Mavi kelebek – Bölüm 4

Festival alanında gezerlerken Bleu’nun onlara yaklaştığını gören ilk kişi Lurji olmuştu. Hafifçe Siniy’in koluna dokunup onu uyarmış olsa da, Siniy yanındaki genç adamın öyle etkisindeydi ki, Lurji’nin bu hafif dokunuşunu hissetmedi bile.

Bleu’nun kalın ve gür sesinden çıkan “Siniy!” nidasını duyunca irkildi ve döndü babasına. Onunla birlikte Hao’da dönmüştü.

Bleu’nun yüzü birden allak bullak olup “Majesteleri!” diyerek yerlere kadar eğilince Siniy ve etraflarında olan insanlar onun ülkelerinin prensi olduklarını anlamışlardı. Prens Hao halkın arasına fazlaca katılmadığı ve törenlerden hoşlanmadığı için çoğu insan onun simasını bilmiyordu. Ancak Bleu gibi saraya sıkça giden kişiler prensi tanıyorlardı ki, demirci zaten ona bir kılıç hazırlamak için babası kral Laan ile daha  yeni konuşmuştu.

Babası doğrulduğunda Siniy hâlâ şaşkınlıkla Hao’ya bakıyordu. Hao Siniy’in onun prens olduğunu bilmeden ilgilenmesinden öyle hoşnuttu ki, bu büyünün sona ermiş olmasına biraz bozulmuş, ayrıca ondan başından beri bunu sakladığı için de mahcup olmuştu.

Siniy ancak babası doğrulduktan sonra eğilmeyi akıl etti, Lurji dahil çevrelerindeki herkes eğilmişti tahtın varisinin önünde.

“Majesteleri sizin böyle yanınızda kimse olmadan halkın içinde dolaşmanız ne kadar doğru?” dedi Bleu ona yaklaşarak. Kızının bir prensin yanında olmasından gurur duymuştu ancak kızını korumaya gelirken bulduğu prensi de korumak zorundaydı şimdi.

“Sevgili kılıç ustası inanın ben çok mutluyum, üstelik yanlız değilim gördüğünüz gibi yanımda çok güzel bir hanım ve onun değerli ağabeyi var! Babalarının siz olduğunuzu öğrenmekten de son derece mutlu oldum!” dedi prens saray ağzına dönerek.

Sonra elinden tutup Siniy’i doğrulttu, çevrelerindeki herkeste doğrulmuş onları dinliyordu dikkatlice. Demirci ve kılıç ustası Bleu’nun kızının festival alanında prens Hao ile dolaştığı hızla tüm şehire yayıldı onlar konuşurken.

Bleu ısrar ederek prens Hao’ya saraya kadar eşlik etti ve Lurji ile kızını alarak ayrıldı saraydan.

“Prensle buluşacağını neden söylemedin Siniy? Annen sana daha iyi bir kıyafet ayarlayabilirdi kızım!” dedi Bleu dönüş yolunda. Hâlâ kızı ve prensi bir arada bulmuş olmanın şaşkınlığını yaşıyordu. Sonra yan gözle Lurji’ye baktı. O da olanları bildiği halde bir şey söylememişti. Babasının Lurji’yi suçlayacağını bakışından anlayan Siniy, “Hayır baba o da ben de Hao’nun prens olduğunu bilmiyorduk! Biz onunla senin töreninden sonra sarayın bahçesinde tanıştık!”

“İyi de kızım sarayda kim ile tanışmış olabileceğinizi hiç düşünmediniz mi?”

“Hayır!” dedi Siniy’de şaşkınlıkla, babası doğru söylüyordu onun sarayda yaşıyor olmasından bile şüphelenmemişlerdi nedense.

Ble ve Siniy’in annesi onun bir prens ile arkadaşlık etmesine çok sevindiler duyduklarında.

“Kral oğlu için eş seçecek festival bitiminde!” dedi heyecanla Ble.

Bleu ve karısı gece yatmadan kızlarını bir prensten iyi kimin koruyabileceğini düşünüp mutlu oldular. Siniy gerçekten çok talihli bir genç kızdı. Güzelliği kadar talihi de esirgememişti Tanrı ondan.

Babasının kızmaktan çok etkilemmiş olması Siniy’i de mutlu etmişti. Bir prens olmasa bile o Hao’yu ilk gördüğü andan itibaren beğenmişti. Bir seyis ya da uşak olsaydı da bu değişmezdi. Oysa şimdi prens olması ailesinin onun reddetme olasılığını tamamen ortadan kaldırıyordu.

Şehirde ve demirci Bleu’nun evinde konuşulanlar elbette saraydan da duyuldu. Kralice Puleun,  alim Gameun ve prense sevdalı kızı Cherny’ye kadar ulaşmıştı dedikodular. Kılıç ustasının güzeller güzeli kızı saraya gelin mi olacaktı?

Cherny prensle evlenmek için en çok kendinde hak görürken tam da kralın kararı öncesi böyle bir habere çok sinirlenmişti.

“Baba bu kız da nereden çıktı, kralın oğlunu evlendirmek için onu seçmeyeceğini söyle lütfen bana! Bir demircinin kızı mı bu ülkeye kraliçe olmalı yoksa bir alimin kızı mı?”

Alim Gameun’da tam kralla kızı için konuşmak üzereyken çıkan bu dedikodudan son derece rahatsız olmuştu. Kralın demirci ve kılıç ustası Bleu’yu ne kadar sevip değer verdiğini de bilirdi. Ülkede üst üste kraldan ödül alan çok az insan biriydi. Mesleğinde de ondan iyisi kesinlikle gelmemişti.

Kızının söylenmelerine cevap vermeden kral ile konuşması gerektiğini düşünerek odasına gitti. Artık daha önce yaptığından farklı bir plana ihtiyacı vardı. Neyseki ülke kanunları prensin eş seçiminin kralın yapmasını daha uygun buluyordu. Bu durumda prens Hao’nun kiminle dolaştığı çok önem kazanmazdı. Onunla eğlendiği ancak başkası ile evlendiği haberleri kolayca yayılır halkta buna inanırdı. Onlar için dedikodu ve haber olması yeterliydi. Gerisi ile ilgilenmezlerdi bile.

Kraliçe oğlunun bir kızla dolaştığını duyunca hemen onunla konuşmuştu.

“Anne çok aşığım bu kıza, babamla konuşsak ve evleneceğim kızın o olduğunu açıklasa olmaz mı?”

Kraliçenin de aklına yatmıştı oğlunun aşık olduğu kız, soylu olmasa da ülke için faydalı bilinen bir insanın kızıydı. Pek çok soyludan da daha çok özelliğe sahipti söylenilenlere göre. Üstelik çokta güzeldi.

“Bu güne değin babandan bir şey  istemedin. Bence  konuşsan o da ikna olacaktır!” dedi Hao’ya. Bu annesinin Siniy’i onayladığı anlamına geliyordu. Hao sevinçle kral Laan’a gitti ve ona da anlattı hissettiklerini ve isteğini.

Kral Laan demircinin kızını törende görmüştü, kraliçenin düşündüğü gibi bu kadar takdir ettiği bir insanın takdir edilen ve güzeller güzeli kızına hayır demeleri için bir neden yoktu. Festival artık sona erdiğine göre açıklama da yapabilirlerdi.

“Bana demirciyi çağırın!” diye emir verdi.

Bleu henüz döndükleri saraydan yeniden çağrıldığını duyunca gerildi biraz. Kızının prens ile festival alanında görüldüğünü ve bu haberin saraya kadar ulaşacağını biliyordu. İşin kötüsü de onların kimliklerini açık eden kendisi olmuştu. Bleu onları bulup önlerinde eğilene kadar kimse onların demircinin kızı ve prens olduklarını farketmemişlerdi.  Lurji’de yanlarında sıradan üç genç erkek gibi görünmüşlerdi herkesin gözüne. Demircinin kızının erkek gibi giyinerek gezdiği de böylece herkes tarafından öğrenilmiş oldu. Herkes bu güzelller güzeli kızın nasıl olupta kimse tarafından görülmemiş olduğunu anlayamıyordu ama artık babasının onu nasıl sakladığını öğrenmişlerdi.

Bleu’nun bundan sonra kızını da daha çok koruması gerekecekti. Önce saraya gidip kralın ne istediğini öğrenmeye sonra dönüp evdekilerle bu konuyu konuşmaya karar verdi.

Lurji’de onunla gelmek istese de Bleu yanlız gideceğini söyleyerek atına bindi ve evden ayrıldı.

Kral Laan onu kabul salonunda gördüğünde her zamankinden daha neşeli bir şekillde kollarını açarak ona doğru geldi. Bu coşkulu karşılama Bleu’yu şaşırtmıştı. Hemen eğilerek selam verme pozisyonuna geçti.

“Aziz dostum Bleu biz artık seninle  dünür daha da doğrusu bir aile sayılırız, lütfen beni artık sadece başınla selamla!”

Bleu bunun ne anlama geldiğini anlayacak kadar akıllı bir adamdı. Saygıyla doğruldu ve başıyla kıralı selamladı.

“Oğlum Hao güzel kızının büyüsüne kapılmış görünüyor, biliyorsun yarından sonra oğlumun eş seçimini açıklamam gerekiyor. Bildiğim kadarıyla kızın sözlü veya nişanlı değil!”

“Hayır efendim değil!”

“O halde senin de bu evliliğe bir itirazın olduğunu düşünmüyorum!”

“Elbette yok efendim, ailemizi onurlandırdınız bu seçiminizle!”

“Sen zaten onurlu bir adamsın Bleu! Yarın kızını almak için adamlarımı yollayacağım. Hazırlıklar ve gelinlik provasına hemen başlasınlar. Ben de oğlumun eş seçimini ve düğün tarihini duyurayım! Sen ve ailende öbür gün erkenden sarayda olun, bu açıklamayı yaparken yanımda olmanı istiyorum. Ardından da düzenleyeceğimiz ziyafette artık siz de ev sahibi olacaksınız”

Bleu heyecanla eve döndü o akşam. Kızını korumak için başka ne yapacağını düşünürken onu saraya gelin etme ve en korunaklı yere gönderme şansına sahip olmuştu. Siniy dahil herkes çok heyecanlandı o akşam ve kutladılar kendi aralarında.

Siniy geleceğin kraliçesi olacaktı.

(devam edecek)

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s