BU GÜN 23 NİSAN, ÇOCUK OLUYOR İNSAN!

Hepimizin içinde bir yerlerde, kurallar, yapılması lazımlar, bilincimize ve zihnimize işlenen yargılar ve toplum baskısı arasında sıkışıp kalmış bir çocuk var.

Bazen önümüze yuvarlanıp gelen bir topla, bazen küçük bir çocuğu oyalamak diye başlayıp tadına doyamadığımız oyunlarla, bazen hediye için girdiğimiz bir oyuncakçı dükkanında, bazen bir çocuk parkında salıncaklara içimizi çekerek baktığımızda bu çocuk varlığını hatırlatır bize.

İçimizdeki çocuğu korumak için mi, yoksa onu artık büyüdüğümüze ikna etmek için mi bu hapishane de yaşatırız bilmiyorum ama, hiç birimizin onun yok olup gitmesini istemediğimizden eminim.

Çocuk bayramı sahibi bir ülkenin evlatları olma ayrıcalığını genellikle farketmiyoruz diye düşünürüm her 23 Nisan geldiğinde, büyüklerin organize ettiği törenler ve disiplinli çalışmaların sonucu hazırlanan gösteri ve gösterimler, devlet büyüklerinin sandalyelerine flaşlar arasında oturtulmalar günün sabah saatlerini ulusumuzun milli bayramına değer katarak, bizleri bugünlere getiren başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm milli kahramanlarımıza saygı ve sevgimizi ifade ettikten sonra, günün kalanını çocukça devam ettirmeyi de pek aklımıza getirmiyoruz nedense.

Büyüklerin dünyasında, değerlerimizin farkına varabilmeleri için günün yarısını törenler ve anlamlı ziyaretlerle geçirdikten sonra, biz büyükler günün kalan kısmını çocukların dünyasında geçirebilsek bu bayramın anlamını daha çok hisseder, 23 Nisan’ların gelmesini, daha bir hasretle beklemez miyiz sizce?

Sokaklarda da öyle çok çocuk var ki, sahipsiz, bayramsız. Kim kimin nesi ayırtetmeden, tüm çocukları toplayıp parklara doluşsak, oyunların izleyicisi değil, katılımcısı olsak, AVM’lerde düzenlenen eğlenceleri boşverip, kendi içimizdeki çocukları da o gün serbest bırakıp, doya doya oynasak senede bir gün olsun.

Çocukluğumuzda, hiç bir ötekileştirme gütmeden oynanan oyunların, toplumun geleceğine katacağını faydaları düşünebiliyor musunuz?

Bir arada mutlu olmak, oyunu kurallarına uygun olarak büyük gruplarla oynamak, sıra beklemek, herkes için eşit fırsatlarda oyuna katılmak, başkasının canını yakmamak, sırasını kapmamak hepsinden önemlisi birlikte gülmek ve eğlenmenin çoluk çocuk hepimize neler öğretebileceğini hayal etsenize.

Bu 23 Nisan ulusumuza egemenliği hediye eden tüm kahramanlarımızı saygı ve sevgiyle andıktan sonra, çocuklarla bayram kutlamaya, gülüp, oynamaya, 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın hakkını vermeye ne dersiniz?

Alın çocuklarınızı, kağıt toplayan, dilenen, ayakkabı boyayan, çalışan, kimsesiz, bayramsız kalan tüm çocukları yüreğinize, ister bir kaldırımda, ister bir parkta, isterseniz bir meydanda top oynayın, saklambaç oynayın, ebelemece oynayın, uçurtma uçurun, şarkılar söyleyin, elele tutuşun.

Geleceğimize bir tohum atın, hem eğlenin, hem bir zamanlar çocuk olduğunuzu yeniden hatırlayın.

En önemlisi çocuklara, çocuk olduklarını hatırlatın, çünkü çoğu erken büyümüş yetişkinlere benziyorlar artık.

En az bizim kadar mutsuz ve yaralılar..

BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!

Yeni sloganımız :

“BU GÜN 23 NİSAN, ÇOCUK OLUYOR İNSAN”

olsun.

Gülseren Kılınç

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s