu adam fikren bile Batu’yu rahatsız ediyordu. Ayrıca Burcu’nun hislerinin kuvvetli olduğunu da biliyordu, onun da adama bir türlü içinin ısınamadığını söylemesi Batu’nun endişelerini körüklüyordu. Adam hakkında ters hiç bir şey bulamamışlardı, Ercan’ın çalıştığı şirketin güvenlik duvarını delmeye odaklanmışlardı Cesur ile bu davetten sonra adresi öğrenip yeniden araştırmaya karar verdi. Burcuya tüm endişelerini aktarıp evde kendini korku dolu hissetmesini istemiyordu. Şimdilik bunu sadece Cesur ile paylaşacaktı.

Bir kaç gün sonra galeriye Alperen beyden yeni bir not geldi. Bir süre şehir dışına çıkması gerektiğinden geldiğinde ancak daveti gerçekleştirebileceklerdi. Bu zamansız işin araya girerek daveti ertelemesinden dolayı annesi de, o da çok üzgünlerdi. Ancak Burcu’nun durumu anlayıp, hoşgörü ile karşılayacağından şüphesi yoktu.

“Bence iyi olmuş!” dedi Batu, Burcu ona söylediğinde, böylece adamı araştırmak için zaman kazanacaktı. Tabi ziyaret ertelenince adamın vereceği adrese sahip olamadılar. Batu internet üzerinden bir adrese zaten ulaşmıştı ama yine de emin olmak için adamın adres söylemesini beklemişti.

“Ben de çok üzüldüğümü söyleyemeyeceğim. Adam beni huzursuz ediyor ama zavallı annesi için de sahiden üzüldüm. En azından bütün tablolarımı almaları için makul bir neden duydum ve bir insana bunu hissettiriyor olmak hem hoşuma gitti hem de kadını merak ettim.”

“O eve yanlız başına gitmeni istemiyorum!”

“Bir başka eve gitme fikri beni de rahatsız ediyor. Annesi yatar hasta olmasa idi asla kabul etmezdim zaten. Evli olduğumu söyleyip kocamdan başka bir adamla gitmem de pek hoş olmaz takdir edersin ki?”

“Adamı hiç ilgilendirmez bu birincisi, zaten Ercan’ı tanımıyor ayrıca!”

“Evet ama bu alıcılık devam ederse Ercan döndükten sonra tanışabilirler öyle değil mi? O zaman yalancı durumuna düşerim eğer eş oyunu oynamak istiyorsan”

“Ağabeyin veya kuzenin de olabilirim neden illa eşinle gitmen gereksin ki? Ercan böyle bir davete seni yanlız gönderdiğimi duyarsa zaten beni doğrudan öldürür”

“Haklısın bu daha makul bir durum olur. O halde haber gelince ona kuzenimle geleceğimi söylerim”

“Tamam!”

“Bu ziyaret seni rahatsız etmeyecek mi peki?”

“Edecek. Ancak başka türlü olması imkansız!”

Böylece Batu’nun Burcu’nun ya da kocasının kuzeni olarak onunla davete katılmasına karar verdiler. Huzursuz olmaması içinde şimdilik Ercan’a bu konudan bahsetmeyeceklerdi. Burcu galerideki duvarlara asılmak üzere yeni tablolarını çalışmaya devam etti. Alperen bey bir süre olmayacağı için tablolar başka alıcılarla buluşma şanslarını yeniden elden etmişlerdi. İki ay boyunca bu hevesli alıcıdan bir daha ses çıkmadı. Galerici Burcu’nun son buluşmada adamı korkutacak bir şeyler söylediğini ve adamın yeniden ortaya çıkmayacağını düşünmeye başlamıştı. Batu rutin işleri ve eğlenceleri ile uğraşırken, yazılımlarını özelleştirerek kendi sistemlerine adapte etmek isteyen bir başka şirket daha çıkmıştı. Bu şirket onların bir elemanını istemiyordu. Şirketle ortak yürütülecek bir analiz ile yazılım mevcut hali üzerinde değiştirme ve geliştirmeler istiyorlardı. Batu’nun tek başına yapabileceği ama oldukça fazla zamanını alacağı bir işti bu. Aslında paraya ihtiyacı bile yoktu kabul etmeyebilirdi ama nedense Ercan yokken işleri tek başına da halledebileceğini ispatlamak istiyordu kendine. Ercan’ı geri istemediği için değil, sadece kendini daha iyi hissetmek için. Analizler için sık sık şirkete gitmesi gerektiği halde kabul etti bu yüzden. Görüntülü olarak Burcu ile sürekli görüşüyorlar ancak bir araya gelmeleri eskisi kadar sık olamıyordu artık. Batu şirkete yaptığı ilk iki ziyarette Burcu’yu da yanında götürmüştü. Tek başına kendi güvenli alanı dışında bir yerlerde olduğunda elleri terliyor ve midesi bulanmaya başlıyordu. Burcu yanındayken kendini güvende hissettiği için görüşmelerde bu sıkıntıları yaşamamıştı. Burcu’da başka yerlerde olmaktan hoşlanmadığı halde Batu’ya verdiği güven hissi ile kendini daha iyi hissetmişti. Ercan yokken onların işininin içine girmiş olmakta hoşuna gidiyordu ayrıca.

(devam edecek)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s