Akide şekerleri – Bölüm 3

Can’ın böyle birden bire her şeyi planlayıp sunmasına afallamıştı Betül. Çokta heyecanlanmıştı bir yandan. Ondan gerçekten çok hoşlanıyordu ve evlenme teklifi aldığına çok sevinmişti. Yine de bu kadar acele etmenin doğru olup olmadığından emin değildi. Okulunu bitirmesine bir yıl kalmıştı zaten.

“Annemle konuşup sana cevap vereyim” dedi gülümseyerek.

Can onun ellerinden tuttu hemen, “Ben de halamla konuşayım” dedi heyecanla.

Zehra hanım, kızının aldığı teklife çok sevinmişti. Can çok iyi bir aileden geliyordu, maddi durumu oldukça iyiydi ve kızı için asla gözü arkada kalmayacaktı. Yine de diplomasını almadan evlenmelerine sıcak bakmadı.

“Bir kızın altın bileziği mesleğidir yavrum, sen onu ikna et. Evlenseniz dahi, mutlaka diplomanı al” dedi sadece, “Nihal’e de şimdilik söyleme olur mu?”

Betül annesinin haklı olduğunu biliyordu. Babası öldükten sonra annesinin çalışmak için elinde bir mesleği yoktu. O hep ev hanımı olmuştu. Ortaokuldan terk olduğu için bir diploma da edinememişti. Bu nedenle babasından devralınan lokantanın yemek işleri sayesinde çocuklarına bakabilmişti ancak. Babasından ona bağlanan maaşta olmasa gerçekten çok zor durumda kalırlardı. Bu yüzden onun endişelerini anlıyor ve haklı buluyordu. Diplomasını mutlaka alması gerekirdi.

Ertesi gün Can’a annesi ile konuştuklarını anlattı.

“Bana güvenmiyor musun? Ben hiç bir zaman seni yarı yolda bırakmam” dedi Can. Hevesini ve heyecanını bir yıl daha erteleme fikrinden hiç hoşlanmamıştı.

“Bunun sana güvenmemek ile bir ilgisi yok inan. Hayat gerçekten sürprizlerle doldu. Ayrıca sadece bir yıldan bahsediyorum. Çok uzun bir zaman değil ki?” dedi Betül onu ikna etmeye çalışarak ama Can’ın yüzündeki hayal kırıklığını görebiliyordu.

“Neyse sonra konuşuruz o zaman” diyerek kapattı konuyu Can.

Nihal’in Betül’ün yerine geçip avans alma planları suya düşünce sinirleri bozulmuştu ama o günden beri Can’ı bir türlü aklından çıkaramıyordu. Can’ın onunla gelmek isteyişinin altında yatan nedeni anlayamamıştı. Betül onlara bir ikizi olduğundan bahsetmiş ve oğlan uyanmış mıydı? Yoksa Betül’den hoşlanıyordu da o yüzden mi annesinin yanına gelmek istemişti. Ne olursa olsun o Nihal’in hayalineki yakışıklı ve zengin koca imajına çok uygundu. İki gündür Betül veya annesinden ona bir dönüş olmadığına göre onun Betül olmadığından şüphelenmiş olamazlardı. Öyle olsa Betül’ü de çoktan işten atarlardı. Bu durumda Can’ın Betül’den hoşlanmış olma ihtimali kalıyordu geriye.  Demek o şeytan babasının ardından hayallerini de çalmaya kalkışıyordu ondan. Yıllardır Can gibi birini bulabilmek için çeşitli ortamlarda dolaşıyordu ama onun gibisine  henüz rastlayamamıştı. Betül ise okul hayatı dışında gittiği tek yer olan şirkette pat diye buluvermişti doğru adamı. Bu gerçekten haksızlıktı. Bir yolunu bulup Betül’ün yerine geçebilir  miyim diye düşünmeye başladı kendi kendine. Sonuçta Betül’ün yaptığı her işi fazlasıyla o da yapabilirdi.

Can evlilik teklifinin ertelenmesinden sonra Betül’e biraz uzak davranmaya başlamıştı. Artık eskisi kadar çok uğramıyor, öğle tatillerinde kendi bölümündeki arkadaşları ile takılıyordu. Betül hiç sesini çıkarmadı Can’ın bu yeni tavrına. Onun istekleri gerçekleşmeyince hırçınlaştığını biliyordu ama evlilik teklifinin ardından bu kadar uzak durması da oldukça zoruna gitmişti. Bu nedenle çoğu gün ona rastlamasa bile peşine düşmüyordu o da.

On gün sonra Can’ın ağabeyi Mustafa onunla konuşmak isteyince iş ile ilgili bir konu olduğunu düşündü. Ancak Mustafa Can’ın akşamları sürekli içmeye başladığını ve dün gece bir barda kavga çıkardığını, kavganın ardından ağabey kardeş biraz derleştiklerini ve Betül’ün onu reddettiğini öğrendiğini söyledi.

“Ben Can’ı reddetmedim” dedi Betül şaşkınlıkla, “Beni yanlış anlamış olmalı, sadece okul bittikten sonra evlenebileceğimizi söyledim.”

“Biliyorum ama benim kardeşim biraz kıskançtır, seni son okuldan almaya geldiğinde yanında bir arkadaşını görmüş, onunla şakalaşıyormuşsunuz. O çocuktan hoşlandığın için kendisini oyaladığını düşünmüş.”

“Kemal’i mi söylüyorsunuz, o benim çok yakın arkadaşım, asla böyle bir şey olamaz!”

“Ben kim olduğunu bilemiyorum, Can’ın anlattıklarını aktarıyorum sadece. Seni onunla görünce elini çabuk tutması gerektiğine karar vermiş, Nihal konusu araya girince teklif biraz gecikmiş. Ancak sen de bekleyelim deyince kendi kendine böyle bir sonuca varmış sanırım. Daha önce de sizi samimi sohbetler ederken gördüğünü söyledi.”

“Anlamıyorum bunları neden bana söylemedi acaba?”

“Can çocukluğundan beri böyledir.” dedi Mustafa, “Bir şeylerin ters gittiğini düşündüğüm için seninle konuşmak istedim ben de.”

“Bakın Kemal benim en iyi arkadaşlarımdan biridir, üstelik onun zaten bir kız arkadaşı var. Niyetim kesinlikle Can’ı oyalamak değildi benim.”

“Tamam ben kardeşimle konuşacağım”

Betül, Can’ın ona hiç sormadan böyle bir çıkarımda bulunmasını anlayamıyordu. Kemal konusunu pekala ona sorabilirdi. Ayrıca ona neden evlilik teklifini beklettiğini açıklamıştı. Bunca sözün ardından konuyu Kemal’e bağlamış olması gerçekten inanılmazdı. Üstelik kendi vardığı bu sonuç yüzünden onunla konuşmuyordu bile.

Ertesi gün Mediha hanım, Mustafa, Can ve Betül bir araya geldiler yeniden. Mustafa halası ile konuşmuş, kardeşinin bu gereksiz kaprislerine bir son vermesini istemişti. Mediha hanımda hepsi bir aradayken konuşabilmek için bu toplantıyı ayarlamış, Can’a iş konuşacaklarını söylemişti.

Hepsi toplantı masasındaki yerlerini aldıklarında Mediha hanım Betül’e dönerek, “Dün Mustafa’ya anlattıklarını tekrarlar mısın kızım?” dedi ciddi bir sesle. Betül’de iş ile bir konu görüşeceklerini sandığından, bir süre düşündü doğru mu anlıyorum diye ve merakla Mediha hanımın yüzüne bakmaya başladı.

“Evet, Kemal konusunu kastediyorum” dedi başıyla onaylayarak.

Can Kemal’in adını duyup kendilerinden bahsedileceğini anlayınca huzursuz bir şekilde kıpırdandı yerinde ama halasından çekindiği için bir şey söyleyemeyedi. Betül Mustafa’ya söylediklerini yineledi Mediha hanıma bakarak. Ne Can ne de o göz göze gelmemeye çalışıyorlardı.

Betül sözünü bitirince, Can’a döndü Mediha hanım, “Söylemek istediğin bir şey var mı?”

“Şaka mı bu dedi?” Can.

“Şaka olan sensin oğlum, işimizi gücümüzü bıraktık şu masada senin gönül işlerini halletmeye çalışıyoruz halimize bak!” dedi Mediha hanım gülerek. Mustafa’da güldü hallerine.

“Ama hala!” dedi Can.

“Oğlum büyü artık, bak evlenmek istiyorsun. Kocaman bir adam oldun bir yuva kurup, şu kızcağızın sorumluluğunu alacaksın. Böyle çocuk gibi küserek, kendi kendine yazıp oynayarak bir evlilik yürür mü? Ne yalan söyleyeyim şu çocuğun hayat hikayesini dinleyince yapabilir misiniz acaba diye düşünmüştüm kendi kendime. Şimdi ise sana bakıp aynı şeyi düşünüyorum. Siz ikiniz gerçekten bir evliliği yürütebileceğinizden emin misiniz?”

Betül yüzü kızararak önüne baktı. Can “Evet elbette öyle olmasa neden teklif edeyim?”

“O halde sonrasında neden Betül’ü karşına alıp konuşmak yerine kendi kendinize havalara girdiniz küçük bey?”

“Çünkü ben onu çok seviyorum ve kimseyle paylaşmak istemiyorum.  O ise benimle evlenmeyi redediyor!”

“Hayır reddetmiyorum sadece okul bitene kadar bekleyelim diyorum” dedi Betül araya girerek.

“Evet ama o bir yıl içinde ya hayatına başkası girerse ne olacak? Ya biri çıkıp seni benden çalarsa ne olacak?”

“Nasıl bunları düşünebiliyorsun anlayamıyorum, sana bir söz verdim ben.”

“Çocuklar tamam!” diye onların sözünü kesti Mediha hanım, bu ikisinin olgunlaşması için daha kırk fırın ekmek yemesi gerekecekti anlaşılan.

“Size bir önerim var” dedi ikisinin birden yüzlerine bakarak, “Nikahınızı hemen yapalım ama aynı evde oturma kısmını okul bitince halledelim. Ne dersiniz?”

“Harika fikir!” dedi Can hemen, “Böylece hemen evlenebiliriz!”

“Şey ben anneme sormak zorundayım” dedi Betül endişeyle Can’a baktı yine tepki verecek mi diye.

“Tamam,” dedi Can, “istersen bende gelirim seninle konuşmaya”

“Bu konu burada kapandı o zaman” diyerek kalktı Mediha hanım masadan, “Yapacak bir sürü işimiz var!”

(devam edecek)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s